Uważaj na rośliny doniczkowe podczas upałów. Nie podlewaj ich w ten sposób!
Upały doskwierają nie tylko nam, ale także roślinom w doniczkach. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że nieprawidłowe podlewanie podczas upałów może negatywnie wpłynąć na stan rośliny. Oto kilka wskazówek, jak pomóc roślinom przetrwać upał.
Spis treści
- Podlewaj rzadziej, ale obficie
- Podlewaj wczesnym rankiem lub wieczorem
- Nie podlewaj rośliny zimną wodą
- Nie narażaj rośliny na bezpośredni kontakt z mocnym słońcem
- Zraszaj, ale z umiarem
Podlewaj rzadziej, ale obficie
Doniczki z roślinami, które znajdują się bezpośrednio na parapecie lub w słońcu należy kontrolować częściej, sprawdzając, czy ziemia jest sucha, czy w dolnych partiach wciąż wilgotna. Z reguły latem rośliny domowe podlewa się raz w tygodniu, natomiast balkonowe 1-2 razy dziennie.
Roślinę podlewamy obficie tak, by woda dotarła do korzeni, a nie tylko osiadła na górnej warstwie podłoża. Jeśli zapewnimy korzeniom odpowiednie nawodnienie, nie będziemy musieli zbyt często podlewać rośliny, ponieważ ziemia w dolnych partiach dłużej utrzymuje wilgoć.
UWAGA: miej na uwadze wymagania poszczególnych gatunków i nie mierz wszystkich roślin jedną miarą. Paproć lubi mieć stale wilgotną ziemię, a z kolei sansewieria niekoniecznie.
Podlewaj wczesnym rankiem lub wieczorem
Pierwsza zasada pielęgnacji roślin to: nigdy nie podlewaj rośliny w czasie największego słońca. Najlepiej rośliny podlewać jeszcze zanim termometry przekroczą 30 stopni, a więc albo wczesnym rankiem (do godziny 9) lub wieczorem (19-20), gdy temperatury spadną.
Dlaczego nie wolno podlewać roślin, gdy słońce świeci najmocniej? Podlewanie roślin w takich okolicznościach może spowodować poparzenie liści, ponieważ kropelki wody skupiają promienie.
Ponadto, w czasie upałów roślina, chroniąc się przed przegrzaniem, oddaje znaczne ilości wody do otoczenia (proces transpiracji) – to dlatego tak ważne jest, by nawodnić roślinę jeszcze przed nastaniem upałów.
Nie podlewaj rośliny zimną wodą
Często wydaje się nam, że ulgę roślinie może przynieść konewka z lodowatą wodą. W końcu my sami uwielbiamy schładzać się zimnymi napojami. Niestety, w świecie roślin tak to nie działa. Podlewając roślinę lodowatą wodą narażamy ją na szok termiczny. Woda powinna być odstana i letnia.
Nie narażaj rośliny na bezpośredni kontakt z mocnym słońcem
To dotyczy zwłaszcza słonecznych, południowych parapetów. Do roślin w takich warunkach dociera najwięcej słońca i to w najmocniejszej i najbardziej intensywnej odsłonie… Mocne słońce może poparzyć liście roślin doniczkowych i doprowadzić do ich wysuszenia.
Rośliny dużo lepiej czują się w świetle rozproszonym, dlatego warto nieco oddalić je od parapetu czy okna.
Stanowisko dla rośliny powinno być zawsze (zawsze!) podyktowane wymaganiami danego gatunku. Rośliny światłolubne nie będą czuć się dobrze na parapetach północnych, podobnie jak gatunki, którym nie przeszkadza cień, mogą czuć się nieswojo w miejscu stale oświetlonym przez słonce.
Zraszaj, ale z umiarem
Nie wszystkie rośliny lubią zraszanie. Nie zawsze zraszanie jest dobrym pomysłem - może skutkować gniciem, gdy jest za dużo wody, lub poparzeniem liści, gdy robimy to w czasie największych upałów. Zdecydowanie nie polecamy także zraszania liści pokrytych drobnymi włoskami.
Dobrą alternatywą dla zraszania roślin jest nawilżanie suchego powietrza wokół rośliny. Jeśli nie dysponujemy nawilżaczem powietrza, możemy położyć obok doniczki miseczkę z wodą. Innym sposobem jest nasypanie do podstawki keramzytu i wlanie wody. W ten sposób doniczka nie będzie stać w wodzie, ale jednocześnie parująca woda nawilży roślinę.
Oprócz tego możemy zgrupować rośliny w jednym miejscu, by wzajemnie się osłaniały i ochładzały. Skuteczne może być też usunięcie metalowych i czarnych osłonek na czas upałów, ponieważ szybciej się nagrzewają.