Róża nie lubi towarzystwa tych roślin! Chcesz, by zdrowo rosła? Posadź ją z dala od nich!
Błędem, który popełnia wielu początkujących ogrodników jest sadzenie róż w nieodpowiednim towarzystwie. Niektóre rośliny potrafią konkurować z różami o wodę i składniki odżywcze, a nawet doprowadzić do obumierania krzewów różanych. Oto, jakie rośliny będą złym towarzystwem dla róż i dlaczego lepiej ich razem nie sadzić.
1. Wysokie drzewa i krzewy
Róże uwielbiają słońce i najlepiej rosną w miejscach, które zapewniają im sporą dawkę światła w ciągu dnia. Zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów i przede wszystkim słoneczne stanowisko będzie więc dla róż idealne. W takich warunkach na pewno obficie zakwitną.
Jeśli jednak posadzimy krzewy różane obok wysokich i rozłożystych drzew lub krzewów, które zablokują różom dostęp do światła słonecznego, efektem może być nie tylko wolniejsze kwitnienie.
Niedobór światła może przyczynić się do ataku róż przez szkodniki czy choroby jak rdza róży, czy czarna plamistość.
Przeczytaj też: Nigdy nie sadź róż w tych miejscach. Nie zakwitną
2. Rośliny lubiące kwaśną glebę
Róże preferują podłoże zbliżone do obojętnego (pH 6-7). Zbyt kwaśna gleba może okazać się dla róż zabójcza. Dlatego warto rozsądnie podejść do sadzenia krzewów różanych w kwaśnych glebach lub w pobliżu roślin, które preferują właśnie takie warunki.
Do roślin, które lubią kwaśną ziemię należą m.in. wrzosy i wrzośce, a także popularny różanecznik (rododendron).
3. Rośliny lubiące wilgoć
Róże nie lubią zbyt częstego podlewania i bardzo źle znoszą przelanie, które może powodować gnicie korzeni.
Ponadto, krzewy różane rosną najlepiej w żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu. Zupełnie nie odnajdą się w podmokłych i gliniastych glebach, w których rosną m.in. ciemiernik, kaczeniec czy języczka. Róż lepiej więc nie sadzić w bliskim sąsiedztwie tych roślin.
4. Rośliny ekspansywne
Dla róż niefortunne może być sąsiedztwo roślin, które szybko się rozrastają i lubią konkurować z innymi gatunkami o wodę i składniki odżywcze.
Do nich nalezą przede wszystkim: mięta, zawilec japoński czy dąbrówka rozłogowa.
5. Rośliny, które trzeba regularnie wykopywać
Niebezpieczne może być również posadzenie roślin, które wymagają corocznego wykopywania na zimę. Dlaczego? Podczas usuwania ich z ziemi można przez przypadek uszkodzić korzenie krzewów różanych, a to z kolei może doprowadzić do obumierania rośliny.
By tego uniknąć, najlepiej nie sadzić róż obok: mieczyków, begonii bulwiastych, irysów i dalii.
Źródło: pomorska.pl