Jak urządzić balkon w stylu francuskim? Rośliny na balkon w stylu francuskim
Nie możesz napatrzyć się na krajobrazy francuskiej wsi? Uwielbiasz fioletowe kwiaty: lawendę, kocimiętkę czy perowskię? Jeśli marzysz o romantycznym miejscu, gdzie latem będziesz mógł wypocząć, przygotowaliśmy dla ciebie galerię pełną inspiracji, jak urządzić francuski balkon! Dowiedz się również, jakie rośliny posadzić, by odtworzyć francuski klimat.
Autor: Materiały prasowe/Westwing
Spis treści
- Jak zaaranżować balkon i taras w stylu francuskim?
- Jakie rośliny na balkon i taras w stylu francuskim?
- Rośliny na balkon w stylu francuskim. Zdjęcia
Nasza propozycja aranżacji balkonu i tarasu spodoba się tym osobom, które lubią klimat miejscowości położonych na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Jak zaaranżować balkon i taras w stylu francuskim?
Zainspirowani ogrodami południowej Francji do urządzenia balkonu bądź tarasu wykorzystajmy między innymi rośliny charakterystyczne dla krajobrazu Prowansji.
Wiele gatunków tam rosnących to rośliny ciepłolubne, które nie przezimują na zewnątrz w naszych warunkach klimatycznych. Dlatego zawczasu pomyślmy, by przygotować dla nich odpowiednie miejsce na zimę: zabezpieczone przed mrozem i z dostępem światła słonecznego.
Znajdziemy jednak i takie gatunki, które z powodzeniem możemy zostawić na balkonie czy tarasie na zimę. Warto tylko je właściwie zabezpieczyć przed nastaniem mrozów. Balkon czy taras inspirowany ogrodami południa Francji powinien tworzyć wrażenie niewielkiego bałaganu, ale jednocześnie miejsca stworzonego do wypoczynku i odprężenia.
Pomocne w tym będą między innymi rośliny o przyjemnych aromatach (np. lawenda i zioła). Do sadzenia roślin najbardziej pasują kamienne i ceramiczne donice. Równie dobre są pojemniki z postarzanego drewna.
Roślin nie należy ustawiać „pod sznurek”. Pokuśmy się raczej o swobodne rozmieszczenie różnych gatunków, dbając jednak o to, by każdy z nich był efektownie wyeksponowany i nie zasłaniał swoich towarzyszy.
Do aranżacji balkonu czy tarasu w stylu francuskim użyjmy kilku efektownych detali, na przykład staroci znalezionych na pchlim targu, kutych mebli ogrodowych, wiklinowych koszy czy metalowych lampionów na świece. Jednym słowem ma być przytulnie i urokliwie.
Jakie rośliny na balkon i taras w stylu francuskim?
Do zaaranżowania ogrodu w stylu francuskim wybierzmy przede wszystkim rośliny kwitnące na fioletowo lub różowo łącząc je z gatunkami o kwiatach białych, niebieskich i szafirowych.
- Lawenda (łac. Lavandula)– to najważniejsza roślina stosowana do aranżacji balkonu inspirowanego przyrodą Prowansji. Możemy wykorzystać zarówno lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) i jej odmiany, jak i lawendę francuską (Lavandula stoechas). Aby lawenda ładnie prezentowała się na balkonie czy tarasie, warto posadzić kilka egzemplarzy w jednym większym pojemniku. Taka spora grupa kwitnących na fioletowo roślin stworzy interesujący element aranżacyjny.
- Kocimiętka (Nepeta) kwitnie przez całe lato (od czerwca do września). Do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia potrzebuje słońca — w cieniu kwitnie słabo i źle się rozkrzewia. Zapach kocimiętki, który pochodzi z olejków eterycznych zawierających w składzie substancje feromonowe, przyciąga koty.
- Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to roślina lecznicza i przyprawowa, która często jest uprawiana w doniczkach na balkonach czy tarasach. Roślina dorasta do 30–60 cm wysokości, tworzy dość rozłożyste kępy złożone z licznych ulistnionych pędów. Srebrzystozielone liście z obu stron są pokryte delikatnym, białym kutnerem (są aksamitne w dotyku). Niebieskofioletowe kwiaty zebrane są w kwiatostany osadzone na pędach kwiatostanowych wyrastających ponad liście.
- Szałwia omszona (Salvia nemorosa) to bylina dorastająca do 80 cm wysokości, tworząca kępy wyprostowanych, omszonych pędów, z długimi kłosowatymi kwiatostanami na szczycie. Kwitnie długo: od późnej wiosny aż do wczesnej jesieni.
- Perowskia (Perovskia) to jeszcze mało popularny u nas krzew, przypominający wyglądem dużą lawendę. Dorasta do około 1 m wysokości. Ma małe, wąskie, srebrzyście owłosione liście, około 5 cm długości. Kwiaty są drobne, niebieskofioletowe, zebrane w luźne wiechowate kwiatostany do 50 cm długości.
- Tawułka Arendsa (Astilbe arendsii) to bylina osiągająca w zależności od odmiany od 50 do 150 cm wysokości. Ma proste, sztywne pędy i pierzaste liście. Kwitnie – zależnie od odmiany – od połowy czerwca do września. Kwiaty są małe, białe, różowe, liliowo-czerwone i karminowe, zebrane w efektowne kwiatostany osadzone na wierzchołkach pędów.
- Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to bylina o właściwościach leczniczych. Dorasta do 1 m wysokości, ma sztywne pędy i ciemnozielone, spiczasto zaostrzone i ostro ząbkowane liście. Całą roślinę pokrywają szorstkie włoski. Kwitnie długo (od lipca do października!). Kwiaty – w zależności od odmiany – mogą być białe, różowe, purpurowe lub czerwone.
- Pysznogłówka (Monarda) to bylina o dekoracyjnych kwiatach przypominających potarganą czuprynę. Ma aromatyczne liście. Jest dekoracyjna także po przekwitnięciu dzięki brązowym nasiennikom utrzymującym się na roślinie nawet zimą.
- Róże pnące i róże rabatowe uprawiane w pojemnikach podkreślą romantyczny charakter roślinnej aranżacji balkonu czy tarasu. Do wyboru mamy wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.
- Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to krzew liściasty, którego największą ozdobą są duże, kuliste kwiatostany. Kwiaty hortensji mają różne barwy – w zależności od odmiany mogą być różowe, błękitne, niebieskie, liliowe, białe, zielonkawe, nawet żółte. Zmieniają one kolor w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości żelaza i glinu w glebie.
- Glicynia (Wisteria) – to piękne pnącze, które wiosną obsypane jest girlandami dekoracyjnych kwiatostanów w liliowym (lub białym) kolorze. Wymaga solidnych podpór, najlepiej więc posadzić ją w dużej skrzyni umieszczonej przy ścianie budynku.
- Rośliny zielarskie wchodzące w skład znanej mieszanki ziół prowansalskich: tymianek, rozmaryn, szałwia, bazylia, cząber, majeranek, mięta pieprzowa i oregano. Można je sadzić osobno w doniczkach albo tworzyć ciekawe ziołowe kompozycje w jednym pojemniku.
Rośliny na balkon w stylu francuskim. Zdjęcia
Autor: Thinkstockphotos.com
Kwitnąca szałwia to atrakcyjna ozdoba balkonu czy tarasu urządzonego w stylu francuskim
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie kupić krzesło składane na balkon? Ceny rozpoczynają się od 69 zł
Autor: Materiały prasowe/Beliani
Krzesło balkonowe składane Beliani - FIORI