Trudne w uprawie rośliny na balkon. Upiększają, ale utrzymanie ich przy życiu kosztuje sporo wysiłku
Byliny są cenione za swoją długowieczność. Jednak wśród nich są prawdziwe piękności, które potrafią zachwycić, ale tylko wtedy, gdy poświęci się im odpowiednio dużo uwagi. Czasem przeszkodą bywają ich duże wymagania względem gleby, innym razem – krótki okres kwitnienia lub wrażliwość na choroby. Oto byliny trudne w uprawie!
Autor: Getty Images/Patrick Kaiser, Alex Manders, Isabella Lynx
Spis treści
- Chryzantemy ogrodowe
- Ciemierniki
- Goryczki
- Miłek amurski
- Miłek wiosenny
- Piwonie
- Przylaszczka
- Skalnice
- Zawilec japoński
- Żelaźniak
- Trudne rośliny w uprawie na balkon. Zdjęcia
Chryzantemy ogrodowe
Chociaż kojarzą się głównie z jesienią, to warto je mieć na swoim balkonie, bo cieszą kwiatami wtedy, gdy inne rośliny już dawno przekwitły. Chryzantemy najlepiej sadzić wiosną, w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru, w przepuszczalnej i żyznej glebie.
Wymagają regularnego podlewania (mają bardzo płytki system korzeniowy) i uszczykiwania wierzchołków, by się rozkrzewiły. Kwitną od sierpnia do pierwszych przymrozków. Są bardzo wrażliwe na mróz – bez okrycia nie przetrwają zimy.
Ciemierniki
To jedne z najwcześniej kwitnących bylin – często kwiaty pojawiają się już w lutym. Najlepiej rosną w półcieniu, w próchnicznej, wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie z dodatkiem wapna. Sadzi się je bardzo wczesną wiosną lub jesienią.
Co istotne, nie znoszą przesadzania! Jeśli musisz to zrobić, postaraj się nie uszkodzić systemu korzeniowego. Wykopuj je ze sporą bryłą gleby. Zanim zadomowią się w nowym miejscu, mija trochę czasu.
Uwaga! Choć ciemierniki wyglądają niewinnie, są trujące!
Goryczki
Goryczki preferują wilgotne gleby i stanowiska w półcieniu. W zależności od odmiany niektóre wymagają gleby kwaśnej, a inne wapiennej. Sadzi się je wiosną, dbając o odpowiedni drenaż. Kwitną zazwyczaj od czerwca do sierpnia. Goryczki są trudne w uprawie ze względu na wysokie wymagania siedliskowe – nie tolerują suszy i źle znoszą przesadzanie.

Miłek amurski
Miłek amurski kwitnie już w marcu. Najlepiej sadzić go jesienią w próchnicznej, lekko wilgotnej glebie, w miejscu zacisznym i półcienistym. Po kwitnieniu szybko zamiera, dlatego warto go łączyć z innymi roślinami, które „przejmą” przestrzeń. Miłek jest kapryśny – źle znosi przesuszenie i przesadzanie, a rozmnaża się bardzo powoli.
Miłek wiosenny
Podobnie jak jego amurski krewniak zakwita wcześnie – zwykle w kwietniu. Wymaga słonecznego stanowiska i bardzo przepuszczalnej, wapiennej gleby. Najlepiej sadzić go jesienią. Sprawia nieco trudności w uprawie. Miłek wiosenny bardzo wolno rośnie i jest wrażliwy na przelanie. Ponadto jest objęty ochroną, więc nie wolno go pozyskiwać z natury.
Piwonie
Piwonie sadzi się od sierpnia do września w słonecznym miejscu i żyznej, kwaśnej i przepuszczalnej glebie – najlepiej wzbogaconej obornikiem. Kwitną w maju i czerwcu. Piwonie nie lubią przesadzania – mogą obrazić się na kilka lat i nie zakwitnąć. Ich pąki często zasychają z powodu braku wody lub ataku szarej pleśni.
Przylaszczka
Ta delikatna leśna roślina dobrze czuje się w cieniu i półcieniu, w próchnicznej, wapiennej glebie. Kwitnie wcześnie, często już w marcu. Sadzi się ją jesienią, uważając na jej korzenie – są kruche i źle znoszą uszkodzenia. Przylaszczki wolno się rozrastają, a ich liście są często zjadane przez ślimaki. Nie tolerują długiej suszy i nie przepadają za przesadzaniem.

Skalnice
Idealne do ogrodów skalnych, ale niekoniecznie na balkon. Najlepiej rosną bowiem w szczelinach skalnych, w lekkiej, dobrze przepuszczalnej glebie. Lubią chłodne, wilgotne gleby i jasne, ale nie upalne stanowiska.
Skalnice kwitną od wiosny do lata, zależnie od gatunku. Ich uprawa bywa trudna, bo są wrażliwe na zalanie i nieodpowiednią glebę – łatwo gniją przy zbyt dużej wilgotności.
Zawilec japoński
Zawilec japoński efektownie kwitnie od sierpnia aż do października. Najlepiej rośnie w półcieniu, w wilgotnej, żyznej glebie z dodatkiem gliny. Jeśli zostanie posadzony wiosną, zdąży dobrze się ukorzenić. Problemem bywa jego ekspansywność. Bujnie się rozrasta, zagłuszając sąsiadów. Bywa też wrażliwy na mrozy i wymaga okrycia zimą.
Żelaźniak
Mało znana bylina o charakterystycznych, żółtych, piętrowo ułożonych kwiatach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalną, lekko suchą glebę. Sadzi się ją wiosną lub jesienią. Żelećniak jest odporny na suszę, ale źle znosi zbyt mokrą glebę. Problemem może być też jej wolne tempo wzrostu i to, że nie lubi przesadzania.
Trudne rośliny w uprawie na balkon. Zdjęcia
Autor: Getty Images/Patrick Kaiser, Alex Manders, Isabella Lynx
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Byliny na balkon łatwe w uprawie. 18 gatunków, które spełnią twoje marzenie u bujnym balkonie!
Autor: Getty Images/Ana Widyastuti