Wiosenny kalendarz prac w ogrodzie. 6 punktów, o których nie możesz zapomnieć
Wczesną wiosną w ogrodzie pojawiają się pierwsze kwiaty, a my pracowicie rozpoczynamy sezon. Jest wiele rzeczy do zrobienia: trzeba posiać, posadzić, przyciąć, nawieźć. Jakie są najważniejsze z wczesnowiosennych prac? Podpowiem Wam!
Spis treści
- Po pierwsze: porządkujemy ogród po zimie
- Po drugie: przycinamy drzewa i krzewy
- Po trzecie: zadbajmy o trawnik
- Po czwarte: rozpoczynamy wiosenne nawożenie
- Po piąte: wysiewamy w ogrodzie nasiona warzyw i kwiatów
- Po szóste: sadzimy drzewa i krzewy
Wczesną wiosną w ogrodzie jest wiele do zrobienia. Warto zakasać rękawy i wziąć się do pracy, tym bardziej, że jej efekty zobaczymy już niedługo!Oto najważniejsze prace ogrodowe, które trzeba wykonać w ogrodzie na początku wiosny.
Po pierwsze: porządkujemy ogród po zimie
Prace porządkowe w ogrodzie zaczynamy, gdy minie już okres mrozów, a ziemia obeschnie po wiosennych roztopach- zwykle jest to koniec marca, ale oczywiście zależy to od pogody. Na początek zdejmujemy zimowe osłony, którymi zabezpieczyliśmy rośliny w ogrodzie na czas zimy. Pamiętajmy jedna, że możemy to zrobić dopiero wtedy, gdy wystąpi kilka kolejnych dni bez ujemnej temperatury i nie będą zapowiadane mrozy.
Z rabat usuwamy suche pędy bylin i zaschnięte rośliny jednoroczne. Trawnik dokładnie grabimy, usuwając suche liście, gałązki oraz martwe źdźbła traw. Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, to i jemu trzeba poświęcić na początku wiosny trochę uwagi. Należy je oczyścić z zaschniętych roślin, a także wszystkich innych rzeczy, które do niego podczas zimy wpadły. Wiosna to dobry czas n a oczyszczenie dna zbiornika z mułu.
Po drugie: przycinamy drzewa i krzewy
Wczesną wiosną wykonujemy cięcie sanitarne i prześwietlające drzew owocowych. Przycinamy krzewy ozdobne, które będą kwitły na pędach tegorocznych (np. hortensje bukietowe i krzewiaste, tawuły japońskie, budleje, lawendę). Nie tniemy natomiast krzewów ozdobnych kwitnących wiosną (np. forsycji, bzów lilaków) - te przycinamy dopiero po kwitnieniu!
Wiosną przycinamy również iglaki - podczas cięcia usuwamy przemrożone zimą pędy i przycinamy gałęzie, w celu ich uformowania (takie cięcie jest istotne, gdy iglaki tworzą żywopłot albo gdy chcemy z nich stworzyć roślinne rzeźby, tzw. topiary.
Po trzecie: zadbajmy o trawnik
Pielęgnację trawnika na wiosnę rozpoczynamy, gdy śnieg stopnieje, darń rozmarznie, a gleba przeschnie. Na początek trzeba przeprowadzić wałowanie trawnika, by dobrze docisnąć do podłoża kępy trawę, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte nad powierzchnię gruntu. Po dokładnym wygrabieniu trawnika przeprowadzamy jest aerację (napowietrzenia trawnika) oraz wertykulację (pionowe nacięcie darni). Jeśli na trawniku powstały puste place, trzeba na nich dosiać trawę.Po raz pierwszy po zimie kosimy trawnik, gdy trawa osiągnie około 8 cm wysokości. Pamiętajmy, by kosić tylko wtedy, gdy trawa jest sucha!
Po czwarte: rozpoczynamy wiosenne nawożenie
Wiosną rozpoczynamy nawożenie roślin rosnących w ogrodzie oraz trawnika. Najlepiej do wiosennego nawożenia zastosować wiosną nawozy wieloskładnikowe bogate w azot - pobudzą wzrost roślin. Warto do konkretnych grup roślin użyć nawozów przeznaczonych specjalnie dla nich (np. nawozów do trawników, do róż, do iglaków, do hortensji). Pamiętajmy, żeby nawozy zawsze stosować zgodnie z instrukcją producenta (sposób użycia oraz dawkowanie zawsze jest podane na opakowaniu ) i nie przekraczać zalecanej dawki.
Po piąte: wysiewamy w ogrodzie nasiona warzyw i kwiatów
Wiosną wysiewamy na ogrodowych grządkach i rabatach nasiona tych gatunków roślin ozdobnych i warzyw, które dobrze radzą sobie w naszym klimacie i znoszą krótkie przymrozki można.Wczesną wiosną wysiewamy do gruntu nasiona bobu, grochu, kopru ogrodowego, marchwi, pietruszki, rzodkiewki, sałaty, szpinaku, a z roślin ozdobnych nasiona: aksamitek, chabrów, cynii, dimorfoteki, groszku pachnącego, kosmosu, lwiej paszczy, łubinu ogrodowego, słoneczników ozdobnych.
Po szóste: sadzimy drzewa i krzewy
Wczesną wiosną sadzimy przede wszystkim rośliny z odkrytymi korzeniami, zarówno te owocowe, jak i ozdobne - muszą się dobrze ukorzenić, zanim wypuszczą liście. Jeżeli posadzimy je zbyt późno, to mogą się nie przyjąć. Miejsce, w którym planujemy posadzić drzewo lub krzew należy przed sadzeniem dokładnie odchwaścić i przekopać i wyrównać, a świeżo posadzoną roślinę trzeba obficie podlać.
Przeczytaj też:
- Jak sadzić różaneczniki? O tym musisz pamiętać, żeby cieszyć się bujnymi kwiatami
- Jak prawidłowo siać szczypiorek na wiosnę?
- Kiedy sadzimy mieczyki? Zasada nr 5 jest najważniejsza, jeśli zależy ci na długim kwitnieniu