Zadaszenie tarasu. Kiedy się przydaje, jakie ma zalety, wady? Przegląd materiałów i rozwiązań

2022-04-25 9:06

Zadaszenie tarasu to podstawa, jeśli chcemy cieszyć się posiłkami na świeżym powietrzu niezależnie od aury panującej na zewnątrz. Jak zadaszyć taras? Czy trzeba mieć na to zgodę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze.

Spis treści

  1. Zadaszenie tarasu - o czym pamiętać?
  2. Sposoby na zadaszenie tarasu
  3. Czy trzeba mieć zgodę, by zadaszyć taras?
  4. Taras zadaszony prawidłowo. Czym zadaszyć taras?
  5. Drewniane zadaszenie tarasu
  6. Aluminiowe zadaszenie tarasu
  7. Szklane zadaszenie tarasu
  8. Rozsuwane zadaszenie tarasu
  9. Zadaszenie tarasu krok po kroku
  10. Jak urządzić taras i balkon? Zobacz najciekawsze propozycje 

Zadaszenie tarasu najlepiej jest ująć w projekcie budowy domu. Wtedy mamy pewność, że dodatkowy dach nie będzie psuł estetyki budynku. Nie zawsze jednak jest to możliwe – przy budowie domu mamy tyle wydatków, że inwestycję w taras często odkładamy na później.

Tymczasem w dość prosty sposób można estetycznie zadaszyć taras, tak by cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.

Zadaszenie tarasu - o czym pamiętać?

Zadaszenie tarasu rozpocznijmy od ustalenia strony świata, na którą nasz taras wychodzi. To bardzo ważna informacja - przyda się nam w późniejszym wyborze typu zadaszenia i materiału. 

  • Północ – jeśli taras wychodzi na północ, nie powinniśmy kłaść na nim pełnego zadaszenia. W takiej sytuacji ograniczymy sobie dostęp do światła dziennego w salonie. Lepszym wyjściem będą przesuwne markizy, które będziemy mogli regulować w dowolny sposób.
  • Południe – taras południowy warto zadaszyć, bo słońce operuje na nim wiele godzin. Przy takim położeniu pełne zadaszenie będzie dobrym rozwiązaniem. Szklane zadaszenie tarasu może sprawić, że w południowym pokoju dziennym będzie gorąco.
  • Wschód – taras położony od wschodu pozwala się cieszyć porannym słońcem. Po południu daje przyjemny chłód. Taras wschodni możemy zadaszyć w sposób pełny (ale pamiętajmy, że w godzinach wieczornych w salonie będzie panował półmrok), częściowy albo zdecydować się na pokrycie dachowe z przepuszczających światło płyt poliwęglanowych.
  • Zachód – zachodni taras rano zapewnia przyjemny chłód, a po południu pozwala zażywać kąpieli słonecznych. Nie warto zadaszyć go w sposób pełny, ponieważ zachodnie pokoje są bardzo dobrze doświetlone, widne i słoneczne. Dobrze sprawdzą się markizy, zadaszenie szklane oraz z płyt poliwęglanowych.

Sposoby na zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu możemy przeprowadzić samodzielnie, stosując gotowe płyty przycięte na wymiar, albo skorzystać z pomocy fachowców. Jeśli nie wiemy, na jaki materiał się zdecydować albo mamy wątpliwości, czy wybrane przez nas zadaszenie nie popsuje wyglądu budynku, skorzystajmy z porady architekta.

Czy trzeba mieć zgodę, by zadaszyć taras?

Na szczęście, zgodnie z prawem budowlanym, nie trzeba mieć zgody na to, by zadaszyć taras. Art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane przewiduje, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i ogrodów zimowych (oranżerii) o powierzchni zabudowy do 35 m².

Są jednak pewne ograniczenia – łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać 2 na każde 500 m² powierzchni działki.

Wybieramy płytki tarasowe >>>

Taras zadaszony prawidłowo. Czym zadaszyć taras?

Zadaszenie tarasu możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Do wyboru mamy między innymi: drewno, szkło, szkło poliwęglanowe, lamele, markizy. Zanim zdecydujemy się na konkretny materiał:

  • Zastanówmy się, na jakim efekcie nam zależy – czy chcemy chronić się tylko przed słońcem, czy też przed deszczem (co w naszym klimacie jest zalecane)?
  • Rozważmy, czy będziemy mieli kwiaty na tarasie (a jeśli tak, to jakie) – różne rośliny lubią różny poziom nasłonecznienia – warto o tym pamiętać, planując zadaszenie tarasu.
  • Weźmy pod uwagę styl, w jakim zbudowany jest dom: taras drewniany nie będzie pasował do nowoczesnej szklanej bryły, a szklany nie sprawdzi się w domu zbudowanym w stylu wiejskim.
  • Oceńmy, jakim dysponujemy budżetem – czy zależy nam na rozwiązaniu stałym, czy tymczasowym?

Drewniane zadaszenie tarasu

Drewniane zadaszenie tarasu dobrze sprawdzi się nie tylko w drewnianym domu, lecz także tym w stylu skandynawskim. Jest łatwe w utrzymaniu – wystarczy je pomalować, by nadać mu nowy wygląd. Trzeba jednak pamiętać o regularnym zabezpieczaniu go przed wilgocią (np. malowaniu drewnochronem).

Aluminiowe zadaszenie tarasu

Zadaszenia lamelowe na aluminiowych wspornikach to nowoczesne, ale dość drogie rozwiązanie. Zapewnia dobrą ochronę zarówno przed deszczem, jak i przed słońcem – lamele można rozsuwać w zależności od nasłonecznienia.

Szklane zadaszenie tarasu

Szklane zadaszenie tarasu stanowi dobrą ochronę przed deszczem, a gorszą przed słońcem. Można sobie z tym jednak poradzić, wybierając szkło przyciemniane lub szkło poliwęglanowe. To trwały materiał, odporny na opady i na śnieg – wytrzymuje nawet do 10 lat. Dużą zaletą tego zadaszenia jest to, że można zamontować je samodzielnie.

Rozsuwane zadaszenie tarasu

Nowoczesnym rozwiązaniem są markizy tarasowe, które mogą być chowane całkowicie lub częściowo. Mają nawet do 5 m szerokości, wysuwają się na 3,5 m i ważą do 50 kg. Stanowią dobrą ochronę przeciwsłoneczną, zabezpieczają również przed deszczem – i nie są drogie (kosztują ok. 1000 zł).

Markizy wykonane są z zaimpregnowanego tworzywa, które jest odporne na uszkodzenia, dlatego nie należy się obawiać, że opady je zniszczą. Najnowocześniejsze markizy sterowane elektrycznie wyposażone są w czujniki pogodowe, które zwijają je, gdy zmienia się pogoda i pojawia się silny wiatr.

Zadaszenie tarasu krok po kroku

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zastosowanie gotowych materiałów, czy budujemy zadaszenie tarasu samodzielnie, musimy pamiętać o tym, by:

  1. Przygotować betonowy fundament pod słupki.
  2. Obsadzić w fundamencie stalowe kotwy pod słupki.
  3. Przygotować podpory poprzeczne i krokwie – wybierając je, uwzględnijmy zarówno rozmiar tarasu (podpory muszą wytrzymać zimą obciążenie śniegu), jak i rodzaj zadaszenia. W gotowych zestawach znajdują się już wszystkie niezbędne konstrukcje. Jeśli budujemy zadaszenie na taras samodzielnie z poliwęglanu, rozstaw krokwi powinien wynosić 85 cm, ze szkła – 60 cm (jest ono cięższe, potrzebuje więc większej liczby wsporników).

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z porady fachowca.

Zadaszenie tarasu pozwala latem stworzyć w tym miejscu pokój dzienny. Na tarasie wspaniale się spożywa posiłki, wypoczywa, czyta książki. By móc się tym cieszyć niezależnie od aury, warto skorzystać z naszych wskazówek i wybrać najlepsze dla siebie zadaszenie tarasu.

Jak urządzić taras i balkon? Zobacz najciekawsze propozycje 

Sonda
Najlepszy materiał do wykończenia podłogi na tarasie to:
Taras: oświetlenie tarasu