Storczyki — pielęgnacja. Jak prawidłowo dbać o storczyki?
Storczyki podobnie jak inne kwiaty doniczkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o storczyki, aby długo i często kwitły? Czego nie lubią storczyki? Co ile podlewamy storczyk? Mamy dla Was porady eksperta dotyczące pielęgnacji storczyków w domu!
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia
Na stolikach ustawiono kilka doniczek z różnymi gatunkami storczyków (Brassia, Cattleya, Cymbidium, Dendrobium, Paphiopedilum, Zygopetalum)
Spis treści
Storczyki to jedne z najpiękniej kwitnących roślin doniczkowych, które ozdabiają nasze mieszkania i biura. Warto stworzyć w domu namiastkę egzotycznej dżungli, w której królować będą storczyki. Poznaj najpopularniejsze gatunki storczyków do domowej uprawy, dowiedz się, jak należy je prawidłowo pielęgnować, by obficie kwitły.
Storczyki to duża grupa roślin uprawianych u nas jako doniczkowe, której największą zaletą są wyjątkowo dekoracyjne kwiaty. Ich kształty i kolory zachwycają nawet tych, którzy na inne rośliny doniczkowe spoglądają niechętnie. Nic dziwnego, kwitnące storczyki potrafią ozdobić każde wnętrze. Warto przyjrzeć się bliżej tym egzotycznym roślinom i wybrać te, które z powodzeniem można uprawiać w domu.
Odmiany storczyków doniczkowych
Wśród mnogości gatunków storczyków jest kilka, z którymi poradzą sobie nawet początkujący domowi ogrodnicy. Poznaj je bliżej, a gdy już cię zachwycą, kup je i stwórz w domu kwitnące storczykowe aranżacje.
- Falenopsis (łac. Phalaenopisis) – to z pewnością najpopularniejszy storczyk w naszych domach i biurach, bo i najłatwiej go kupić. Dostępne są egzemplarze o kwiatach w różnych kolorach: od białego przez wszystkie odcienie różu do purpurowego. Kwiaty mogą być także nakrapiane. Najlepiej ustawiać falenopsisy w miejscach widnych w pobliżu okien północnych lub wschodnich. Storczyk ten lubi ciepło – temperatura nie powinna być niższa od 20 st. C. Do sadzenia używamy wyłącznie specjalistycznej ziemi dla storczyków. Podlewać należy wodą odstaną, a jeszcze lepiej z filtra odwróconej osmozy. Przed kolejnym podlewaniem podłoże musi całkowicie wyschnąć.
- Dendrobium – tworzą okazałe kwiatostany złożone z drobnych kwiatów różnego koloru. Storczyk ten lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego (nie bezpośrednie słońce!) i temperaturę w granicach 20-25 st. C (zimą nieco niższą). Dendrobium podlewamy obficie od marca do sierpnia, później ograniczamy nawadnianie.
- Cymbidium – duży storczyk, dorastający nawet do 1 m wysokości. Tworzy wyjątkowo okazałe kwiatostany złożone często z wielobarwnych kwiatów. Cymbidium lubi miejsca jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Sadzimy go wyłącznie w specjalistycznym podłożu dla storczyków. Podlewać należy wodą odstaną. Lubi zraszanie (nie należy tylko zraszać kwiatów).
- Katleja (łac. Cattleya) – uznawany jest za jeden z najpiękniejszych storczyków, które nadają się do domowej uprawy. Jego największą ozdobą są wielobarwne duże kwiaty. Lubi światło rozproszone, a nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Między kolejnymi podlewaniami podłoże w doniczce powinno lekko przeschnąć. Dobrze jest roślinę zraszać codzienne. Aby ponownie zakwitła należy ją w okresie spoczynku (po kwitnieniu) doświetlać 2–4 godziny dziennie.
Przeczytaj też: Przerośnięty storczyk. Jak przesadzić storczyka do większej doniczki?
Co lubią storczyki?
Nie wszystkie storczyki dostępne w sprzedaży będą dobrze rosły i kwitły w domu. Do domowej uprawy wybieramy gatunki, które są w stanie znieść suche powietrze panujące w naszych domach, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy pomieszczenia są ogrzewane.
Storczyki bowiem potrzebują wysokiej wilgotności powietrza. Optymalnie dla tych roślin byłoby utrzymywanie wilgotności w granicach 75-85 proc., ale niestety spełnienie takich wymagań nie jest z reguły możliwe. Aby powietrze wokół storczyków było mniej suche, możemy w pobliżu roślin zainstalować nawilżacz powietrza bądź ustawić doniczki ze storczykami na podstawkach wypełnionych kamieniami zalanymi (ale tak, by dno doniczek nie było zanurzone w wodzie).
Jak prawidłowo dbać o storczyki?
Pielęgnacja storczyków w domu uzależniona jest od gatunku. Poszczególne odmiany storczyków mają swoje konkretne wymagania, które warto poznać, aby móc cieszyć się piękną rośliną przez długi czas.
Najpopularniejszą odmianą storczyka jest Phalaenopsis. To ten gatunek kwiatów o budowę przypominającej motyla najczęściej pojawia się w polskich domach. Najważniejszą zasadą pielęgnacji tego gatunku storczyków jest zapewnienie im odpowiedniego miejsca i z pewnością nie powinno być to miejsce w pełnym słońcu. Idealna temperatura, w której storczyki kwitną to około 18-22 stopni C. Często się zdarza, że Phalaenopsis może kwitnąć nawet trzy, cztery miesiące, ale jest to uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim storczyki nie lubią przeciągów i nagłych zmian temperatury. Storczyki nie powinny stać też w pobliżu owoców cytrusowych, ponieważ wydzielają one etylen (gaz przyspieszający dojrzewanie kwiatów).
Tekst: Milena Tuzimek
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia
Na stolikach ustawiono kilka doniczek z różnymi gatunkami storczyków (Brassia, Cattleya, Cymbidium, Dendrobium, Paphiopedilum, Zygopetalum)