Wybieramy leżaki drewniane. Jak odnowić stary leżak drewniany?
Leżak drewniany kojarzy się z wakacjami i wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Ale czemu by nie korzystać z dobrodziejstw „leżakowania” w domu i wokół niego? Sprawdź, jak wybierać leżaki drewniane, a także jak odnowić leżak, który młodość ma już za sobą.
Autor: Materiały prasowe Tchibo
Drewniany leżak ogrodowy. Gdzie kupić: Tchibo.pl
Spis treści
- Leżaki drewniane: jak wybierać?
- Leżaki drewniane: czyszczenie i pielęgnacja
- Leżak drewniany: jak odnowić?
- Relaks na świeżym powietrzu: GALERIE ZDJĘĆ
Praktyczne leżaki sprawdzają się nie tylko na plaży czy w plenerze. Z powodzeniem możemy je użytkować na tarasie, werandzie, balkonie, a nawet we wnętrzach. Wszędzie, gdzie się pojawiają, wprowadzają radosną, wakacyjną atmosferę. Najtańsze leżaki wykonywane są zwykle z metalu (stelaż) bądź plastiku. Niestety zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pokoju nie prezentują się najlepiej. Ich trwałość także jest dyskusyjna. Lepiej więc wybrać leżak drewniany.
Zobacz też: Piękna i wygodna aranżacja strefy wejścia >>>
Leżaki drewniane: jak wybierać?
Leżak drewniany musi być wygodny i stabilny. Najlepszą opcją byłoby „przymierzenie” takiego siedziska przed zakupem. Warto pamiętać, że nie powinniśmy zbytnio zapadać się podczas siedzenia – wtedy ból pleców jest raczej gwarantowany. Rozciągnięta tkanina ma być elastyczna, ale też dość dobrze napięta. Aby podnieść komfort wypoczynku, dobrze jest zdecydować się na leżak drewniany z regulowanym kątem oparcia. Ponadto przydadzą się podłokietniki, na których wygodnie można oprzeć ręce.
Leżaki drewniane dostępne są w dwóch formach. Pierwsza to klasyczny leżak z drewnianym stelażem i tkaniną rozciągniętą na siedzisku. Druga bardziej przypomina leżankę. Taki mebel jest najczęściej w całości wykonany z drewna – a dokładniej z desek z odstępami pomiędzy każdą (struktura z „żeberkami”).
Powierzchnia drewna powinna być dobrze zabezpieczona przed wilgocią. Wszelkie rysy obniżają jakość materiału – wnikające przez nie wilgoć sprawia, że drewno jest podatne na złamania.
Leżaki drewniane: czyszczenie i pielęgnacja
Przede wszystkim drewniana konstrukcja powinna być stale zabezpieczona przed wilgocią. Jeśli tylko zauważymy rysy, najlepiej od razu zeszlifować wierzchnią warstwę drewna i na nowo nanieść bejcę, lakier czy farbę chroniącą przed wilgocią. Warto też na bieżąco usuwać zabrudzenia z drewna. Gdy jest pokryte dobrym impregnatem, wystarczy do tego miękka szmatka zwilżona wodą albo gąbka.
Nie przegap: Wypoczynek na tarasie i w ogrodzie - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Leżaki drewniane chowamy na zimę w suche miejsce i takie, gdzie temperatura nie spada poniżej zera (choć powinna być w miarę niska). Przedtem zaś dokładnie myjemy i suszymy. Leżaków nie należy przykrywać folią. Na wiosnę powtarzamy czyszczenie i jeśli jest potrzeba – impregnowanie.
Leżak drewniany: jak odnowić?
Nawet najstarszy i mocno uszkodzony leżak drewniany można łatwo odnowić. Czasami np. na strychu kryją się modele, które kojarzą nam się z dzieciństwem albo dawnymi wakacjami na wsi. Warto takim meblom podarować drugą młodość, a przy okazji przywrócić miłe wspomnienia. Drewnianą konstrukcję możemy na nowo zabezpieczyć, ale tkaninę najlepiej wymienić na nową.
Jak odnowić leżak drewniany: konstrukcja. Leżak najlepiej rozkręcić, później oczyścić drewniane elementy – dokładnie wyszlifować (można też je oczyścić acetonem). Im głębsze uszkodzenia, tym więcej szlifowania. Powierzchnia powinna być idealnie gładka. Następnie pokrywamy wszystko bejcą, a później lakierem. Wybieramy takie środki, które gwarantują drewnu odporność na wilgoć. Kolejny krok to ponowne połączenie wszystkich elementów i gotowe!
Jak odnowić leżak drewniany: wymiana tkaniny. Wystarczy odpruć starą tkaninę, dokładnie zmierzyć i przygotować nową o identycznych rozmiarach. Tkaninę możemy dodatkowo usztywnić – w tym celu warto naprasować paski fizeliny na krótsze brzegi (od lewej strony, by nie przeszkadzały podczas wypoczynku). Ponadto krótsze brzegi tkaniny zszywamy w taki sposób, by powstały „tunele”. Za ich pomocą zamocujemy ją na stelażu.
Relaks na świeżym powietrzu: GALERIE ZDJĘĆ
Aby wypoczynek na świeżym powietrzu przebiegał przyjemnie, warto otoczyć się pięknymi oraz praktycznymi drobiazgami. Pomysły znajdziesz na zdjęciach!
Autor: Materiały prasowe Dutchhouse HKliving
Huśtawka Rotan Bowl marki HK Living.
Autor: Wilkinson
Dobry sprzęt - podstawa udanego grillowania
Autor: materiały prasowe IKEA
Na małe i średnie balkony wybierajmy meble składane, które zajmują niewiele miejsca
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia
Nawet na wąskim tarasie znajdzie się miejsce na kwitnące rośliny: lilie, kanny i dipladenię. Żeby pozostało nieco miejsca na przejście, warto niektóre kwiaty posadzić w wiszących pojemnikach