Rośliny będą rosły jak szalone! Ten tani produkt każdy ma w domu
Rośliny doniczkowe potrzebują opieki i pielęgnacji, by mogłby bujnie rosnąć i zdrowo się rozwijać. Prostym trikiem, który im w tym pomoże jest… herbata! Sprawdź, jak przygotować napar z herbaty do roślin i jak często go stosować.
Herbata do roślin
Podlewanie roślin naparem z herbaty może wydawać się dość osobliwym sposobem na pielęgnację, ale to naprawdę działa!
Wszystko dzięki obecności w herbacie taniny i garbnika herbacianego – to właśnie one wpływają na poprawę odporności roślin, a także sprawiają, że roślina szybciej i gęściej rośnie, jej korzenie są mocniejsze, a liście – bardziej zielone.
Przygotowanie naparu z herbaty do roślin jest bardzo proste. Musimy jedynie pamiętać, by herbata była czarna, bez dodatków i sztucznych aromatów. Torebkę lub fusy zaparzamy, ale niezbyt mocno, a gdy napar ostygnie, podlewamy nim roślinę. Jedna szklanka na jedną doniczkę powinna w zupełności wystarczyć.
ZOBACZ TEŻ: Tak stworzyłam własną domową dżunglę. Zdradzę ci, od czego zacząć i jakie rośliny wybrać
Jak często należy podlewać rośliny herbatą?
Herbacianą esencję warto stosować raz w tygodniu, jeśli zauważymy, że roślina marnieje, lub raz na dwa tygodnie, wymiennie z wodą, jeśli napar stosujemy profilaktycznie.
„Kurację” herbatą szczególnie lubią domowe paprocie, ale azalie, filodendrony i róże również pozytywnie reagują na podlewanie herbacianym płynem.
Co ciekawe, nie tylko napar, ale również fusy z herbaty mają dobroczynny wpływ na wzrost i zdrowie roślin. Mokre i koniecznie zimne fusy można rozsypać wokół krzewów i roślin ogrodowych, albo ich niewielką część wysypać do doniczek z roślinami domowymi i delikatnie wymieszać z ziemią.
Za każdym razem, gdy będziemy podlewać roślinę, związki zawarte w fusach wnikną w glebę (lub podłoże) i ożywią roślinę.
Herbatę można wykorzystać również jako dodatek do kompostu. Wystarczy, że wlejemy do niego kilka szklanek naparu z czarnej herbaty. Taka mikstura sprawdzi się idealnie zarówno do roślin domowych, jak i ogrodowych.
CZYTAJ TAKŻE: Rośliny bezpieczne dla dzieci. Co postawić w pokoju malucha? Podpowiadamy!
Autor: getty images
Pilea peperomioides