Soliter – co to jest? Co posadzić jako soliter w ogrodzie?

2024-01-28 20:38

Soliter to roślina rosnąca samotnie, bez bliskiego towarzystwa innych roślin, która dodatkowo została posadzona w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Jakie rośliny nadają się jako ogrodowe solitery? Poznaj te najpopularniejsze.

Spis treści

  1. Co to jest soliter?
  2. Soliter - czym się wyróżnia?
  3. Soliter w ogrodzie – jakie rośliny wybrać?

Co to jest soliter?

W botanice soliter jest określeniem opisującym drzewo lub krzew rosnące pojedynczo na otwartym terenie, wyeksponowane w wyjątkowy sposób i często stanowiące centralny, reprezentacyjny punkt ogrodu albo jego fragmentu. Słowo soliter pochodzi od francuskiego słowa „solitaire”, które znaczy samotny.

Soliter - czym się wyróżnia?

W roli soliterów najczęściej występują rośliny wyróżniające się walorami ozdobnymi, np. obfitym i efektownym kwitnieniem, ciekawym zabarwieniem liści, interesującym pokrojem, nietypową barwą lub fakturą kory pnia. Soliter powinien być dekoracyjny sam w sobie. Taka roślina nie potrzebuje dopełnienia innymi roślinami.

Szczególnie cenione jako solitery są gatunki i odmiany roślin, które są dekoracyjne cały rok, a ich ozdobą są zarówno kwiaty, jaki i liście czy owoce, a do tego pozostają zimozielone.

Solitery potrzebują dużej przestrzeni, aby móc wykształcić swój swobodny, typowy pokrój. Nie powinny być ograniczane przez inne rośliny, budynki czy inne elementy architektury ogrodowej.W ogrodzie powinny być dobrze widoczne. Zazwyczaj rosną na trawnikach, w oddaleniu od ogrodowych rabat.

Soliterami mogą być zarówno drzewa i krzewy, jak i okazałe byliny czy trawy ozdobne. Często na takie samotnie rosnące osobniki wybierane są rośliny monumentalne i długowieczne, ale nie jest to regułą.

Przeczytaj też:

Jak urządzić duży ogród? Aranżacja dużego ogrodu – wskazówki, porady, inspiracje

Magnolia
Autor: GettyImages Magnolia pośrednia (Magnolia ×soulangeana)

Soliter w ogrodzie – jakie rośliny wybrać?

Soliter powinien być dobrany do charakteru i typu ogrodu. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem rośliny, którą posadzimy w reprezentacyjnym miejscu ogrodu. Pamiętajmy, że najlepiej wybierać gatunki o dużej mrozoodporności, by nie ucierpiały podczas mroźnych zim.

  • Dąb szypułkowy to okazałe drzewo, które dorasta powyżej 20 m wysokości! Wymaga dużo przestrzeni, dlatego nadaje się jedynie do dużych ogrodów. Pasuje do ogrodów różnego typu, choć najlepiej prezentuje się w ogrodach tradycyjnych, dworskich, angielskich czy naturalistycznych.
  • Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ to niewielkich rozmiarów drzewo pozbawione pędu przewodniego, o charakterystycznie przewieszających się gałęziach, szczepione na wysokiej podkładce. W zależności od wysokości szczepienia osiąga od 2-3 do 5-6 m wysokości. Z czasem tworzy szeroką, parasolowatą koronę.
  • Kasztanowiec czerwony jest wyjątkowo dekoracyjne w okresie kwitnienia. Atrakcyjny jest także jego pokrój z kulistą, rozłożystą koroną oraz duże, ozdobne liście. Ze względu na rozłożystą koronę lepiej pasuje do średnich i dużych ogrodów. Świetnie sprawdzi się w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym i dworskim.
  • Świerk kłujący, zwany także świerkiem srebrnym, ze względu na szarozielony kolor igieł. To jedno z najbardziej okazałych drzew iglastych. Ma regularny, stożkowaty pokrój.
  • Magnolie to wyjątkowo dekoracyjne i okazałe drzewa, które zachwycają niezwykle atrakcyjnymi, dużymi kwiatami, rozwijającymi się często na bezlistnych jeszcze pędach. Poszczególne gatunki magnolii różnią się m.in. osiąganymi rozmiarami, dlatego przy wyborze drzewa kierujmy się wielkością ogrodu.
  • Miłorząb dwuklapowy to drzewo osiągające docelowo nawet 30 m wysokości, ale jego wzrost jest bardzo wolny. Jego pokrój zmienia się w miarę upływu czasu - początkowo korona jest piramidalna i regularna, później rozszerza się i staje bardziej kulista, nieregularna. Jesienią dodatkową ozdobę stanowią pięknie przebarwiające się na żółto liście. Drzewo wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi w kształcie wachlarzy. Doskonale pasuje do ogrodów urządzonych w stylu orientalnym oraz nowoczesnym.
  • Perukowiec podolski to rozłożysty krzew dorastający do 3-4 m wysokości. Ma zaokrąglony pokój. Niezwykle dekoracyjne są jego puszyste, ażurowe owocostany, które sprawiają, że krzew wygląda jak kolorowa, eteryczna chmura.
  • Surmia (katalpa) to drzewo dorastające do 10 m wysokości. Tworzy rozłożystą koronę osadzoną na krótkim pniu. Młode liście surmii są soczyście zielone, a starsze posiadają od spodu włoski. Dużą ozdobą surmii są białe, miododajne kwiaty. Do małych ogrodów jako soliter polecana jest odmiana ‘Nana’ o niewielkich rozmiarach i kulistej koronie (średnicy do 5 m).
  • Tulipanowiec amerykański to wysokie drzewo o niezwykłych zielonkawo-biało-pomarańczowyh kwiatach przypominających tulipany (stąd nazwa) i przebarwiających się na żółtopomarańczowo liściach o charakterystycznym klapowanym kształcie. Tworzy szeroką, piramidalna koronę. Nadaje się do dużych ogrodów.
  • Gunnera olbrzymia to jedna z największych bylin uprawianych w polskich ogrodach - osiąga do 3 m wysokości i 4 m szerokości. Jej największą ozdobą są ogromne (dorastające nawet do 2 m!), intensywnie zielone, dłoniaste liście osadzone na długich ogonkach. Latem pojawiają się też oryginalne maczugowate kwiatostany.
  • Miskant chiński to okazała, wysoka (osiąga prawie 2 m) trawa ozdobna, o charakterystycznych, bardzo efektownych kwiatostanach. Tworzy okazałe kępy zielonych, wąskich, w górnej części malowniczo przewieszających się liści. Do wyboru mamy liczne odmiany ozdobne różniące się barwą liści i kwiatów.
  • Trawa pampasowa to także wysoka trawa ozdobna (dorasta do 2–3 m wysokości, choć niektóre odmiany są niższe, do 1 m wys.) Tworzy dość duże, zwarte kępy, złożone z wąskich, długich, sztywnych liści, lekko przewieszających się na zewnątrz. Jej ozdobą są również dekoracyjne kwiatostany.
Jak sadzić drzewa i krzewy