Soleirolia rozesłana, czyli chłopięca główka. Doskonała roślina do łazienki
Soleirolia rozesłana to wdzięczna roślinka doniczkowa, którą ze względu na swój wygląd, potocznie nazywana jest chłopięcą główką. Podpowiem wam, jak dbać o soleirolię, by była uroczą dekoracją.
Soleirolia rozesłana (Soleirolia soleirolii) należy do tej samej rodziny, co dobrze nam znana pokrzywa zwyczajna. W naturalnych warunkach rośnie w rejonie Morza Śródziemnego, a u nas uprawiana jest jako pokojowa roślina doniczkowa.
Spis treści
- Dlaczego soleirolię nazywa się chłopięca główką?
- Jakie warunki trzeba zapewnić soleirolii?
- Jak podlewać soleirolię?
- Czy soleirolia potrzebuje nawożenia?
- Jak dbać o soleirolię, by była efektowną dekoracją wnętrza?
- Gdzie w domu wyeksponować soleirolię?
Dlaczego soleirolię nazywa się chłopięca główką?
Soleirolię wyróżniają płożące, cienkie pędy, gęsto pokryte drobniutkimi, soczystozielonymi liśćmi. Swoim wyglądem roślina przypomina głowę pokrytą kręconymi włosami - stąd wzięła się jej potoczna nazwa "chłopięca główka". Młode roślinki mają zaledwie kilka cm wysokości, ale w miarę wzrostu pędy malowniczo przewisają poza doniczkę.Soleirolia może zakwitać (latem), ale jej białe kwiatki są drobniutkie i szybko przekwitają - nie mają więc znaczenia dekoracyjnego
Autor: GettyImages
Soleirolia rozesłana
Jakie warunki trzeba zapewnić soleirolii?
Pielęgnacja soleirolii nie jest zbyt skomplikowana, ale jeśli chcemy, by ładnie się prezentowała, musimy poświęcić jej nieco uwagi. Przede wszystkim musimy znaleźć dla niej w domu miejsce lekko zacienione - optymalne jest dla niej światło rozproszone. Roślina poradzi sobie znacznie lepiej na stanowiskach częściowo zacienionych niż nasłonecznionych - ostre promienie słońca mogą spowodować jej poparzenia. Idealny dla roślinki będzie parapet okna wychodzącego na północ lub jego pobliże. Z powodzeniem będzie rosła w widnej łazience, a niektórzy twierdzą nawet, że i w łazience bez okna soleirolia sobie poradzi (bo dobrze znosi sztuczne oświetlenie).
Soleirolię sadzić można w standardowej ziemi przeznaczonej dla domowych roślin zielonych, ale ważniejsza od podłoża jest warstwa drenażu (keramzyt, drobne kamyczki) usypana na dnie doniczki, która będzie chronić roślinę przed zaleganiem korzeni w wodzie.
Jak podlewać soleirolię?
Choć pisałam, że pielęgnacja soleirolii nie jest zbyt skomplikowana, to nie jest to roślina bezobsługowa. Chłopięca główka jest bowiem wrażliwa na przesuszenie i reaguje na nie więdnięciem liści, co skutkuje nieatrakcyjnym wyglądem. Dlatego należy pamiętać o regularnym, choć umiarkowanym podlewaniu rośliny i dbać, by ziemia w doniczce nie wyschła. Podłoże nie może być jednak mokre, bo nadmiar wody roślinie może tylko zaszkodzić! Najlepiej najpierw sprawdzić palcem wilgotność podłoża, zanim sięgniemy po konewkę z wodą.Starajmy się lać wodę tak, by nie moczyć pędów i liści.
Czy soleirolia potrzebuje nawożenia?
Regularne zasilanie nawozami wiosną i latem sprawi, że solierolia będzie gęsta, a jej drobniutkie listki soczyście zielone. Stosujemy nawozy płynne dedykowane roślinom zielonym, aplikując je co dwa tygodnie.
Jak dbać o soleirolię, by była efektowną dekoracją wnętrza?
Solerolia ustawiona w odpowiednim miejscu, dobrze nawożona i właściwie podlewana szybko będzie się rozrastać. Jeśli chcemy, by zachowała zwarty, gęsty, kulisty pokrój i wciąż wyglądała, jak chłopięca główka, musimy przycinać jej pędy. Dzięki temu zabiegowi nie tylko poprawi się wygląd rośliny, ale również zostanie ona pobudzona do tworzenia nowych pędów.
Jeśli nasz okaz chłopięcej główki ładnie się rozrósł, a zapragnęliśmy mieć więcej takich oryginalnych roślinnych ozdób, nie musimy kupować nowych egzemplarzy. Możemy pokusić się o rozmnożenie soleirolii przez podział rośliny. Najlepiej zrobić to wiosną.Raz na 2-3 lata roślinę warto też przesadzić wiosną do nieco większej doniczki, by umożliwić jej swobodny rozrost - przy przesadzaniu można ją od razu podzielić.
Na okres zimy warto przenieść roślinę do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 5-12°C. W takich warunkach roślina przejdzie zimowy stan spoczynku.
Gdzie w domu wyeksponować soleirolię?
Soleirolia to must have wnętrz urządzonych zgodnie z trendem urban jungle. Najlepiej prezentuje się posadzona w wiszących pojemnikach lub doniczkach na nóżce. Atrakcyjnie prezentuje się też umieszczona w makramach. Ze względy na swój ciekawy pokrój idealnie wygląda w modnych ostatnio doniczkach imitujących głowę.Świetnie nadaje się do nowoczesnych kompozycji jako „wypełniacz”.