Rośliny powietrzne. 7 przykładów. Nie potrzebują ani doniczki, ani ziemi
Jeśli uważasz, że masz rękę do roślin i chciałbyś wprowadzić do swoich wnętrz nutę egzotyki, z pewnością zainteresują cię rośliny powietrzne. W polskich domach nie są zbyt popularne, zapewne dlatego, że uprawa tych roślin na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowana. Oto rośliny powietrzne, które możesz uprawiać w domu - 7 przykładów.
Autor: Getty Images/
Ta oplątwa zyskała nazwę ze względu na swój nietypowy kształt. Przypomina nieco martwą meduzę. Gatunek ten pochodzi z Meksyku i Ameryki Centralnej.
Co to są rośliny powietrzne?
Czy można uprawiać rośliny w domu bez ziemi? Tak, o ile są to rośliny powietrzne! W swoim naturalnym środowisku rosną wśród gałęzi drzew, na skałach czy murach budynków i wcale do życia nie trzeba im gleby.
Zamiast tego rośliny powietrzne żyją ponad ziemią i rozwijają się bez konieczności zapuszczania korzeni. Wykształciły bowiem specjalne mechanizmy przystosowawcze, które umożliwiają im przetrwanie w takich warunkach.
Rośliny powietrzne są bardzo sprytne. Życiowe siły czerpią wprost z powietrza. Potrafią wykorzystać zwarte tam wilgoć, pyłki i inne substancje, aby się odżywiać i rosnąć. Podczas gdy inne rośliny w tak trudnych warunkach, by nie przetrwały, one mają nad nimi przewagę i radzą sobie nawet w trudno dostępnych i surowych środowiskach
Jak dbać o rośliny powietrzne?
Chociaż może się wydawać, że ta nietypowa grupa roślin domowych może sprawiać kłopoty w pielęgnacji, to jest wręcz przeciwnie.
Oto kilka wskazówek, jak dbać o rośliny powietrzne:
1. Zapewnij im odpowiednie oświetlenie
Większość roślin powietrznych preferuje jasne, rozproszone światło. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenia liści.
2. Zadbaj o wilgotność
Bez wody ani rusz! Rośliny powietrzne wymagają odpowiedniej wilgotności powietrza. Regularnie rozpylaj wodę na liściach roślin powietrznych lub umieść je w pobliżu źródła wilgoci, np. nieopodal nawilżacza powietrza. Dobrze będą czuć się na pewno w łazience!
3. Zapewnij roślinom powietrznym podpory
Jak już wspomniano, rośliny powietrzne rosną na innych drzewach, murach, skałach itp., dlatego w domu będą potrzebować jakichś podpór, po których będą mogły się wspinać. Wykorzystaj siatki dla pnączy, drewniane paliki itp.
4. Uważaj na szkodniki
Co jakiś czas dokładnie oglądaj swoje rośliny i sprawdzaj, czy nie chorują. Tylko szybka reakcja pozwoli im w pełni wyzdrowieć.
Pamiętaj, że różne gatunki roślin powietrznych mogą mieć różne wymagania. Zanim kupisz jakąś roślinę, poczytaj, jak o nią dbać, aby zagwarantować jej odpowiednią pielęgnację.
Rośliny powietrzne — przykłady
Chociaż roślin powietrznych, które możemy uprawiać w naszym domu, jest naprawdę dużo, najczęściej stawiamy na łatwe w uprawie oplątwy.
Oplątwy to idealne gatunki roślin dla tych, którzy nie mają głowy i ręki do kwiatów. Wywodzą się z Ameryki Południowej i Środkowej. Ich listki pokrywa meszek, który mieni się w zależności od światła, niekiedy wpadając w srebrne tony.
Aby uprawiać oplątwy, nie potrzebujesz ani podłoża, ani doniczki. Możesz położyć ją na tacy albo przywiązać do podpórki i dwa razy w tygodniu spryskiwać ją spryskiwaczem.
Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie najpiękniejsze gatunki roślin powietrznych.
- Oplątwa duża (Tillandsia Caput Medusae)
- Oplątwa Tillandsia harrisii
- Oplątwa Tillandsia Magnusiana
- Oplątwa Tillandsia ionantha var. rubra
- Oplątwa Tillandsia Juncea
- Storczyk (Orchidaceae)
- Hiszpański mech, oplątwa brodaczkowata (Tillandsia usneoides)
Autor: Getty Images/
Ta oplątwa zyskała nazwę ze względu na swój nietypowy kształt. Przypomina nieco martwą meduzę. Gatunek ten pochodzi z Meksyku i Ameryki Centralnej.
Przeczytaj również:
Rośliny, które można uprawiać w wodzie. 15 roślin, które nie potrzebują ziemi, by rosnąć
Autor: getty images