Rośliny zimozielone zimę spędzają na balkonie. Jak o nie zadbać, gdy przychodzi mróz?

2022-11-21 10:14

Są takie rośliny wieloletnie, których nie musimy na zimę zabierać do domu – zimowe miesiące mogą spędzać na zewnątrz. Należą do nich rośliny zimozielone. Jednak nie wolno zostawić ich bez nadzoru. Sprawdź, jak je pielęgnować, gdy na dworze jest zimno.

Rośliny zimozielone
Autor: Gettyimages Rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach potrzebują opieki także zimą

Zimozielone rośliny wieloletnie, uprawiane w pojemnikach na balkonach czy tarasach, na zimę pozostawiamy na zewnątrz. Aby jednak zimowa aura im nie zaszkodziła, musimy odpowiednio o nie zadbać przed nastaniem mrozów i dobrze je osłonić. Ale nie myślmy sobie, że gdy to zrobimy, możemy już o nich zapomnieć i pozostawić na te kilka zimowych miesięcy bez dozoru. O czym trzeba pamiętać?

Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed mrozem? Zimowe osłony >>>

Jak pielęgnować rośliny zimozielone na balkonie czy tarasie podczas zimy

Postępując zgodnie ze wskazówkami jesiennej pielęgnacji roślin zimozielonych, na pewno dobrze nawodniliśmy je przed zimą. Wydaje się, że jeśli o to zadbaliśmy, to zimą nie potrzeba już podlewać roślin. Ale to nieprawda!

Rośliny zimozielone transpirują (czyli wyparowują) wodę przez cały rok, zimą także. Cały rok również pobierają wodę z podłoża – gdy jest ono zimą zamarznięte, korzenie nie mogą korzystać z wody w nim zawartej. Roślina jest po prostu „odwodniona” i wiosną może okazać się, że jest przesuszona albo przemarzła.

Dlatego co jakiś czas należy kontrolować stan wilgotności gleby w donicach W czasie odwilży, gdy podczas słonecznych zimowych dni temperatura podnosi się powyżej 0 st.C, trzeba podlewać rośliny (podlewając, starajmy się nie moczyć części nadziemnych roślin).

Jeśli zima jest śnieżna, warto otrząsać śnieg z roślin, aby nie powodował wyłamania lub wyginania pędów. Można natomiast zostawić śnieg, który spadł na podłoże w donicy.

Osłony z roślin zdejmujemy wiosną, gdy minie już zagrożenie przymrozkami.

Przeczytaj też: Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę? >>>

Pamiętaj

Aby ochronić rośliny przed mroźnymi wiatrami (zwłaszcza tymi wiejącymi od wschodu), dobrze jest przestawić je w zaciszne miejsce balkonu czy tarasu albo zamontować wokół nich specjalną matę osłaniającą.

Jakie rośliny zimozielone uprawiać na balkonie i tarasie?

Do uprawy w pojemnikach wybierajmy przede wszystkim rośliny, które osiągają niewielkie rozmiary i wolno rosną. Z większymi okazami będziemy mieli po prostu więcej problemów. Do wyboru mamy zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste.

Z tych pierwszych w pojemnikach najczęściej uprawia się bukszpany, trzmieliny, bluszcz pospolity, ostrokrzewy, pieris japoński, ognik szkarłatny, różaneczniki i irgi.

Z iglaków doskonałe na balkony są karłowe odmiany. Do popularnych należą:

Do uprawy na balkonie doskonale nadają się te zimozielone rośliny iglaste, które mają pokrój kolumnowy. Dobrze, jeśli część nadziemną przed zimą owiniemy sznurkiem – w ten sposób zapobiegniemy ewentualnemu wyłamywaniu pędów przez zalegający, ciężki śnieg.