W okresie PRL-u w bukietach królowały nie tylko goździki! Poznaj najpopularniejsze kwiaty cięte PRL-u
W okresie PRL-u asortyment kwiatów ciętych w kwiaciarniach był - w porównaniu do dzisiejszych czasów - mocno ograniczony. Niektóre gatunki roślin były wtedy wyjątkowo popularne i miały swoje stałe miejsce w kulturze tamtych lat. Jakie kwiaty królowały w PRL-owskich kwiaciarniach? Z jakich okazji wręczano kwiaty w tamtych czasach?
Autor: GettyImages
Goździki
Spis treści
- Kwiaty z PRL-owskich kwiaciarni
- Goździki królowały w kwiaciarniach PRL-u
- Róże – szykowne kwiaty PRL-u
- Eleganckie gerbery
- Pachnące frezje
- Jesienne chryzantemy
- Wiosenne tulipany i narcyzy
- Strelicja – rajski kwiat
- Niezwykłe anturium
W czasach PRL-u bukiety z kwiatów ciętych wręczano z okazji świąt państwowych czy rodzinnych uroczystości. Wyjątkowo popularne były wtedy niektóre gatunki.
Kwiaty z PRL-owskich kwiaciarni
Kwiaciarnie w PRL-u nie mogły pochwalić się tak bogatym i różnorodnym asortymentem, jak współczesne. Dominowały w nich kwiaty pozyskiwane od polskich ogrodników. Tych z importu było niewiele, a egzotyczne gatunki roślin ozdobnych pojawiały się bardzo rzadko i były dostępne tylko dla nielicznych.
Najczęściej w tamtych czasach w kwiaciarniach można było kupić wszechobecne goździki, a obok nich róże, gerbery, frezje, chryzantemy, a w okresie wiosennym także tulipany i narcyzy. Z gatunków egzotycznych można było trafić na strelicje oraz anturium.
Goździki królowały w kwiaciarniach PRL-u
Goździki to bez wątpienia najpopularniejsze kwiaty tamtego okresu. Obok najczęściej spotykanych goździków czerwonych, białych i różowych, można było spotkać także kwiaty żółte, bordowe, łososiowe, zielonkawe czy nawet… niebieskie. Goździki idealnie wpisywały się w oficjalny charakter wielu uroczystości: wręczano je na Dzień Kobiet, nauczycielom na zakończenie roku szkolnego, z okazji świąt państwowych (takich jak 1 maja czy 22 lipca), a także przy okazji jubileuszy czy imienin. Białe i czerwone goździki były szczególnie cenione, ponieważ nawiązywały do patriotycznych barw. Dzięki swojej trwałości stały się niemal synonimem PRL-owskiego bukietu. Aby goździki jak najdłużej były atrakcyjne, nasze babcie do wody w wazonie, w którym stały goździki, dodawały cukier.
Róże – szykowne kwiaty PRL-u
Róże były kwiatami bardziej luksusowymi niż goździki, ale mimo to cieszyły się nie mniejszą popularnością. Wręczano je przy bardziej uroczystych okazjach, takich jak śluby, rocznice czy podziękowania. Były to najpopularniejsze kwiaty używane do wiązanek ślubnych. Różna była symbolika kwiatów róż, np. czerwone oznaczały miłość, białe niewinność, a żółte przyjaźń. W kwiaciarniach można było kupić róże o różnych kolorach, ale najczęściej czerwone, różowe i żółte.
Eleganckie gerbery
Gerbery to następne kwiaty cięte popularne w okresie PRL-u. Zachwycały ich duże kwiatostany w intensywnych kolorach (żółtym, czerwonym, różowym, pomarańczowym, ale także białym), przypominające wyglądem duże stokrotki, osadzone na długich, bezlistnych łodygach.
Najczęściej tworzono z nich bukiety wypełnione dodatkowo gipsówką i asparagusem. Gerbery były uznawane za symbol szacunku. Chętnie wręczano je z okazji imienin.
Pachnące frezje
Frezje były wybierane do bardziej wyszukanych kompozycji, dzięki delikatnemu, romantycznemu wyglądowi i intensywnemu zapachowi. Dekoracyjne kwiaty frezji mają dzwonkowaty kształt i różne kolory: od białego, przez żółty (jaśniejszy lub ciemniejszy), pomarańczowy, różowy, czerwony aż do fioletowego. Zebrane są w jednostronne grona. W tamtych latach były symbolem subtelności i wdzięku, dlatego często pojawiały się w bukietach ślubnych lub jako prezent dla bliskich osób.
Jesienne chryzantemy
W PRL-u cięte chryzantemy kojarzyły się głównie z dniem Wszystkich Świętych (1 listopada) – to właśnie tymi kwiatami dekorowano groby na cmentarzach. Wstawiano je do wazonów albo po prostu kładziono na grobie. Szczególnie cenione były chryzantemy wielkokwiatowe.
Wiosenne tulipany i narcyzy
Bukiety z tulipanów za czasów PRL-u królowały wiosną. Kwiaty te były symbolem odrodzenia i świeżości. Często wręczano je z okazji Wielkanocy, a także Paniom w Dzień Kobiet. Wiosną w kwiaciarniach kupić też można było narcyzy – chętnie wykorzystywane do przystrojenia domów w okresie świąt wielkanocnych.
Strelicja – rajski kwiat
W okresie PRL-u strelicja była synonimem dobrobytu i luksusu. Jej oryginalne kwiaty wyglądem przypominają ptasią główkę z dziobem oraz piórami. Dlatego nazywana jest rajskim ptakiem. W tamtych czasach kupowano zazwyczaj w kwiaciarni jeden kwiat ozdobiony dodatkami. Wręczano je na wyjątkowe okazje, np. urodziny dziecka.
Niezwykłe anturium
Anturium uważano za szczególnie eleganckie i oficjalne. W okresie PRL-u w kwiaciarniach spotkać można było praktycznie jedynie anturium w czerwonym kolorze. Ta barwa i egzotyczny wygląd sprawiały, że anturium było idealnym dodatkiem do bukietów. Zaletą anturium jest bardzo duża trwałość kwiatów (w wazonie nawet do miesiąca!).
Przeczytaj też: Piękne bukiety kwiatów - wskazówki, zdjęcia i inspiracje od florystów
Autor: GettyImages
Goździki