Rośliny pnące na na balkon. 8 gatunków, które szybko rosną, kwitną i nie zrzucają liści
Na balkonie jesteśmy na widoku, a bardzo łakniemy prywatności. Odgrodzić od sąsiada można się na różne sposoby. Najładniej będzie zrobić to za pomocą zielonej ściany: pergoli obsadzonej pnączami. Poznaj szybkorosnące pnącza na balkon: kwitnące i zimnozielone.
Autor: Getty Images/Abdulkadir ARSLAN
Milin amerykański to wieloletnie, kwitnąca pnącze. Może dorastać nawet do 10 m wysokości. Tej roślinie przyda się podpora. Chociaż wypuszcza korzonki przybyszowe, to nie są one tak bardzo czepne jak w przypadku chociażby winobluszczu trójklapowego. Pędy milinu amerykańskiego warto też samemu zaplatać wokół szczebelków balkonu. Milin może kwitnąć na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Przepiękne kwiaty w kształcie trąbek pojawiają się od lipca aż do września.
Szybko rosnące pnącza na balkon: ekonomiczny wybór!
Coroczne kupowanie kwiatów na balkon to koszt kilkudziesięciu złotych rocznie. Można go znacząco obniżyć, jednocześnie nie tracąc na jego estetyce, jeśli postawisz na pnącza.
Te z roku na rok będą coraz większe i coraz piękniejsze. Z czasem stworzą zieloną ścianę, która oplecie twoją balustradę, a jeśli dodatkowo po bokach balkonu ustawisz ścianki, po których będzie mogła się wspinać, skutecznie odgrodzisz się od wzroku sąsiadów.
Szybko rosnące pnącza na balkon: jakie wybrać?
Do wyboru masz dwie opcje: pnącza jednoroczne oraz wieloletnie. Najlepiej sprawdzą się te drugie, ponieważ wystarczy, że kupisz je raz, a później skupisz się na ich pielęgnacji.
Pnącza jednoroczne trzeba kupować lub sadzić co roku i chwilę poczekać, aż osiągną cieszący oko rozmiar. Niemniej jednak wybór pozostawiamy tobie! Zanim postawisz jednak na konkretny gatunek, kieruj się nasłonecznieniem swojego balkonu. Nie wszystkie pnącza zniosą mocne, południowe słońce, a inne nie poradzą sobie w cieniu.
Szybko rosnące pnącza na balkon: jak o nie dbać?
Pnącza, szczególnie te wieloletnie, sadzimy w jak największych pojemnikach, minimum 10-litrowych. Im większy pojemnik, tym roślina będzie z roku na rok coraz większa. Na ogół wszystkie pnącza podlewany dosyć intensywnie, jednocześnie pamiętając, aby ich nie przelać. Właśnie dlatego warto zrobić drenaż w doniczce i dziurkę, przez którą odpłynie nadmiar wody.
W sezonie wiosenno-letnim (od maja do sierpnia) wszystkie pnącza warto wspomagać odżywkami. Odwdzięczą się kwiatami i pięknymi liśćmi. Rośliny te raczej nie są zbyt trudne w uprawie. W przypadku pnączy wieloletnich warto jednak raz na jakiś czas je odświeżać i przycinać.
Polecamy: Lampiony boho na balkon i taras, a może sznury lampek? Te lampki są na TOPIE!
Szybko rosnące, wieloletnie pnącza na balkon. 5 przykładów
Jedną z wielu licznych zalet pnączy wieloletnich jest to, że na zimę nie trzeba wnosić ich do domu i spokojnie mogą zostać na balkonie. Kiedy już je posadzisz (jedno pnącze w jednej doniczce), musisz zapewnić im odpowiednie podpory. Czasem wystarczą im po prostu barierki balkonu.
Możesz pomagać im i według uznania kierować ich pędy. Jeśli chcesz stworzyć zieloną ścianę, możesz od razu kupić specjalną donicę do pnączy, w której zamontowana jest już wysoka podpora.
Każde z pnączy ma też nieco inny sposób wspinania. Niektóre po prostu się oplatają, a inne wytwarzają specjalne przyssawki. Jeśli nie chcesz, by roślina pięła się po elewacji, musisz jej nieco pilnować.
1. Wieloletnie pnącza na balkon: bluszcz pospolity (Hedera helix)
To pnącze jest zielone nawet w zimie. Nie zrzuca liści, więc jeśli marzysz o balkonie zielonym przez cały rok, to naprawdę dobry wybór! Nie potrzebuje też specjalnych stelaży, bo przyczepia się do różnych powierzchni za pomocą korzeni przybyszowych. Bluszcz pospolity najlepiej czuje się w cieniu i półcieniu.
2. Wieloletnie pnącza na balkon: winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)
Z tą rośliną poradzi sobie każdy, nawet jeśli nie ma ręki do kwiatów. Jedyne, o czym musi pamiętać, to podlewanie. Posadzony w ogrodzie może wymknąć się spod kontroli, jednak na balkonie jest do opanowania. Winobluszcz pięciolistkowy poradzi sobie w każdym stanowisku.
Jego niewątpliwym atutem jest także to, że jesienią jego liście przebarwiają się na przepiękny bordowy kolor.
Podobnie jak w przypadku bluszczu pospolitego nie potrzebuje podpór. Samodzielnie możesz go zaplatać wokół balustrady. Posiada zarówno przylgi, jak i wąsy czepne, więc jeśli nie chcesz, aby zajął twoją elewację, kieruj jego pędy gdzie indziej.
3. Wieloletnie pnącza na balkon: winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata)
To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych pnączy. Duże, błyszczące i jasnozielone liście równo ułożone ściśle zarastają każdą przestrzeń. To pnącze zdecydowanie nie lubi mocnego słońca. Sama posadziłam go od południa i dosłownie gołym okiem widać, że rozrasta się w kierunku ściany zachodniej i ucieka tam, gdzie ma więcej cienia.
Winobluszcz trójklapowy nie potrzebuje podpór. Doskonale sobie radzi z opanowywaniem każdej powierzchni.
4. Wieloletnie pnącza na balkon: wisteria (Wisteria Nutt)
To pnącze dla fanów kwiatów zebranych w zwisające grona. Wisteria bardzo szybko rośnie, preferuje stanowiska słoneczne. Nie posiada przylg, pędy oplatają się wokół wysokich podpór, które warto jej zapewnić, jednak na pewno nie pogardzi po prostu balustradą balkonu. Zimą roślinę warto zabezpieczyć (przede wszystkim jej pędy), szczególnie, jeśli jest młoda.
Jeśli chodzi kwiaty, wisteria jest nieco kapryśna pod tym względem. Czasami każe lata czekać na pierwsze kwitnienie. Kiedy już fioletowe lub białe grona się pojawią, stwierdzisz, że warto było czekać!
5. Wieloletnie pnącza na balkon: milin amerykański (Campsis radicans)
Milin amerykański to wieloletnie, kwitnąca pnącze. Może dorastać nawet do 10 m wysokości. Tej roślinie przyda się podpora. Chociaż wypuszcza korzonki przybyszowe, to nie są one tak bardzo czepne jak w przypadku chociażby winobluszczu trójklapowego. Pędy milinu amerykańskiego warto też samemu zaplatać wokół szczebelków balkonu.
Milin może kwitnąć na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Przepiękne kwiaty w kształcie trąbek pojawiają się od lipca aż do września.
Szybko rosnące pnącza na balkon. Oto 3 pnącza jednoroczne!
Jeśli lubisz, by twój balkon co roku wyglądał nieco inaczej, postaw na pnącza jednoroczne. Ponieważ ich żywot jest krótki, rosną w zawrotnym tempie. Nie wydasz też na nie majątku, ponieważ nasiona to koszt rzędu kilku złotych. Jaki gatunek wybrać?
1. Jednoroczne, szybko rosnące pnącza na balkon: wilec trójbarwny (Ipomea tricolor)
Pierwszy raz to pnącze mnie zachwyciło podczas podróży do Hiszpanii. Wilec, zwany również niebiańskim pnączem (w odmianie Heavenly Blue), zarastał całą ścianę cmentarza. Roślina ta poradzi sobie również w Polsce.
Kwitnie bardzo długo, chociaż żywot samych kwiatów jest krótki. Wilec posadzony w doniczce sam będzie oplatał się wokół balustrady. Lubi jednak najbardziej okrągłe profile.
2. Jednoroczne, szybko rosnące: fasola ozdobna (Phaseolus coccineus)
W nasiona fasoli ozdobnej zaopatrz się na początku maja i już wtedy wysiej je do długich doniczek. Początkowo możesz je trzymać w domu, bo tej roślinie nie sprzyjają chłody. Kiedy temperatury nieco bardziej się ustabilizują, możesz wynieść doniczki na balkon. Fasola kwitnie na biało i czerwono.
3. Jednoroczne, szybko rosnące: groszek pachnący (Lathyrus odoratus)
Posadzony na balkonie groszek pachnący ucieszy nie tylko oczy, ale też nos! Kwiaty w różnych kolorach wydzielają przyjemny zapach. W przeciwieństwie do fasoli ozdobnej z wysiewem nie czekaj zbyt długo. Do ziemi nasiona wsadź już w marcu. Groszek kwitnie na wiosnę, woli raczej chłód niż upały. Roślina ta wspina się po ogrodzeniach, siatkach i tyczkach.
Wieloletnie, szybko rosnące pnącza na balkon: kwitnące i zimnozielone. Zdjęcia
Autor: Getty Images/Abdulkadir ARSLAN
Milin amerykański to wieloletnie, kwitnąca pnącze. Może dorastać nawet do 10 m wysokości. Tej roślinie przyda się podpora. Chociaż wypuszcza korzonki przybyszowe, to nie są one tak bardzo czepne jak w przypadku chociażby winobluszczu trójklapowego. Pędy milinu amerykańskiego warto też samemu zaplatać wokół szczebelków balkonu. Milin może kwitnąć na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Przepiękne kwiaty w kształcie trąbek pojawiają się od lipca aż do września.
Przeczytaj również: Najpiękniejsze trawy ozdobne. 9 gatunków idealnych na balkon i taras
Autor: www.thinkstockphotos.com
Rozplenica japońska – nazywana też piórkówką; osiąga wysokość 40-100 cm; tworzy zwarte kępy z długimi przewieszającymi się liśćmi; jej charakterystyczną cechą są duże puszyste kłosy.