Rośliny zimozielone zimę spędzają na balkonie. Jak o nie zadbać, gdy przychodzi mróz?
Są takie rośliny wieloletnie, których nie musimy na zimę zabierać do domu – zimowe miesiące mogą spędzać na zewnątrz. Należą do nich rośliny zimozielone. Jednak nie wolno zostawić ich bez nadzoru. Sprawdź, jak je pielęgnować, gdy na dworze jest zimno.
Zimozielone rośliny wieloletnie, uprawiane w pojemnikach na balkonach czy tarasach, na zimę pozostawiamy na zewnątrz. Aby jednak zimowa aura im nie zaszkodziła, musimy odpowiednio o nie zadbać przed nastaniem mrozów i dobrze je osłonić. Ale nie myślmy sobie, że gdy to zrobimy, możemy już o nich zapomnieć i pozostawić na te kilka zimowych miesięcy bez dozoru. O czym trzeba pamiętać?
Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed mrozem? Zimowe osłony >>>
Jak pielęgnować rośliny zimozielone na balkonie czy tarasie podczas zimy
Postępując zgodnie ze wskazówkami jesiennej pielęgnacji roślin zimozielonych, na pewno dobrze nawodniliśmy je przed zimą. Wydaje się, że jeśli o to zadbaliśmy, to zimą nie potrzeba już podlewać roślin. Ale to nieprawda!
Rośliny zimozielone transpirują (czyli wyparowują) wodę przez cały rok, zimą także. Cały rok również pobierają wodę z podłoża – gdy jest ono zimą zamarznięte, korzenie nie mogą korzystać z wody w nim zawartej. Roślina jest po prostu „odwodniona” i wiosną może okazać się, że jest przesuszona albo przemarzła.
Dlatego co jakiś czas należy kontrolować stan wilgotności gleby w donicach W czasie odwilży, gdy podczas słonecznych zimowych dni temperatura podnosi się powyżej 0 st.C, trzeba podlewać rośliny (podlewając, starajmy się nie moczyć części nadziemnych roślin).
Jeśli zima jest śnieżna, warto otrząsać śnieg z roślin, aby nie powodował wyłamania lub wyginania pędów. Można natomiast zostawić śnieg, który spadł na podłoże w donicy.
Osłony z roślin zdejmujemy wiosną, gdy minie już zagrożenie przymrozkami.
Przeczytaj też: Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę? >>>
Aby ochronić rośliny przed mroźnymi wiatrami (zwłaszcza tymi wiejącymi od wschodu), dobrze jest przestawić je w zaciszne miejsce balkonu czy tarasu albo zamontować wokół nich specjalną matę osłaniającą.
Autor: Getty Images/Assja
Jakie rośliny zimozielone uprawiać na balkonie i tarasie?
Do uprawy w pojemnikach wybierajmy przede wszystkim rośliny, które osiągają niewielkie rozmiary i wolno rosną. Z większymi okazami będziemy mieli po prostu więcej problemów. Do wyboru mamy zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste.
Z tych pierwszych w pojemnikach najczęściej uprawia się bukszpany, trzmieliny, bluszcz pospolity, ostrokrzewy, pieris japoński, ognik szkarłatny, różaneczniki i irgi.
Z iglaków doskonałe na balkony są karłowe odmiany. Do popularnych należą:
- cis pośredni 'Hilli', ‘Wojtek’, ‘Hicksii’,
- choina kanadyjska 'Yeddeloh',
- świerki, np. świerk pospolity ‘Barryi’, świerk biały ‘Conica’, ‘Laurin’,
- jałowce, np. jałowiec płożący ‘Wiltonii’, jałowiec pospolity ‘Compressa’,
- sosny, np. sosna czarna ‘Helga’, sosna bośniacka ‘Schmidtii’, sosna wejmutka ‘Nana’,
- kosodrzewina ‘Mops’,
- żywotniki, np. 'Danica', 'Hoseri','Smaragd' i 'Spiralis',
- cyprysiki, np. cyprysik groszkowy 'Filifera Nana' czy cyprysik tępołuskowy 'Contorta'.
Do uprawy na balkonie doskonale nadają się te zimozielone rośliny iglaste, które mają pokrój kolumnowy. Dobrze, jeśli część nadziemną przed zimą owiniemy sznurkiem – w ten sposób zapobiegniemy ewentualnemu wyłamywaniu pędów przez zalegający, ciężki śnieg.