Szklarnia ogrodowa. Do czego służy? Jaką warto mieć i jak ją zbudować?

2022-06-08 14:52

Szklarnia ogrodowa to doskonały sposób na przedłużenie okresu wegetacyjnego warzyw i owoców, a także ochronę sadzonek przed szkodnikami! To także piękna dekoracja ogrodu. Jakie są rodzaje szklarni ogrodowych, jak wybrać najlepszą i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

szklarnia ogrodowa
Autor: getty images Szklarnia ogrodowa to świetny sposób na przedłużenie uprawy konkretnych warzyw i owoców!

Spis treści

  1. Szklarnia ogrodowa – co to jest i do czego służy?
  2. Szklarnia ogrodowa – rodzaje
  3. Gdzie ustawić szklarnię?
  4. Jaka szklarnia jest najlepsza? Kupiona czy zbudowana samodzielnie?
  5. Szklarnia w ogrodzie – na co zwrócić uwagę? Co jest ważne?

Szklarnia ogrodowa – co to jest i do czego służy?

Szklarnia ogrodowa lub tunel foliowy to nic innego jak przezroczysta, szczelnie zamknięta konstrukcja, w której panują specyficzne warunki, sprzyjające uprawie poszczególnych gatunków roślin, warzyw i owoców.

Jak działa szklarnia? To bardzo proste. Szklarnia ogrodowa najczęściej obłożona jest przezroczystym materiałem (folia ogrodowa, szkło, panel poliwęglanowy), przez który przenikają promienie UV. Szczelnie zamknięta szklarnia uniemożliwia promieniom słonecznym wydostanie się na zewnątrz. W Efekcie dochodzi do podwyższenia temperatury w szklarni. To z kolei sprzyja wegetacji niektórych roślin, warzyw i owoców.

CZY WIESZ, ŻE… sezon w szklarni może rozpocząć się nawet 6 tygodni wcześniej i trwać 2 miesiące dłużej?!

Ale szklarnia ogrodowa to nie tylko sposób na uprawę i przedłużanie okresu wegetacyjnego warzyw czy owoców. Szklarnia ogrodowa również chroni uprawy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, szkodnikami, ptactwem, a w niektórych przypadkach nawet przed chorobami. Co więcej, szklarnia może być też piękną ozdobą ogrodu!

Zanim zdecydujemy się na zakup szklarni lub własnoręcznie wykonamy szklarnię (jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe), warto dobrze zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, np.:

  • jakie rośliny będziemy tam uprawiać
  • jak dużo roślin będziemy uprawiać
  • jaki rozmiar szklarni będzie odpowiedni do naszego ogrodu (ile mamy miejsca?)
  • ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na szklarnię?
  • czy zależy nam na tym, by szklarnia była widoczna i reprezentacyjna, czy bardziej praktyczna, schowana na tyłach domu?

Przejdźmy do konkretów. Z czego zrobić konstrukcję szklarni ogrodowej? Czy lepiej wybrać zaimpregnowane drewno, a może stal lub aluminium?

ZOBACZ TEŻ: Jak urządzić duży ogród? Aranżacja dużego ogrodu – wskazówki, porady, inspiracje

Szklarnia ogrodowa – rodzaje

Szklarnie ogrodowe możemy podzielić (w dużym uproszczeniu) na trzy rodzaje ze względu na materiał, z którego została wykonana ich konstrukcja: drewniane, stalowe i aluminiowe.

1. Szklarnia ogrodowa z drewna

Szklarnia ogrodowa drewniana to obecnie dość rzadko wybierana konstrukcja. Wynika to głównie z właściwości drewna, które nie tylko źle znosi wilgoć i trudne warunki atmosferyczne, ale również jest narażone na działanie szkodników oraz musi być regularnie impregnowane.

Można, oczywiście, zbudować szklarnię do ogrodu z drewna egzotycznego, które jest dużo bardziej odporne i wytrzymałe niż rodzime gatunki, ale taka konstrukcja na pewno będzie nas sporo kosztować. Dużo lepszym wyborem do ogrodu jest szklarnia wykonana z metalu – stali bądź aluminium.

2. Szklarnia ogrodowa ze stali

Konstrukcja stalowa jest solidna, stabilna i dość ciężka, co doskonale sprawdza się przy dużych szklarniach. Co więcej, stal możemy malować farbą na dowolny kolor, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać pożądany efekt wizualny!

3. Szklarnia ogrodowa z aluminium

Szklarnia z aluminium to doskonała opcja dla niewielkich, przydomowych ogrodów. Aluminium nie tylko jest tańsze w porównaniu z drewnem i stalą, ale również lżejsze i łatwiejsze w montażu! Ponadto, aluminium nie ulega korozji, dlatego nie trzeba martwić się o zabiegi pielęgnacyjne i impregnację. Szklarnię z aluminium można również pomalować na dowolny kolor, co znacznie poprawia jej walory estetyczne. Decydując się na szklarnię ogrodową z aluminium, warto wybrać model wzmocniony ocynkowaniem.

ZOBACZ TEŻ: Wąski ogród: aranżacje, wskazówki, pomysły. Jak optycznie poprawić proporcje ogrodu?

Gdzie ustawić szklarnię?

Zanim jednak w naszym ogrodzie stanie szklarnia, musimy wybrać dla niej odpowiednie miejsce. By w pełni wykorzystać potencjał szklarni w ogrodzie, należy ją ustawić w najbardziej nasłonecznionym punkcie w ogrodzie. Ponadto, szklarni nie powinny od góry blokować korony drzew.

Dobrze jest też, by teren, na którym stanie szklarnia był maksymalnie wyrównany. Oprócz tego, szklarnia ogrodowa powinna mieć swobodny dostęp do instalacji wodnej i swoim usytuowaniem nie przeszkadzać w innych pracach ogrodniczych.

Zdaje się więc, że w przypadku szklarni najlepiej sprawdzi się...dobudowanie jej do ściany domu. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie łatwy dostęp do szklarni, ale także do instalacji elektrycznej, cieplnej i wodnej!

Oczywiście to tylko jedna z propozycji – jeśli nasze warunki nie pozwalają na dostawienie szklarni do ściany naszego domu, ustawienie jej w miejscu, gdzie będzie miała stały dostęp do słońca powinno być priorytetem.

ZOBACZ TEŻ: Aranżacja małego ogrodu: rośliny, meble i dodatki. Jak urządzić mały ogród?

Jaka szklarnia jest najlepsza? Kupiona czy zbudowana samodzielnie?

Jeśli marzy się nam uprawa warzyw lub owoców w przydomowej szklarni, możemy albo zaprojektować i wykonać „szklany domek” sami, albo – co jest zdecydowanie prostsze i wygodniejsze – udać się do sklepu i kupić gotową szklarnię, a następnie złożyć ją i postawić w ogrodzie.

Gotowe szklarnie to doskonała opcja dla wszystkich, którym zależy na komforcie i oszczędności czasu. Ogromną zaletą tego typu szklarni jest to, że do ich budowy z reguły nie potrzebujemy kleju, silikonu czy spawarki. Najczęściej wystarczą tylko dołączone do konstrukcji śrubki, a materiał pokryciowy – szklane lub poliwęglanowe panele montuje się na zaciski.

ZOBACZ TEŻ: Pergola ogrodowa: jak zrobić pergolę z drewna? Instrukcja krok po kroku

Szklarnia w ogrodzie – na co zwrócić uwagę? Co jest ważne?

Warto zwrócić uwagę na kształt szklarni ogrodowej. Wbrew pozorom – ma on znaczenie, szczególnie górna część, przez którą wpada najwięcej słońca. Specjaliści radzą, by wybierać szklarnie z dachem trójkątnym, skośnym lub o niejednorodnym kształcie. Prostokątna szklarnia jest nieergonomicznym rozwiązaniem, ponieważ promienie powinny wpadać do wnętrza szklarni prostopadle do ścianki, a nie pod kątem (a to ma miejsce w przypadku szklarni pudełkowych). Wysokość szklarni w najwyższym punkcie nie powinna mieć więcej niż 200 cm.

Inną, niezwykle istotną sprawą podczas wybierania szklarni jest materiał pokryciowy. Musi być przezroczysty, trwały i bardzo słabo przewodzić ciepło. Dobrym materiałem są folie ogrodowe, wykorzystywane w tzw. tunelach foliowych. Niestety, folia ogrodowa jest dość nietrwałym materiałem.

Dużo częściej wybiera się panele szklane i poliwęglanowe. Decydując się na szkło, pamiętajmy, by kupować szkło czyste, płaskie i całkowicie przezroczyste. Szkło jest odporne na działanie promieni UV, ale jest dość ciężkie i może się potłuc.

Drugą opcją jest tworzywo sztuczne, a więc panel poliwęglanowy. Ten materiał chętnie wykorzystywany jest w nowoczesnych szklarniach, ponieważ jest lekki, cienki, zapewnia dobrą izolację termiczną i co najważniejsze – jest odporny na skrajne temperatury (od minus 40 do plus 120 stopni C.). Poliwęglan nie tłucze się tak łatwo jak szło, ale nawet gdy dojdzie do uszkodzenia, rozpada się na kawałki, które nie ranią.

Kiedy już określimy, w którym miejscu ogrodu chcemy postawić szklarnię i kupimy (lub zrobimy) gotowy model, czas przygotować fundamenty. Możemy, oczywiście, wykonać fundamenty murowane, ale dużo praktyczniejszą i wygodniejszą opcją jest zastosowanie kotew lub baz stalowych. Można wtedy szklarnię z łatwością przenieść w inne miejsce.

ZOBACZ TEŻ: Jak zbierać i magazynować deszczówkę? Sposoby wykorzystania wody deszczowej

Jak urządzić balkon i taras? Zobacz nasze propozycje:

Nasi Partnerzy polecają