Taras na lato: remont tarasu krok po kroku
Taras zamieni się w salon na świeżym powietrzu, pod warunkiem że odpowiednio o niego zadbasz. Sprawdź, jak przeprowadzić remont tarasu krok po kroku! Podajemy też przykładowy cennik usług remontowych.
Autor: mat. pras. Castorama
Meble na taras? Najlepiej z jednej kolekcji. I przyda się leżak!
Spis treści
- Remont tarasu krok po kroku: od czego zacząć?
- Remont tarasu: ochrona przed słońcem
- Remont tarasu: umeblowanie
- Rośliny na tarasie
- Remont tarasu: oświetlenie
- Ile kosztuje remont tarasu? Przykładowe ceny usług remontowych
- Pomysły na aranżację tarasu: GALERIE ZDJĘĆ
Remont tarasu krok po kroku: od czego zacząć?
Przyjrzyj się posadzce, zwłaszcza fugom. Jeśli się wykruszają, pod płytki może dostawać się wilgoć i w konsekwencji kafelki zaczną „odchodzić”. Ostrym nożykiem usuń stare fugi, odpyl posadzkę, zagruntuj i zafuguj przestrzenie między płytkami. Użyj mrozoodpornej zaprawy spoinującej, w kolorze identycznym jak poprzednia.
Na nowo: gres jest w dobrym stanie, ale marzy ci się nowa posadzka? Umyj płytki, pociągnij preparatem gruntującym (z drobnym kruszywem kwarcowym). Specjalnym klejem (do tzw. podłóż krytycznych) naklej warstwę nowych płytek.
Drewno: gdy zauważysz nalot i zawilgocenia na deskach, nanieś na nie środek pleśnio- i grzybobójczy. Podczas aplikacji zabezpiecz usta i nos. Kolejnego dnia przetrzyj drewno drucianą szczotką, umyj wodą. Potraktuj papierem ściernym. Ewentualne ubytki uzupełnij masą do drewna, wygładź szpachlą. Zaimpregnuj. Na koniec pomaluj olejem, lakierem, farbą itp.
Elementy: naprawa tynków zewnętrznych, balustrad, betonowej podstawy leży w gestii wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli zauważysz niepokojące pęknięcia, wypaczenia czy chwiejącą się barierkę, zgłoś problem zarządowi wspólnoty.
Aranżacja: po odświeżeniu lub remoncie tarasu przejdź do dekoracji. Postaraj się nadać mu spójny styl, np. nadmorski (za pomocą leżaka i poduch w biało-granatowe pasy), skandynawski (jasne pufy, stoliki z blatami z plastrów drewna) lub eko (siedzisko z palet, skrzynki pełne ziół, lampy solarne).
Zobacz też: Taras w stylu francuskim - wybieramy rośliny >>>
Remont tarasu: ochrona przed słońcem
Zadaszenie: każda ingerencja w część wspólną budynku wielorodzinnego wymaga zgody wspólnoty (zarządu lub wszystkich członków wspólnoty). W przypadku budowy daszku nad balkonem czy tarasem i montażu markizy wystarczy pozwolenie zarządu. Wykonanie zadaszenia (konstrukcja zwykle ze stali, panele z tworzywa sztucznego, szkła albo blachy) należy zlecić profesjonalnej firmie montażowej.
Markiza: jej montażem może zająć się ekipa remontowa lub współpracująca z salonem sprzedaży. Jeśli kształt tarasu albo jego wymiary są nietypowe, zdaj się lepiej na tę drugą. Fachowiec dokona niezbędnych wyliczeń, zaproponuje optymalne rozwiązania, zyskasz też lepsze warunki gwarancji. Markizy nadają się do montażu ściennego lub podsufitowego. Mogą chować się w kasecie (dzięki czemu tkanina mniej się brudzi), półkasecie albo tylko zwijać na rolce.
Warto wiedzieć: balkon czy taras narażony na silne podmuchy wiatru wymaga specjalnej aranżacji, czyli stabilnych mebli, parasola przeciwsłonecznego (najlepiej z betonową podstawą) albo tzw. żagla – dachu z płótna, doczepianego linkami do ścian lub metalowej konstrukcji. Rośliny powinny być umieszczone w masywnych, betonowych lub kamiennych donicach. Przesłony, kratki do pnączy warto przymocować do balustrady.
Nie przegap: Jak usunąć rdzę z balustrady metalowej? >>>
Remont tarasu: umeblowanie
Odświeżenie: przed sezonem tarasowym przyjrzyj się kondycji krzeseł, stolika, leżaka itp. Podniszczone drewno zeszlifuj papierem ściernym. Usuń szmatką pył. Na nowo zaolejuj, zabejcuj, pomaluj lub polakieruj produktami do stosowania na zewnątrz pomieszczeń. Będą odporne na wilgoć, promienie słoneczne, insekty. Meble i dodatki z wikliny, rattanu, technorattanu odśwież wodą z łagodnym detergentem. Naturalną plecionkę możesz ewentualnie polakierować lub przemalować (pędzelkiem lub jeszcze lepiej – metodą natryskową). Ślady rdzy na metalowych szafkach usuń drucianą szczotką, wygładź, pokryj farbą do metalu.
Nowy zestaw: meblując balkon, oprócz sprzętu do wypoczynku, pamiętaj też o schowkach (skrzyni na poduszki), szafce, półkach itp.
Nie przegap: Jak czyścić rattan? >>>
Rośliny na tarasie
Idealne warunki: planując aranżacje kwiatowe, uwzględnij przede wszystkim potrzeby roślin. Za słońcem przepadają m.in. gazanie, petunie, dalie, hibiskusy. Begonie, niecierpki lub clematisy wolą stanowiska zacienione. Bambusy, tataraki, trawy pampasowe potrzebują wilgotnej ziemi, dobrze radzą sobie z wiatrem. Idealne do uprawy roślin są donice z terakoty, kamienia, nienagrzewające się zbytnio, z otworami odprowadzającymi nadmiar wody.
Dopasowanie: rośliny, poza ozdobą, mogą zacieniać, chronić przed wiatrem, oczyszczać powietrze. Wkomponuj je w wystrój. Pnącza prowadź po kratkach balkonowych. Kolumnowymi tujami wycisz balkon, przysłoń brzydki widok, ruchliwą ulicę. Wykorzystaj rośliny jako odstraszacze owadów. Lawenda, mięta pieprzowa nie spodoba się muchom. Kocimiętka, bazylia, mirt – komarom.
Jak ułatwić sobie podlewanie roślin?
W pierwszej kolejności zadbaj o to, by woda za szybko nie wyparowywała z ziemi. Umieść rośliny w donicach z terakoty, kamienia, betonu albo jasnego grubego tworzywa, np. o podwójnych ściankach. Unikaj metalu i cienkiego, ciemnego plastiku. Sadząc kwiaty, zacznij od warstwy drenażu (ułatwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci, gdyby zdarzyło ci się przesadzić z podlewaniem). Ostatnią, wierzchnią warstwę niech stanowi drobnoziarnisty keramzyt albo kora, które zmniejszą parowanie ziemi. Dzięki zastosowaniu skrzynek i donic z systemem nawadniania możesz ograniczyć podlewanie. Idealne rozwiązanie, gdy często przebywasz poza domem!
Remont tarasu: oświetlenie
Oświetlenie stałe: przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim, egzamin zdają lampy podsufitowe lub przyścienne. W zależności od mocy światła (możesz rozejrzeć się za oprawami z regulacją jasności) dobrze oświetlą przestrzeń balkonu lub pomogą stworzyć przytulny nastrój. Aby spełniały normy bezpieczeństwa, muszą być przeznaczone do użytku zewnętrznego, mieć stopień ochrony przynajmniej IP44 (osłona przed deszczem oraz ciałami obcymi wielkości ponad 1 mm). Wykonaniem instalacji – ze specjalną hydroizolacją – powinien zająć się elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Włącznik umieszcza się oczywiście wewnątrz domu. Ale gdy zainstalujesz lampę z czujnikiem ruchu, możesz zredukować jego używanie do minimum.
Oświetlenie przenośne: jeśli nie chcesz inwestować w oświetlenie stałe, wybierz lampki mobilne (stojące, wiszące, wbijane w ziemię, mocowane do balustrad czy donic). Mogą być zasilane bateriami albo – praktyczniej i eko – energią słoneczną. Zewnętrzne lampy solarne magazynują energię świetlną, oddając ją po zmroku, i to nawet przez 20 godzin!
Ile kosztuje remont tarasu? Przykładowe ceny usług remontowych
skucie starej posadzki 30 zł/m²
przygotowanie podłoża pod nową posadzkę 15 zł/m²
układanie gresu 58 zł/m²
układanie oraz montaż legarów 9 zł/m.b.
układanie desek na legarach 46 zł/m²
montaż drewnianej boazerii, z rusztowaniem z listew 54 zł/m²
ułożenie kostki gr. 4 cm na podbudowie betonowej 86 zł/m²
montaż oprawy ogrodowej 96 zł/szt.
zainstalowanie rolet zasilanych 116,50 zł/szt.
malowanie elewacji – bez materiału i montażu 20 zł/m²
impregnacja drewna 18 zł/m²
Pomysły na aranżację tarasu: GALERIE ZDJĘĆ
Zastanawiasz się, jak pięknie urządzić taras? Albo zafundować mu szybką i efektowną metamorfozę? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia
Mandevilla (inaczej Dipladenia) to ozdobne pnącze o pięknych kwiatach i ciemnozielonych błyszczących liściach. Można ją uprawiać w doniczkach zarówno we wnętrzach, jak i na balkonach czy tarasach
Autor: materiały prasowe IKEA
Wygodne leżanki z miękkimi poduszkami pozwolą na odpoczynek na tarasie po ciężkim dniu
Autor: Karolina Bąk
Głównym założeniem było stworzenie dużej, otwartej, świetlistej przestrzeni. Ściany na patio zostały pokryte naturalnym tynkiem oraz pomalowane farbą w białym kolorze.