Twój sąsiad zawiesił na roślinach żółte wstążki? Zrób to samo, a pozbędziesz się tego problemu
Zauważyłeś, że na niektórych roślinach twojego sąsiada zawieszono żółte wstążki? Wcale nie chodzi o ozdobę, ale o odstraszanie szkodników. Wyjaśniamy, jak to działa i których pasożytów można się w ten sposób pozbyć.
Nic tak nie działa na nerwy jak sytuacja, w której owoce naszej ciężkiej pracy w ogrodzie są niweczone przez szkodniki. Szczególnie irytujące są mszyce, które jak bumerang rok w rok wracają i niszczą pędy naszych roślin. Okazuje się, że poza opryskami można spróbować pozbyć się ich w inny sposób.
Żółta wstążka w ogrodzie? Oto powód, dla których ją stosujemy
Mszyce to żarłoczne owady z rodziny pluskwiaków. Żywią się sokami roślin, które wysysają nie tylko w zastraszającym tempie, ale też w ogromnych ilościach. Jedna mszyca w ciągu godziny wypija tyle soku, ile wynosi ⅓ masy jej ciała! Mszyce to nie tylko zmora ogrodników, ale też rolników, którzy jednak nie cackają się z nimi i stosują opryski z pestycydów.
Ty możesz jednak spróbować innej metody. Być może z lekcji biologii pamiętasz, że naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, ale też złotooki. Te pierwsze owady mnożą się bardzo szybko i w ciągu roku są w stanie wydać na świat nawet 4 pokolenia.
Aby przyciągnąć je do swojego ogródka, trzeba wiedzieć, co lubią, a lubią kolor żółty! Ta barwa je przyciąga, więc rośliny, które najbardziej są narażone na atak mszyc, warto przyozdobić właśnie żółtą wstążką!
Ta będzie na biedronek niczym flaga, którą oznaczono jej źródło pożywienia. Owady te potrafią zjeść nawet 100 mszyc dziennie, więc są w stanie realnie pomóc z pozbyciem się tych szkodników.
Oprysk na mszyce
Jeśli nie chcesz tylko polegać na biedronkach, możesz stworzyć oprysk, który jeszcze szybciej pomoże ci pozbyć się mszyc.
Aby przygotować roztwór na mszyce, przygotuj:
- 2 litry wody
- 1 łyżkę gorzkiej soli (siarczanu magnezu) - tzw. Epson kupisz w każdej aptece
- butelkę z atomizerem
Wymieszaj wszystkie składniki i przelej do butelki. Raz w tygodniu spryskaj wszystkie rośliny tym roztworem. Nie zaszkodzi roślinie, a pomoże pozbyć się mszyc.
Przeczytaj również:
- Posyp tym ziemię wokół sadzonki. Ślimaki, kleszcze i mszyce nie odważą się zaatakować rośliny
- Sposób na mszyce - jak zwalczać mszyce na balkonie?
Źródło: wp.pl