Twoją roślinę zaatakowały szkodniki? Zrób test ogórka!
Większość szkodników atakujących rośliny żeruje w glebie, przez co są praktycznie nie do wykrycia. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób, by wypłoszyć pasożyty i przyłapać je na gorącym uczynku. Do tego przyda się nam popularne warzywo.
Autor: Getty Images
Bardzo często przegniłe lub zaatakowane przez grzyb bądź szkodniki korzenie przyczyniają się do śmierci rośliny.
Spis treści
- Dlaczego pasożyty żyjące w glebie są niebezpieczne?
- Test ogórka
- Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych. Najczęstsze choroby roślin
Dlaczego pasożyty żyjące w glebie są niebezpieczne?
Sercem i najważniejszą częścią każdej rośliny jest jej system korzeniowy. Jeśli uszkodzimy liść czy łodygę, roślina dość szybko się zregeneruje i wypuści nowe listki czy pędy.
Niestety, w przypadku uszkodzenia bryły korzeniowej nie zawsze możemy liczyć na tak optymistyczny scenariusz. Bardzo często przegniłe lub zaatakowane przez grzyb bądź szkodniki korzenie przyczyniają się do śmierci rośliny.
To właśnie dlatego tak ważne jest, by roślin nie przelewać, dbać o odpowiedni system drenażowy w doniczce i co najważniejsze – chronić roślinę przed szkodnikami żerującymi w glebie, np. larwami ziemiórek czy skoczogonkami.
Niestety, w większości są one trudne do zauważenia i jeszcze trudniejsze w wyplenieniu. Istnieje jednak mnóstwo sposobów na pozbycie się pasożytów roślin doniczkowych. Dla przykładu jednym z najskuteczniejszych sposobów na ziemiórki są nicienie – mikroskopijne robaki, których ulubionym pożywieniem są właśnie jaja ziemiórek.
Test ogórka
Zanim zaczniemy walkę ze szkodnikami, musimy upewnić się, czy faktycznie mieszkają w podłożu rośliny i dokładnie określić tożsamość pasożyta.
W tym pomoże prosty test z… ogórkiem. Może się bowiem okazać, że powodem, dla którego roślina marnieje, wcale nie są ziemiórki, skoczogonki czy wciornastki, ale błędy pielęgnacyjne.
Test ogórka pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości. Wystarczy, że pokroimy warzywo na plasterki (nie grubsze niż 1 cm) i rozłożymy na wilgotnej ziemi w doniczce.
Zwabione soczystym i aromatycznym ogórkiem szkodniki na pewno nie omieszkają go skosztować, co z pewnością zauważymy. Możemy też co jakiś czas zerkać, by przyłapać winowajcę na gorącym uczynku. Plasterki najlepiej zostawić w doniczce na 24 godziny.
Jeśli obawiamy się, że nasza roślina została zaatakowana wciornastkami (malutkimi czarnymi robaczkami), możemy wykonać inny test.
Podłóżmy pod doniczkę białą kartkę papieru, a następnie energicznie (ale ostrożnie) potrząśnijmy liśćmi – jeśli kartka pokryje się drobnymi czarnymi, energicznie poruszającymi się kreseczkami, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z wciornastkami.
Tekst: Barbara Ruppel
Autor: Getty Images
Bardzo często przegniłe lub zaatakowane przez grzyb bądź szkodniki korzenie przyczyniają się do śmierci rośliny.
Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych. Najczęstsze choroby roślin
Autor: Getty Images
Mączniak prawdziwy pokrywa roślinę charakterystycznym, przypominającym mąkę nalotem.