Rośliny oczyszczające powietrze. 7 roślin poprawiających stan powietrza w domu
W 1989 roku NASA przeprowadziło szczegółowe badania różnych gatunków roślin doniczkowych. Okazało się, że wiele z nich wykazuje właściwości oczyszczające powietrze. Wybraliśmy 7 popularnych roślin doniczkowych, które mogą znacząco poprawić stan powietrza i oczyścić go z toksyn.
Autor: getty images
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Rośliny, które opisuje raport NASA mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza ze szkodliwych toksyn takich jak benzen, formaldehyd czy chlorek etylu. Warto zaznaczyć, że dla lepszego efektu warto wymienione rośliny łączyć w większe grupy. Tworząc specyficzny mikroklimat we wnętrzu, te rośliny nie tylko oczyszczą powietrze ze szkodliwych substancji, ale również je nawilżą.
Oto 7 popularnych roślin doniczkowych, które mogą poprawić jakość powietrza w domu i biurze:
1. Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest łatwą w uprawie i mało wymagającą rośliną. Preferuje rozproszone światło, ale poradzi sobie także w półcieniu.
Wg raportu NASA skrzydłokwiat jest w stanie usunąć lotne związki organiczne m.in. formaldehyd, chlorek etylu czy benzen.
2. Epipremnum złociste
Epipremnum złociste to popularne pnącze, które zaliczane jest do grupy „żelaznych roślin”, czyli gatunków niezwykle wytrzymałych. Epipremnum szybko rośnie i jest mało wymagające – bez problemu poradzi sobie z okazjonalnym przesuszeniem lub zacienionym stanowiskiem.
Badania NASA ujawniły, że epipremnum eliminuje z powietrza: benzen, chlorek etylu, ksylen i formaldehyd.
ZOBACZ TEŻ: 5 kwiatów, które pochłaniają wilgoć z powietrza. Postaw je w łazience i kuchni
3. Dracena odwrócona
To wyjątkowa dracena, jedna z najrzadszych odmian uprawianych w mieszkaniach. Charakteryzuje się drzewiastym pokrojem i pięknie wybarwionych liściach. Roślina jest prosta w uprawie – preferuje rozproszone słońce i umiarkowane, ale regularne podlewanie.
W raporcie NASA możemy przeczytać, że dracena odwrócona usuwa z powietrza m.in. benzen, chlorek etylu i ksylen.
4. Sansewieria gwinejska
kolejna „żelazna roślina”, którą trudno zabić. Sansewieria jest bardzo wytrzymała i nie przeszkadza jej ani zacienione stanowisko, ani okazjonalne przesuszenie. To roślina, która naprawdę może wiele wybaczyć…
Do niewątpliwych zalet warto dołączyć także jej właściwości puryfikujące powietrze. Sansewieria jest w stanie oczyścić powietrze z takich szkodliwych substancji jak: formaldehyd, benzen, ksylen, chlorek etylu i tlenek siarki.
ZOBACZ: Rośliny kolekcjonerskie. 11 rzadkich okazów, które wzbogacą twoją domową dżunglę
5. Anturium Andrego
Anturium to kwitnąca roślina, która może być nieco wymagająca. Lubi stanowiska jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Najlepiej czuje się w temperaturze 20-24 stopni. Źle znosi chłód (poniżej 15 st) i przeciągi.
Anturium Andrego skutecznie usuwa z powietrza formaldehyd, ksylen, amoniak i metylobenzen.
6. Bluszcz pospolity
Bluszcz to wiecznie zielone pnącze, które może rosnąć w zacienieniu. Jest łatwe w uprawie, mało wymagające i charakteryzuje się szybkim wzrostem.
Do tego warto dołączyć właściwości oczyszczające, które odkryli naukowcy NASA, badając bluszcz. Wg nich pnącze pomaga usunąć z powietrza benzen, formaldehyd, ksylen i metylobenzen. Według innych badań bluszcz może przyczynić się również do zmniejszenia pleśni w domu.
7. Figowiec benjamina
Nazywany pieszczotliwie beniaminkiem w warunkach domowych może dorastać do wysokości 2-5 m. Lubi jasne stanowiska i wystarczy mu temperatura pokojowa. Lepiej jednak nie przestawiać go z miejsca na miejsce, bo figowiec benjamina źle to znosi. Udobruchać go można natomiast zraszaniem, które bardzo lubi, zwłaszcza gdy robimy to wodą miękką.
Według NASA figowiec benjamina skutecznie usuwa z powietrza formaldehyd, ksylen i metylobenzen.
Zobacz najpiękniejsze rośliny oczyszczające powietrze:
Autor: getty images
Źródło: archive.org, deeprootshgc.com