Zakładamy ogród na balkonie – o tym warto pomyśleć urządzając zielony salon na balkonie!

2025-03-30 16:29

Marzysz o balkonie tonącym w kwiatach? Zanim zaczniesz urządzać ogród na balkonie, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii. Co trzeba wziąć pod uwagę spełniając marzenie o pełnym kwiatów letnim salonie na balkonie?

Spis treści

  1. Ile roślin chcesz mieć na balkonie?
  2. Jaka jest wystawa balkonu?
  3. Jak wysoko jest balkon?
  4. Jakie rośliny chcesz uprawiać na balkonie?
  5. Co zrobić, gdy balkon ma małą powierzchnię?
  6. W jakich pojemnikach uprawiać rośliny na balkonie?
  7. Jakie podłoże dla roślin uprawianych na balkonie?

Ile roślin chcesz mieć na balkonie?

Zanim wybierzesz się do sklepu, by kupić rośliny, zaplanuj ich ustawienie na balkonie. Weź pod uwagę, że każda roślina musi mieć odpowiednio dużo miejsca na dobry wzrost, a dodatkowo trzeba ją ładnie wyeksponować, by móc cieszyć się jej pięknem.Zastanów się, czy możesz powiesić skrzynki z roślinami na balustradzie. A może jedyną możliwością jest ustawienie pojemników na podłodze balkonu?Pomyśl, jaki ciężar może unieść Twój balkon. Warto wiedzieć, że pojemniki wypełnione ziemią, szczególnie te ceramiczne, mogą sporo ważyć. Jeśli planujesz mieć na balkonie wiele doniczek i kwietników, może to stanowić znaczne obciążenie dla balkonu.

Jaka jest wystawa balkonu?

Planując urządzanie ogrodu na balkonie wybierz rośliny, które będą dobrze rosły w warunkach, jakie zapewnia Twój balkon. Kierunek, w który zwrócony jest balkon, ma kluczowe znaczenie w doborze roślin. Wystawa balkonu ma bowiem wpływ na warunki na nim panujące - powinny one spełnić wymagania wybranych gatunków roślin. Jeśli masz balkon skierowany na południe lub zachód, do wyboru jest dużo roślin, natomiast jeśli jest skierowany na wschód lub północ – wybór jest już ograniczony.

Przeczytaj też:

Jak wysoko jest balkon?

Piętro, na którym jest balkon także będzie miało wpływ na to, jakie rośliny można tam uprawiać. Jeśli mieszkasz na 10. piętrze, prawdopodobnie będzie tam dość wietrznie, podczas gdy balkon położony dużo niżej, np. na 2. piętrze, nie będzie narażony na tak silny wiatr.Przeczytaj też: Rośliny balkonowe odporne na wiatr - co posadzić na wietrznym balkonie?

Jakie rośliny chcesz uprawiać na balkonie?

Warto zastanowić się, czy na balkonie chcemy uprawiać wyłącznie rośliny ozdobne, czy także te użyteczne, czyli warzywa, zioła i rośliny owocowe. Trzeba pamiętać, że o ile wśród roślin ozdobnych znajdziemy zarówno te, które lubią słońce, jak i te, które poradzą sobie w mniejszym nasłonecznieniu, to warzywa, zioła i rośliny owocowe do prawidłowego wzrostu potrzebują słonecznego stanowiska.

  • Rośliny ozdobne – do wyboru mamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, byliny oraz krzewy, a nawet drzewa.
  • Rośliny warzywne – na balkonie można uprawiać wiele warzyw, najpopularniejsze to pomidor, papryka, sałata, rzodkiewka, bakłażan.
  • Rośliny owocowe – najczęściej na balkonie uprawiane są truskawki pnące, ale także krzewy owocowe oraz karłowe drzewa owocowe.
  • Rośliny przyprawowe – ich świeże, aromatyczne liście i pędy są niezastąpione w kuchni, warto je więc zawsze mieć pod ręką. Sprawdź, jakie zioła można uprawiać na balkonie.

Co zrobić, gdy balkon ma małą powierzchnię?

Dobrym rozwiązaniem do małego balkonu jest pionowa ekspozycja roślin. Zamiast ustawiać pojemniki z roślinami na podłodze, możesz je powiesić na balustradzie lub zastosować ścienne półki na rośliny lub pionowe kwietniki. Dodatkowo rośliny na balkonie można uprawiać w wiszących pojemnikach przymocowanych do ścian lub sufitu.Na małych balkonach doskonale sprawdzą się pnącza rozpinane na kratkach czy innego rodzaju podporach. Świetnym pomysłem jest także uprawa warzyw w pionowych warzywnikach.

W jakich pojemnikach uprawiać rośliny na balkonie?

Na balkonie rośliny można uprawiać w rozmaitych pojemnikach. Zawsze jednak muszą one stwarzać jak najlepsze warunki rozwoju roślin, a przy tym podkreślać ich urodę i równocześnie być dekoracyjne. Ich kształt, kolor i materiał, z którego są zrobione, należy dopasować do charakteru aranżacji balkonu.Warto wykorzystać pojemniki z lekkich materiałów, aby dodatkowo nie obciążać konstrukcji balkonu. Jeśli jednak balkon jest odsłonięty i narażony na podmuchy wiatru, lepiej rośliny posadzić w cięższych donicach ceramicznych lub drewnianych. Rośliny na balkonie coraz częściej sadzone są też w workach uprawowych.Rozmiar pojemnika zawsze dobieramy do konkretnej rośliny: doniczka musi zmieścić bryłę korzeniową i pozwolić na jej rozrastanie się oraz utrzymać część nadziemną rośliny.Pojemniki przeznaczone dla roślin wieloletnich zimujących na zewnątrz muszą być mrozoodporne.Zadbajmy też o to, by w dnie każdego pojemnika były otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody.

Jakie podłoże dla roślin uprawianych na balkonie?

Dobre podłoże do kwiatów balkonowych powinno być bogate w substancje pokarmowe i przepuszczalne. Znaczenie ma także jego pH, szczególnie w przypadku uprawy roślin kwasolubnych. Dodatkowo powinno być dobrane do uprawianych na balkonie roślin i spełniać ich wymagania. Do uprawy kwiatów balkonowych można wybrać podłoże uniwersalne, ale lepiej zakupić podłoże dedykowane do konkretnych roślin, np. do pelargonii czy surfinii.

A gdy już wybierzesz i posadzisz rośliny pamiętaj o ich nawożeniu i systematycznym podlewaniu. Warto też usuwać przekwitłe kwiaty – pobudzi to rośliny do tworzenia nowych pąków i dłuższego kwitnienia.

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany