Tropikalny zakątek w domu stworzyłam dzięki palmom. Zdradzę ci, które wybrać i jak o nie dbać
Palmy doniczkowe to rośliny, dzięki którym możesz wyczarować w mieszkaniu niezwykły egzotyczny zakątek. Pokażę ci najpopularniejsze palmy do uprawy w domu i podpowiem, jak je pielęgnować.
Tropikalne palmy kojarzą się z wakacyjną idyllą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć w domu podobną scenerię. I wcale nie myślę tutaj o fototapecie naklejonej na ścianie, ale o wyjątkowej roślinności rodem z ciepłych krajów - o palmach! Są wśród nich gatunki, które znakomicie nadają się do domowej uprawy w doniczkach. Spektakularne pióropusze ich okazałych liści wypełnią nasze pomieszczenia soczystą zielenią. Jakie gatunki palm wybrać i jak się nimi opiekować?
Spis treści
- Gdzie w domu ustawić palmy?
- Popularne gatunki palm do domu
- Jakie warunki należy zapewnić w domu palmom?
Gdzie w domu ustawić palmy?
Palmy to rośliny osiągające zwykle znaczne rozmiary. Trzeba im więc zapewnić sporo przestrzeni. Dlatego najlepiej prezentują się w dużych, przestronnych pomieszczeniach - wtedy można je najładniej wyeksponować. Idealny jest spory salon,. Ale jeśli zależy nam na stworzeniu zielonej oazy, możemy ustawić je w mniejszych pokojach, a nawet w przedpokoju (jeśli oczywiście dociera tam sporo dziennego światła). Niektóre palmy możemy nawet postawić w łazience, choć wyłącznie w takiej z oknem.
Palmy pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach – od klasycznego i glamour, przez nowoczesne, minimalistyczne aż po loftowe i art deco. Aby w pełni zaprezentować ich walory, warto ustawić je na jednolitym tle, np. białej lub szarej ściany.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Pierzaste liście kencji wyrastają strzeliście ku górze, a ich końcowe odcinki lekko opadają
Popularne gatunki palm do domu
- Chamedora, zwana palmą koralową, dorasta do 1 m wysokości, nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, często kwitnie.
- Liwistona - potrzebuje sporo światła i wilgoci, a zimą niższej temperatury (12-15 st. C).
- Kariota, zwana palmą orzechową, przyjmuje postać krzaczastą, rośnie dość szybko, wymaga wilgotnego podłoża i powietrza.
- Chryzalidokarpus, znany jako palma areka, uwielbia zraszanie, szczególnie w okresie grzewczym, uważana jest za jedną z roślin najlepiej oczyszczających powietrze.
- Howea, inaczej kencja, ma wzniesiony, niezbyt rozłożysty pokrój, dobrze znosi zacienienie.
- Palma kokosowa, czyli kokos właściwy, ma szeroki, rozłożysty pokrój, w uprawie domowej palma kokosowa nie tworzy kwiatów ani owoców.
- Daktylowiec kanaryjski (palma daktylowa), ze względu na rozmiary potrzebuje sporo przestrzeni, najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym.
- Waszyngtonia ma charakterystyczny pień oraz łukowato wygięte, wachlarzowate liście osadzone na długich ogonkach, najlepiej prezentuje się ustawiona samotnie, lubi jasne stanowiska.
Jakie warunki należy zapewnić w domu palmom?
Aby palmy atrakcyjnie się prezentowały należy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.
Światło. Gatunki palm różnią się względem zapotrzebowania na światło - jedne lubią duże nasłonecznienie, inne preferują zacienienie. U tych pierwszych niedostatek światła powoduje wiotczenie i żółknięcie liści. Dlatego najlepiej ustawić je w pobliżu okien, a zimą nawet czasem doświetlać. Drugie natomiast lepiej rosną w nieco zacienionych pomieszczeniach, a bezpośrednie promienie słoneczne mogą u nich powodować poparzenia.
Temperatura. Poszczególne gatunki palm różnią się wymaganiami dotyczącymi temperatury. Dużo ciepła (latem ponad 22 st. C, a zimą nie mniej niż 18 st. C) potrzebują m.in. kencja, kariota i palma kokosowa. Inne gatunki dobrze znoszą chłód.
Wilgotność powietrza. Palmy lubią wilgoć i nie będą dobrze rosły w zbyt suchych pomieszczeniach i postarajmy się podnieść wilgotność powietrza wokół nich. Dobrze jest codziennie delikatnie spryskiwać liście roślin zraszaczem z odstaną wodą.
Podlewanie. Większość palm nie lub nadmiaru wilgoci w podłożu, dlatego podlewać je należy niezbyt często, zazwyczaj wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Zawsze trzeba też usuwać po podlaniu wodę z podstawki.Podłoże. Palmy najlepiej sadzić do podłoża specjalnie dedykowanego tej grupie roślin.
Nawożenie. Od marca do października należy co dwa tygodnie rośliny nawozić stosując nawóz do roślin o ozdobnych liściach.