Rośliny zadarniające na słońce – ładnie okryjesz nimi słoneczne fragmenty ogrodu

2024-06-28 15:39

Jeśli mamy w ogrodzie mocno nasłonecznione miejsca, na których nie chcemy zakładać trawnika, tworzyć rabat czy budować skalniaka, wykorzystajmy je do posadzenia roślin zadarniajacych, czyli okrywowych. Trzeba tylko wybrać takie gatunki, które lubią słońce i dobrze radzą sobie na słonecznych stanowiskach. Poznaj rośliny zadarniające na słońce.

Spis treści

  1. Rośliny zadarniające na słońce
  2. Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)
  3. Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)
  4. Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)
  5. Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus)
  6. Kostrzewa popielata (Festuca glauca)
  7. Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervierens)
  8. Karmnik ościsty (Sagina subulata)
  9. Rozchodnik ostry (Sedum acre)
  10. Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)
  11. Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)
  12. Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)

Rośliny zadarniające to grupa roślin, które rozrastając się tworzą efektowny roślinny dywan. Najczęściej są to rośliny niewielkiej wysokości, a ich pędy i liście w miarę wzrostu szczelnie pokrywają ziemię. Wiele z nich kwitnie, co dodatkowo podnosi wartość dekoracyjną. Gatunki odporne na promienie słoneczne i wysoką temperaturę, doskonale nadają się do posadzenia na mocno nasłonecznionych fragmentach ogrodu.

Rośliny zadarniające na słońce

Gatunków roślin okrywowych polecanych na słoneczne stanowiska jest całkiem sporo. Zazwyczaj rośliny te są także odporne na suszę, a to ważne, bowiem w miejscach o dużej ekspozycji na słońce, gleba szybciej wysycha. Rośliny te szybko się rozrastają i pokrywają nasłonecznione miejsca, jednocześnie chroniąc glebę przed erozją i ograniczając wzrost chwastów.

Oto sylwetki najpopularniejszych roślin zadarniających, które lubią słońce, dobrze znoszą suszę i znakomicie ozdobią słoneczne fragmenty ogrodu.

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)

Zawciąg nadmorski to bylina dorastająca do 10 cm poza kwitnieniem i do 20 cm podczas kwitnienia. Tworzy gęste, poduchowate kępy trawiastych, ciemnozielonych liści. W maju i czerwcu kwitnie - kuliste kwiatostany osadzone są na szczycie nagich, zielonoszarych pędów kwiatostanowych. Kwiaty zawciągu przyciągają motyle, zapylacze i inne owady, a ich barwa zależy od odmiany.

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum)

Rogownica kutnerowata wyróżnia się oryginalnym, dekoracyjnym, srebrzystym zabarwieniem liści. Dorasta do około 20 cm wysokości. Kwitnie od maja do lipca. Promieniste, pięciopłatkowe kwiaty osadzone są na końcach lekko wznoszących się pędów. Srebrzyste, aksamitne w dotyku, wąskie liście rogownicy mają lancetowaty kształt, do 3 cm długości i ok. 5 mm szerokości.

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)

Goździk kropkowany dorasta do 20 cm wysokości, ale gdy kwitnie, to pędy kwiatowe osiągają wysokość nawet 30-40 cm. Na lekko wzniesionych lub płożących pędach wyrastają długie, wąskie, lancetowate i ostro zakończone liście. Kwitnie długo – od czerwca do października. Kwiaty mają zwykle średnicę do 2 cm i są zebrane w luźne wiechowate kwiatostany. Mogą być jednokolorowe (białe, różowe, czerwone, purpurowe) albo dwubarwne lub z różnymi wzorami lub kropkami.

Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus)

Goździk siny osiąga - w zależności od odmiany - od 5 do ponad 20 cm wysokości. Tworzy gęste kępy. Liście są sinozielone, wąskie, lancetowate, a niewielkie, pierzaste kwiaty zwykle są białe, różowe albo czerwone i przyciągają pszczoły i motyle. Goździk siny kwitnie w maju i czerwcu.

Kostrzewa popielata (Festuca glauca)

Kostrzewa popielata, znana też jako kostrzewa sina, osiąga 20-30 cm wysokości. Ma zwarty, kępiasty pokrój. Niebiesko- lub srebrzystozielone, wąskie, ostro zakończone i nieduże źdźbła tworzą zwartą rozetę. Trawa ta kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty zebrane są w liczne, ale drobne kwiatostany w kolorze białym lub brązowo-białym.

Ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervierens)

Ubiorek wiecznie zielony dorasta do około 30 cm wysokości, ale jego pędy często rozrastają się w kobierce o średnicy nawet do około 1 m. Ma skórzaste, ciemnozielone i równowąskie liście około 5 cm długości, które nie opadają na zimę. Kwitnie w maju i czerwcu, ale czasem powtarza kwitnienie jesienią. Kwiaty są białe, asymetrycznie zbudowane (dwa zewnętrzne płatki są dłuższe od pozostałych), zebrane w charakterystyczne baldachowate grona.

Karmnik ościsty (Sagina subulata)

Karmnik ościsty tworzy gęstą darń o wysokości od 3 do 5 cm. Jego długie pędy pokryte są drobniutkimi, intensywnie zielonymi liśćmi. Wyglądem karmnik przypomina mech. Kwitnie od kwietnia do lipca. Kwiaty są małe, ale liczne, białego koloru. W ogrodach często sadzona jest odmiana 'Aurea' o ładnym zielonożółtym zabarwieniu liści.

Rozchodnik ostry (Sedum acre)

Rozchodnik ostry osiąga 5-10 cm wysokości, rozrastając się wszerz. Ma drobne, mięsiste liście o jasnozielonej barwie, które czasem przebarwiają się na bordowo. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Złotożółte kwiaty zebrane są w baldachy.

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)

Rozchodnik kaukaski dorasta do 15 cm wysokości, silnie się rozrasta. Liście są zimozielone, drobne, jajowate, lekko karbowane. Ich kolor zależy od odmiany. Pędy kwiatostanowe wyrastają ponad liście. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są zebrane w nibybaldachy.

Czyściec wełnisty (Stachys byzantina)

Czyściec wełnisty osiąga 30-40 cm wysokości, ale pędy kwiatostanowe dorastają do 50-60 cm. Ma kępiasty pokrój. Liście są duże, grube, srebrzystoszare i pokryte gęstym, delikatnym kutnerem (aksamitne w dotyku). Kwitnie w czerwcu-lipcu. Kwiaty są niepozorne, zebrane na szczytach pędów w kłosowate, miękko owłosione kwiatostany. Są miododajne, ale pozostają dekoracyjne jedynie na początku kwitnienia.

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)

Macierzanka piaskowa osiąga 5-15 cm wysokości. Ma owłosione na całej powierzchni pędy i drobne, owalne lub lancetowate, zimozielone liście, które są pokryte delikatnym meszkiem. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są drobne, ale liczne, różowe, liliowe lub fioletowe, zebrane w gęste kwiatostany. Roślina jest silnie aromatyczna - wydziela przyjemny zapach, zwłaszcza gdy jej liście są pocierane.

#MuratorOgroduje: TOP 5 roślin fioletowych do ogrodu