Z tych roślin stworzysz efektowny roślinny parawan na balkonie. Oto 5 najpopularniejszych sezonowych pnączy na balkon

2024-05-27 19:02

Urządzając balkon często poszukujemy roślin, które nie tylko staną się efektowna ozdoba naszego letniego salonu, ale także szybko stworzą elegancki, zielony parawan. Idealnym rozwiązaniem są jednoroczne pnącza. Przedstawiamy 5 najpopularniejszych sezonowych pnączy na balkon.

Spis treści

  1. Jakie warunki zapewnić pnączom na balkonie?
  2. Jak dbać o pnącza na balkonie?
  3. Pnącza jednoroczne na balkon
  4. Pnącza jednoroczne na balkon - kobea pnąca
  5. Pnącza jednoroczne na balkon - groszek pachnący
  6. Pnącza jednoroczne na balkon - wilec purpurowy
  7. Pnącza jednoroczne na balkon - tunbergia oskrzydlona
  8. Pnącza jednoroczne na balkon - fasola wielokwiatowa

Udekorowany roślinami balkon może być wspaniałym miejscem wypoczynku i relaksu w ciele, letnie dni. Aby jednak czuć się komfortowo, warto pomyśleć podczas urządzania letniego salonu o rozwiązaniach, które zapewnia nam prywatność i osłonią przed wzrokiem sąsiadów. Zamiast montować na balkonie osłony z rożnych materiałów, postawmy na rośliny. Idealnym pomysłem jest posadzenie pnączy.

Do uprawy w pojemnikach nadaje się wiele gatunków pnączy, także jednorocznych. Ich dużą zaletą jest łatwość uprawy oraz szybki wzrost, dzięki czemu w krótkim czasie uzyskamy atrakcyjny zielony parawan. Poznaj 5 najchętniej sadzonych na balkonach jednorocznych pnączy o ozdobnych kwiatach, które staną się wspaniałą dekoracją balkonu. Które wybierzesz w tym roku?

Jakie warunki zapewnić pnączom na balkonie?

  • Po pierwsze należy zapewnić im podpory, po których będą mogły się swobodnie wspinać lub owijać. Pamiętajmy, aby podpory były skonstruowane tak, by pnącza oplatając je pędami tworzyły gesty parawan.
  • Po drugie posadźmy pnącza w pojemnikach odpowiedniej wielkości, pamiętając o tym, ze pnącza będą się rozrastać i docelowo osiągną znaczne rozmiary i dużą zieloną masę. Nie można wiec posadzić młodej sadzonki w malej doniczce, od razu wybierzmy donice czy skrzynie o większej pojemności. Pojemnik bezwzględnie powinien mieć otwory w dnie, umożliwiające odpływ nadmiaru wody.
  • Po trzecie zadbajmy o żyzne, dobrze przepuszczalne podłoże.
  • Po czwarte wybierzmy dla pnącza właściwe stanowisko, bowiem rośliny będą bujnie rosnąć i obficie kwitnąć tylko wtedy, gdy zapewnimy im stanowisko, odpowiadające ich indywidualnym wymaganiom.

Jak dbać o pnącza na balkonie?

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu. I więcej słońca, tym nawadnianie powinno być częstsze, podczas upałów wodę dostarczać należy nawet dwa razy w ciągu dnia! Podczas podlewania wodę lejemy na podłoże w pojemniku, starając się przy tym niepotrzebnie nie moczyć liści i kwiatów!

Przeczytaj też: Jak nawadniać kwiaty podczas urlopu? Kule nawadniające do kwiatów, doniczka samonawadniająca, podlewanie kwiatów sznurkiem

Pnącza jednoroczne uprawiane w pojemnikach trzeba tez systematycznie zasilać nawozami, bowiem są to rośliny silnie rosnące i wymagają systematycznego dokarmiania nawozami dobranymi do potrzeb konkretnego gatunku (pnącza kwitnące nawozimy stosując nawozy do roślin kwitnących).

Pnącza jednoroczne na balkon

Oto 5 najpopularniejszych pnączy jednorocznych, które z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonie. Dzięki nim w krótkim czasie uzyskasz gesta osłonę, która cały sezon nie tylko będzie cieszyć nasze oczy, ale jednocześnie osłoni przed oczami sąsiadami.

Pnącza jednoroczne na balkon - kobea pnąca

Kobea pnąca (łac. Cobea scandens) dziko rośnie w Meksyku i tam jest rośliną wieloletnią. W naszym klimacie nie przetrwa jednak zimy na zewnątrz, dlatego uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Kobea uwielbia słońce – nadaje się na mocno nasłoneczniony balkon. Rośnie bardzo silnie – jej pędy osiągają zwykle 4-5 m długości. Należy wybrać dla niej miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Na balkonie sadzonki kobei sadzimy dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Jeśli posadzimy obok siebie kilka roślin, uzyskamy w dość szybkim czasie efekt szczelnej osłony.

Kobea pnąca zachwyca nie tylko ładnym gęstym ulistnieniem, ale także wyjątkowej urody kwiatami, które przypominają dzwonki. Do wyboru mamy rośliny o fioletowych lub białych kwiatach. Jesienią liście kobei przebarwiają się na czerwonopurpurowy kolor, a na najwcześniej rozkwitniętych kwiatach tworzą się oryginalne torebki z nasionami.

Galeria zdjęć: Kobea pnąca

Pnącza jednoroczne na balkon - groszek pachnący

Groszek pachnący (łac. Lathyrus odoratus) to jedna z najbardziej tradycyjnych polskich roślin pnących, dobrze znana z ogródków naszych babć. Rośnie szybko, osiągając do 2,5 m wysokości. Jego zaleta jest obfite kwitnienie, które zaczyna się w czerwcu i trwa do jesieni. Do wyboru mamy wiele odmian o różnej barwie kwiatów – od bieli, różu, błękicie do czerwieni czy mocnego granatu. Dodatkowa zaleta rośliny jest to, ze kwiaty ładnie pachną. Do tworzenia roślinnych zasłon na balkon najlepiej wybierać odmiany wysokorosnące.

Sadzonki groszku pachnącego sadzimy na balkonie w kwietniu, gdy temperatura osiągnie dodatnie wartości. Groszek pachnący lubi stanowiska ciepłe i słoneczne oraz stale wilgotne podłoże (trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu). Do nawożenia stosujemy nawozy do roślin kwitnących. Warto pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów, co przyczyni się do dalszego obfitego kwitnienia.

Galeria zdjęć: Groszek pachnący

Pnącza jednoroczne na balkon - wilec purpurowy

Wilec purpurowy (łac. Ipomea purpurea) nie zimuje w naszym klimacie, dlatego uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Ma wiotkie, cienkie pędy dorastające zwykle do 3 m długości. Wspina się po podporach, owijając pędy wokół nich. Liście mają sercowaty kształt, są lekko owłosione.Kwitnie od lipca do września-października, zachwycając pięknymi, trąbkowymi kwiatami o średnicy około 6 cm.

Dostępnych jest wiele odmian wilca purpurowego różniących się kolorem kwiatów, które mogą być fioletowe, fiołkoworóżowe, purpurowe, niebieskie, czerwone lub białe. Często są paskowane lub mają w środku oczko w kontrastowym kolorze. Charakterystyczne jest to, ze kwiaty kielichy kwiatowe otwarte są od wieczora do rana, po czym zwijają się przed południem. W dzień pozostają otwarte tylko przy pochmurnej pogodzie. Wilec purpurowy rośnie szybko i bujnie, tworząc masę soczyście zielonych liści.

Wilec purpurowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Wymaga żyznego i zasobnego w wapń podłoża. Należy go systematycznie nawozić, stosując nawozy dla roślin kwitnących. Trzeba tez pamiętać o regularnym podlewaniu pnącza i zapewnieniu roślinie stałej wilgoci w podłożu.

Uwaga! Nasiona wilca purpurowego są trujące!

Galeria zdjęć: Wilec purpurowy

Pnącza jednoroczne na balkon - tunbergia oskrzydlona

Tunbergia oskrzydlona (łac. Thunbergia alata) zazwyczaj jest u nas uprawiana jako jednoroczne pnącze (choć można spróbować ją przezimować). Jej pędy dorastają do 1,5 m długości. Tworzy małe sercowate liście i wiotkie, owijające się wokół podpór pędy. Tunbergia oskrzydlona kwitnie od czerwca do października. Jej kwiaty są bardzo dekoracyjne – maja około 5 cm średnicy, są intensywnie żółte lub pomarańczowe z ciemnobrązowym, prawie czarnym oczkiem. Na balkonie możemy posadzić ją dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.

Tunbergia lubi ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu (choć tu może kwitnąć słabiej). Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu - w upalne dni nawet dwa razy dziennie. Roślina potrzebuje stale wilgotnego podłoża, co jest szczególnie ważne w okresie kwitnienia (niedobór wody w tym okresie powoduje natychmiastowe więdnięcie liści i wszystkich rozwiniętych kwiatów, które nawet po podlaniu już się nie podniosą).

Galeria zdjęć: Tunbergia oskrzydlona

Pnącza jednoroczne na balkon - fasola wielokwiatowa

Fasola wielokwiatowa, znana także jako fasola ozdobna (łac. Phaseolus coccineus), to szybko rosnąca jednoroczna roślina, której cienkie, elastyczne, owijające się wokół podpory pędy osiągają nawet do 4 m długości. Pedy pokryte są naprzemianległymi, dużymi, trójlistkowymi, długoogonkowymi, zielonymi liśćmi.Fasola wielokwiatowa kwitnie od czerwca do września. Czerwone lub czerwono-biele kwiaty są zebrane w okazałe kwiatostany. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje lekko wygięte, spłaszczone strąki zawierające nasiona.

Fasolę wielkokwiatową należy uprawiać w miejscu dobrze nasłonecznionym, ciepłym, a jednocześnie zacisznym. Nie lubi stanowisk narażonych na silne wiatry (w takich warunkach może dojść do łamania łodyg). Fasolę wysiewa się wprost do gruntu, w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków.

Fasolę wielkokwiatową należy regularnie, codziennie podlewać, gdyż roślina nie znosi suszy, a niedobór wody szybko prowadzi do więdnięcia. Nie można jednak doprowadzić do tego, by podłoże było mokre. Nawożenie u egzemplarzy uprawianych jako rośliny ozdobne nie jest konieczne.

Galeria zdjęć: Fasola wielkokwiatowa

Fasola ozdobna
Autor: Getty Images/Freila Fasola ozdobna
#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Nasi Partnerzy polecają