Twoje tuje brązowieją? Prawdopodobnie popełniasz jeden z tych błędów

2024-06-20 21:16

Tuje są proste w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale może się zdarzyć, że zaczynają brązowieć. Jaka jest tego przyczyna i jak można uratować drzewko? Podpowiadamy!

tuje
Autor: getty images

Dlaczego tuja brązowieje?

Tuja, czyli żywotnik to iglak, który uznawany jest za jedno z najłatwiejszych w uprawie i najmniej wymagających drzewek. Mimo, że roślina zazwyczaj nie sprawia problemów, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków, może zacząć brązowieć.

Oto najczęstsze przyczyny brązowiejących żywotników:

1. Przesuszenie

Tuje mają płytki, choć rozległy system korzeniowy, dlatego bardziej niż inne drzewa potrzebują podlewania - zwłaszcza latem, gdy gleba szybko wysycha. Warto więc upewnić się, że roślina jest regularnie podlewana i ma odpowiedni dostęp do wody.

By zapobiec szybkiemu parowaniu wody i dłużej utrzymać wilgotność podłoża, warto zastosować ściółkowanie, czyli obłożyć tuję korą zakupioną w sklepie ogrodniczym.

2. Przelanie

Brązowiejąca tuja może również oznaczać, że doszło do przelania i gnicia systemu korzeniowego. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może wywołać różne choroby grzybowe i pleśniowe. Należy więc tuję podlewać regularnie, ale ostrożnie, by nie przesadzić.

3. Choroby grzybowe

Brązowiejące gałęzie i łodygi mogą świadczyć o atakujących tuję chorobach i szkodnikach. Do najczęstszych należą choroby grzybowe i pleśniowe, które objawiają się m.in. charakterystycznymi brązowymi wykwitami pleśni na łodygach i gałęziach.

Jeśli zauważymy niepokojące symptomy, takie jak plamy lub nieprzyjemny zapach świadczący o obecności pleśni, należy koniecznie zastosować środki pleśnio- i grzybobójcze.

4. Zbyt dużo nawozu

Tujom możemy zaszkodzić również przez zbyt obfite nawożenie. Duże ilości nawozu, zamiast pomóc roślinie, mogą jej zaszkodzić – efektem czego może być np. brązowienie gałęzi. W takim przypadku należy obficie podlać tuję, by wypłukać nawóz z gleby.

5. Brak miejsca, brak słońca

Zdarza się, że sadząc tuje jedna obok drugiej, źle wyliczymy odległości. Tuje posadzone bardzo ciasno mogą brązowieć przez brak dostępu do słońca poszczególnych fragmentów rośliny. Najlepiej, by tuje sadzić w bezpiecznych odległościach, ok. 50 cm.

Przeczytaj też: Wiele osób popełnia ten błąd podczas sadzenia tui. To kluczowe dla ich wzrostu

Źródło:

  • onet.pl
  • pomorska.pl
5 roślin fioletowych do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają