Skrzydłokwiat nie zakwitnie, jeśli popełnisz ten błąd. Wiele osób to robi

2024-04-12 14:51

Skrzydłokwiaty to popularne i bardzo łatwe w uprawie rośliny. Dzięki swoim rozłożystym liściom i pięknym białym kwiatom stanowią ozdobę każdego wnętrza. Jeśli chcemy, by kwitnący skrzydłokwiat cieszył nasze oko przez cały rok, należy uważać, by nie popełnić tego błędu.

skrzydłokwiat
Autor: getty images

Spis treści

  1. Pielęgnacja skrzydłokwiatu
  2. Co zrobić, by skrzydłokwiat kwitł przez cały rok?

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Bez wątpienia największą zaletą skrzydłokwiatu jest to, że ma niewielkie wymagania pod względem pielęgnacji. Ponadto, skrzydłokwiat należy do roślin oczyszczających powietrze – warto więc postawić doniczkę z rośliną w sypialni, gabinecie czy salonie.

By uzyskać jeszcze lepsze efekty i dodatkowo nawilżyć powietrze, dobrze jest skrzydłokwiat ustawić w sąsiedztwie innej rośliny filtrującej, np. sansewierii.

Jakie warunki zapewnią skrzydłokwiatowi optymalny wzrost i zmotywują roślinę do kwitnienia? Skrzydłokwiat lubi światło rozproszone, dlatego dobrym pomysłem jest ustawienie doniczki z dala od okna (ale nie w cieniu!).

Wybierając podłoże dla skrzydłokwiatu pamiętajmy, by było ono przepuszczalne, luźne i żyzne. Konieczna będzie też warstwa drenażowa na dnie doniczki, która zapewni swobodny odpływ wody.

Co zrobić, by skrzydłokwiat kwitł przez cały rok?

Jeśli zapewnimy odpowiednie warunki, nasz skrzydłokwiat na pewno zakwitnie. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które uniemożliwiają skrzydłokwiatowi wypuszczenie pąków jest… zalanie korzeni.

Skrzydłokwiat lubi stale wilgotne podłoże, ale nie mokre. Jeśli przesadzimy z podlewaniem i zapomnimy o warstwie drenażowej w doniczce, możemy doprowadzić do zalania korzeni.

W niektórych przypadkach nadmierna ilość stojącej w doniczce wody może spowodować gnicie korzeni, a to dla rośliny bardzo niebezpieczna sytuacja.

Gdy doszło do zalania korzeni, wstrzymajmy się z podlewaniem skrzydłokwiatu aż podłoże nieco przeschnie.

Natomiast, jeśli nie usypaliśmy w doniczce warstwy drenażowej, warto to zrobić – podczas przesadzania zalecamy sprawdzenie korzeni i upewnienie się, że nie są zgniłe. Gnijące końcówki, jeśli się pojawią, należy odciąć zdezynfekowanym sekatorem lub nożyczkami.

DIY: Ogródek w stylu ZEN. Dekoracja i sprawdzony sposób na relaks
Nasi Partnerzy polecają