Twój zamiokulkas nie chce rosnąć? Problemem może być doniczka

2023-01-26 9:05

Dlaczego zamiokulkas nie chce rosnąć, mimo regularnego podlewania, przepuszczalnego podłoża i dostępu do słońca? Powodem może być źle dobrana doniczka. Podpowiadamy, w jakich pojemniczkach zamiokulkas czuje się najlepiej, a w jakich lepiej go nie sadzić.

Zamiokulkas
Autor: getty images

Zbyt mała doniczka

System korzeniowy zamiokulkasa to jego najważniejsza część. W bulwiastych i grubych korzeniach zamiokulkas magazynuje nie tylko wodę, ale i składniki odżywcze.

Ponieważ system korzeniowy zamiokulkasa potrafi się bardzo szybko rozwijać, posadzenie rośliny w zbyt małej doniczce może ten proces zahamować.

Ściśnięte do granic możliwości korzenie zamiokulkasa nie tylko przestaną rosnąć, ale mogą też ulec uszkodzeniu – a to z kolei może doprowadzić nawet do gnicia i śmierci rośliny.

Co więcej, jeśli doniczka, w której trzymamy zamiokulkasa została wykonana z nietrwałych materiałów, np. plastiku, rozrastające się bulwy i korzenie mogą ją rozsadzić.

Zbyt duża doniczka

Chcąc zapewnić korzeniom zamiokulkasa więcej miejsca możemy łatwo popaść w drugą skrajność – zbyt dużą doniczkę. Dlaczego doniczka dla zamiokulkasa nie powinna być za duża?

Po pierwsze, zbyt duża doniczka sprawi, że roślina skupi się bardziej na rozwijaniu bulwy (skoro ma tyle miejsca!), przez co wzrost części naziemnej z liśćmi będzie wolniejszy.

Z drugiej strony, zbyt duża ilość ziemi w doniczce może utrudnić roślinie pobieranie z podłoża wody i składników odżywczych. Co więcej, im więcej ziemi, tym dłużej jest ona mokra w dolnych partiach, co jest dość niebezpieczne dla zamiokulkasa, bo może powodować gnicie korzeni.

Jaka doniczka dla zamiokulkasa?

Idealna doniczka do zamiokulkasa powinna być dopasowana do wielkości systemu korzeniowego. Zamiokulkas nie potrzebuje zbyt głębokiej doniczki – dużo lepiej czuje się w płytszych pojemnikach, które z jednej strony stymulują rozwój bulwy korzeniowej, a z drugiej – pozytywnie wpływają na wzrost części nadziemnej.

Jeśli przesadzamy roślinę do większej doniczki, powinna być ona o 2-3 cm szersza od poprzedniej. W efekcie zamiokulkas będzie miał wystarczająco miejsca, by się rozwijać i nie będzie mu przy tym zbyt ciasno.

Warto pamiętać, by doniczka, do której przesadzamy zamiokulkasa miała od spodu otwór drenażowy. Pozwoli on na swobodne odprowadzanie nadmiaru wody z podłoża. Dla zamiokulkasa nie ma nic gorszego niż przelanie!

Nasi Partnerzy polecają