Tak proste, że aż genialne! Naturalna zapora na ślimaki i mszyce. Nie mają szans, by przejść!

2024-06-06 11:31

Ślimaki, mszyce i inne szkodniki zapewne spędzają ci sen z powiek! Okazuje się, że trzymanie ich z dala od twoich roślin jest bardzo proste. Wystarczy biały proszek, który nie pozwoli im się nawet do nich zbliżyć! Ziemia okrzemkowa, bo to o niej mowa, będzie strzegła ich niczym prawdziwa zapora! Dowiedz się, co to jest ziemia okrzemkowa, jak działa i jak jej używać.

Spis treści

  1. Na co pomaga ziemia okrzemkowa? Ziemia okrzemkowa: właściwości
  2. Jak działa ziemia okrzemkowa?
  3. Jak używać ziemi okrzemkowej?
  4. Jak często stosować ziemię okrzemkową?
  5. Ziemia okrzemkowa. Zdjęcia

Na co pomaga ziemia okrzemkowa? Ziemia okrzemkowa: właściwości

Ziemię okrzemkową wykorzystuje się powszechnie w ogrodnictwie. To nic innego jak poddana obróbce termicznej kopalina (zwana też diatomitem). W efekcie powstaje biały lub lekko żółtawy proszek zawierający od 85% do 95% krzemu.

Ziemia okrzemkowa to doskonały środek rozluźniający glebę. Ponadto pylasty proszek sprawdza się świetnie jako nośnik dla silniejszych środków ochrony roślin, a także nawóz i naturalny repelent.

Jak działa ziemia okrzemkowa?

Jak działa ziemia okrzemkowa na szkodniki roślin ogrodowych? Mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów, krawędzie ziemi okrzemkowej są bardzo ostre, dlatego mogą bez problemu uszkodzić delikatne powłoki ciał niektórych szkodników, wskutek czego dochodzi w ich do powolnego wysychania i obumierania.

Szczególnie wrażliwe są na nią jaja i larwy szkodników, a także dorosłe osobniki, które nie dysponują pancerzem. Ziemia okrzemkowa wykorzystywana jest najczęściej do zwalczania mszyc, przędziorków, ślimaków, ziemiórek, wciornastków, gąsienic i kleszczy.

Jak używać ziemi okrzemkowej?

Diatomit możemy stosować na różne sposoby. Do najpopularniejszych należy posypywanie proszkiem liści rośliny oraz aplikowanie diatomitu bezpośrednio na glebę, np. wokół rośliny.

Ziemia okrzemkowa nałożona na liść tworzy na nim ochronną powłokę ograniczającą pojawianie się nieproszonych gości.

Jeśli z kolei posypiemy ziemią okrzemkową bezpośrednio na wierzchnią warstwę podłoża, stworzy ona barierę utrudniającą szkodnikom składanie jaj w pobliżu roślin. Diatomit może również zniechęcić mrówki do poruszania się po ogrodzie oraz odstraszy osy.

Nie warto jednak posypywać ziemią okrzemkową pąków kwiatowych, ponieważ może to zniechęcić pszczoły do zbierania nektaru.

Jak często stosować ziemię okrzemkową?

Specjaliści zalecają, by robić to raz w miesiącu, rano lub wieczorem. Diatomit można stosować od początku siewu aż do końca wegetacji. Wielu ogrodników posypuje młode sadzonki i siewki ziemią okrzemkową, by zapewnić im spokojny i zdrowy wzrost bez obaw, że staną się strawą dla ślimaków czy mszyc.

Należy pamiętać, że ziemię okrzemkową zmywa deszcz. Dlatego po deszczowej pogodzie należy zaaplikować diatomit ponownie. Dla zwiększenia trwałości ziemi okrzemkowej można zacząć aplikację od opryskania rośliny preparatem na bazie oleju rydzowego, a następnie oprószyć liście diatomitem.

Ziemia okrzemkowa. Zdjęcia

Źródło: interia.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie rośliny odstraszają ślimaki? 15 gatunków, których ci nie zjedzą!

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Nasi Partnerzy polecają