Ta roślina to przysmak polskiej kuchni! Nie zrywaj jej w lesie! Mandat to nawet 5 tys. zł!

2023-05-31 13:01

Ta roślina jest objęta częściową ochroną, a z kolei od 2006 r. umieszczono ją na czerwonej liście roślin zagrożonych wyginięciem. Co to oznacza? W naturalnych siedliskach absolutnie nie wolno jej zrywać! Wysokość mandatu może opiewać aż na 5 tys. zł! Jeśli kochasz jej smak, posadź ją w ogrodzie lub na balkonie!

Spis treści

  1. Czy czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną?
  2. Czosnek niedźwiedzi w kuchni i apteczce
  3. Jak rozpoznać czosnek niedźwiedzi?
  4. Uprawa czosnku w ogrodzie
  5. Czosnek niedźwiedzi. Zdjęcia

Czy czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną?

Na przełomie kwietnia i maja zaczyna kwitnąć w Polsce czosnek niedźwiedzi, a Polacy masowo ruszają do lasów, by szukać aromatycznej rośliny w cieniu drzew i krzewów.

Zrywanie czosnku niedźwiedziego rosnącego w naturalnym środowisku jest zabronione – roślina objęta jest częściową ochroną. Jeśli ktoś złapie nas na gorącym uczynku, możemy zapłacić nawet 5 tys. zł mandatu. Jest jednak pewien wyjątek – czosnek niedźwiedzi rosnący dziko możemy zrywać, jeśli uzyskamy odpowiednie pozwolenie od regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni i apteczce

Czosnek niedźwiedzi cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje walory smakowe oraz prozdrowotne działanie. Roślinę wykorzystuje się w polskiej kuchni do przyrządzania aromatycznych sałatek, zup, sosów, a także przetworów.

Regularne spożywanie czosnku niedźwiedziego ma również pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Roślina może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu oraz uregulować ciśnienie krwi.

Co więcej, czosnek niedźwiedzi jest łagodniejszy dla wątroby i nie powoduje nieprzyjemnego oddechu jak zwykły czosnek.

Jak rozpoznać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi ma długie lancetowate liście a w okresie kwitnienia również i białe kwiaty o długich ostrych płatkach zebranych w kwiatostany przypominające wyglądem gwiazdki. W części podziemnej znajduje się żółtawa cebula o długości 2-6 cm.

czosnek niedźwiedzi
Autor: getty images

Czosnek niedźwiedzi może być czasem mylony z konwalią majową ze względu na podobny wygląd i czas kwitnienia. Jednak od konwalii odróżnia go charakterystyczny czosnkowy zapach.

Konwalia majowa jest trująca, natomiast czosnek niedźwiedzi może być jedzony w całości (również kwiaty), zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.

Uprawa czosnku w ogrodzie

Nie musimy łamać prawa, by cieszyć się smakiem i aromatem czosnku niedźwiedziego. Roślinę możemy wyhodować we własnym ogródku lub w doniczce na balkonie.

Czosnek niedźwiedzi jest bardzo prosty w uprawie. Preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste – najlepiej czuje się pod drzewami liściastymi, a jego ulubieńcem jest buk.

Czosnek niedźwiedzi rośnie w żyznym, odchwaszczonym i lekko wilgotnym podłożu. Gleba powinna mieć pH obojętne lub lekko zasadowe – czosnek nie będzie rósł kwaśnej ziemi.

Czosnek niedźwiedzi. Zdjęcia

Źródło:

  • onet.pl
  • lasy.gov.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie rośliny ogrodowe są trujące? Niektóre zabijają już po 30 minutach

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma czosnek niedźwiedzi
Nasi Partnerzy polecają