Wstawiłam tę roślinę do sypialni i od tej pory śpię jak dziecko! Nie ma lepszego kwiatka na dobre spanie
Masz problemy z zasypianiem lub cierpisz na bezsenność? Jeśli chcesz poprawić jakość snu i zadbać o odpowiedni klimat w swojej sypialni, postaw na mirt. Ta wyjątkowa roślina, uznawana za najzdrowszy kwiat do sypialni, nie tylko poprawia wilgotność powietrza, ale również pozytywnie wpływa na samopoczucie i sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. Sprawdź, jak mirt może odmienić twój sen!
Autor: Getty Images/Svetlana Makarova
Spis treści
- Jakie kwiaty są najzdrowsze w sypialni?
- Najlepsza roślina do sypialni? Mirt!
- Mirt: jak dbać o tę roślinę?
- Mirt. Zdjęcia
Jakie kwiaty są najzdrowsze w sypialni?
Rośliny, jakimi się otaczamy, mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie. W sypialni spędzamy kilka godzin dziennie, zakładając, że każdy z nas śpi minimum 6 godzin na dobę.
Niektóre z nich mogą mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli jednak po wstaniu z łóżka boli cię ciągle głowa, sprawdź, czy nie trzymasz tych roślin w sypialni.
Kwiaty nieodpowiednie do sypialni wydzielają olejki eteryczne, które mogą sprawić, że rano twoja głowa będzie ciężka, a ty nie będziesz się czuć najlepiej. Najlepiej przenieść je do innych pomieszczeń i zamienić na typowe rośliny doniczkowe do sypialni, np. mirt.
Najlepsza roślina do sypialni? Mirt!
W naturalnym dla siebie środowisku mirt jest sporym krzewem, który może dorastać nawet do 5 m wysokości. Można go spotkać na południu Europy, północy Afryki, ale też w Azji zachodniej. Mirt słynie ze swojego wyjątkowego zapachu, dzięki któremu chętnie sięga po niego przemysł perfumiarski, ale również… kucharze, dodając go chociażby do baraniny.
Dlaczego mirt świetnie sprawdzi się w naszej sypialni? Jak podaje portal interia.pl, roślina ta może wpłynąć na zmniejszenie ilości mikrobów, jakie znajdują się w powietrzu, i ograniczyć ich rozwój.
Mirt: jak dbać o tę roślinę?
Mirt to taki trochę samotnik. Towarzystwo innych gatunków roślin mu nie odpowiada, więc najlepiej ustawić w sypialni go z dala od innych kwiatów albo po prostu obok innego mirtu.
Nawadniaj go raz w tygodniu. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy jego gleba jest wilgotna. Jeśli tak, odpuść podlewanie na kilka dni, aby nie dopuścić do przelania rośliny i gnicia jej korzeni.
Jeśli twój mirt jest już duży, na wiosnę możesz go przyciąć do pożądanego kształtu. Przycinanie pobudzi go też do wypuszczania nowych pędów.
Ponieważ zima dla większości roślin jest okresem spoczynku, zrezygnuj z nawożenia swojego mirtu. Możesz też nieco ograniczyć podlewanie, jednocześnie obserwując roślinę i sprawdzając, jak na to zareaguje.
Aby stworzyć jej warunki podobne do tych, jakie ma w swoim środowisku naturalnym, najlepiej przestawić ją jesienią i zimą w chłodniejsze miejsce. Możesz wynieść mirt na zimny korytarz albo na dobrze oświetlony strych.
Mirt. Zdjęcia
Autor: Getty Images/Svetlana Makarova
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co szkodzi grudnikowi? Jak dbać o grudnik i co zrobić, żeby zakwitł?
Autor: Getty Images/HHelene