Zieleń w domu nie musi być nudna. Te aranżacje zamienią twoje rośliny w dzieła sztuki
Wielozadaniowa jak my. Modnie zdobi dom liśćmi i kwiatami, ale też dostarcza owoców, warzyw, przypraw. Pomaga odreagować stres – jej widok niesie ulgę oczom, a opieka nad nią koi nerwy. Oczyszcza i nawilża powietrze, dba o mikroklimat we wnętrzu i… klimat na Ziemi.
W TE PĘDY
Współczesne mieszkanie bez roślin byłoby niekompletne, spieszymy więc postawić w nim żywozielone akcenty. Nie tylko na parapecie! Nisko na podłodze (na tarasie chamedora, przy kanapie monstera), wysoko na półce (np. bluszcz, hoja, ripsalis, patyczak zwisający, ceropegia, eszynantus) i gdziekolwiek jeszcze przyjdzie nam ochota.
DO PIONU
Ogród wertykalny, tym razem w mobilnej odsłonie. Różnobarwne doniczki ścienne (Verti Copenhagen), tu m.in. z ceropegią, fitonią, kariopterisem, nerterą i niedośpianem, zachęcają do zabawy z układem mozaiki.
NA POZIOMIE
Zielony gąszcz w niewielkim mieszkaniu warto ująć w ramy przestrzenne. W tej roli świetnie sprawdzi się półka – np. na ścianie nad łóżkiem, którą trudno wykorzystać praktycznie. Zróżnicowane pokroje i wybarwienia np. scindapsusa, aglaonemy, kalatei, łosich rogów i ctenanthe złożą się tu w malowniczy fresk, a jednocześnie doniczki nie zabiorą cennej przestrzeni przy oknie.
DOBRA WYSTAWA
Bogactwo rozmaitych stojaków, podstawek, osłonek i doniczek, także wiszących, pozwala tworzyć z roślin efektowne układy przestrzenne. Monstera, asparagus, kordylina, strelicja i zamiokulkas rozsiadły się na zróżnicowanych poziomach, by jak najpełniej zaprezentować swe wdzięki.
LEKCJA PRZYRODY
Popularność stylu eko rozbudziła w nas potrzebę otaczania się naturalnymi materiałami – od trwałych elementów wystroju wnętrz przez meble po dodatki. Nowy trend znany jako biophilic design idzie krok dalej. Teraz sprzęty domowe i wszystkie inne przedmioty służące człowiekowi mają być projektowane w sposób przyjazny również innym organizmom żywym. Fikus lirolistny i butelkowiec od razu nabrały żywszych barw!
WĄTKI I OSNOWY
Charakter miejskiej dżungli doskonale podkreślają modne wyplatane osłonki. Tu aloes, eszeweria i sansewiera świetnie prezentują się w oplocie jutowej liny.
WIZYTA STARSZEJ PANI
Żardiniera, zbytkowny mebel niczym z kart XIX-wiecznej powieści, powraca w nowoczesnej szacie. Funkcję ma tę samą co dawniej – tworzy elegancką oprawę dla nie zawsze estetycznych doniczek. Dziś może stać z dala od okna. W razie potrzeby dracenę i alokazję doświetli minimalistyczny kinkiet ze specjalną żarówką.
NATURA I KULTURA
Rośliny harmonijnie się łączą z dodatkami w modnych stylach – od najprostszych, minimalistycznych po najbardziej dekoracyjne. Żywa zieleń oraz szlachetne materiały wzajemnie podkreślają swój urok, jak w aranżacji z ciemnotką okrągłolistną. Spływające kaskadami pędy tej delikatnej paproci efektownie splatają się z ornamentami lekkiego stolika w duchu modern classic.
MIEJSCY OGRODNICY
W metropoliach całego świata przybywa zieleńców i upraw na dachach, a w Mediolanie powstały nawet wieżowce o zielonych elewacjach – Bosco Verticale. Możemy wejść w ten nurt, zamieniając zabudowany balkon w minioranżerię. Prócz ozdobnych fikusów, oliwek lub laurów warto tu wprowadzić krzewy owocowe – pomarańczę, kalamondynę lub cytrynę.
WZROK, ZAPACH, SMAK
Uprawiane w mieszkaniu zioła, warzywa czy przyprawy (tu papryka roczna, czyli pieprz turecki) chętnie łączą się z roślinami ozdobnymi (jak nertera płożąca) w apetycznie wyglądające mikrorabaty. Prostopadłościenne moduły pomagają nadać kompozycji modny rygor geometrii, ułatwia ją też zastąpienie jednych roślin innymi, gdy te przekwitną albo zakończą owocowanie.
NOWALIJKA
Mięta, pietruszka czy szczypiorek z własnego parapetu – znamy to nie od dziś. Ale sałata? Specjaliści stale pracują nad nowymi odmianami roślin użytkowych, m.in. warzyw, by umożliwić ich uprawę w mieszkaniu. Kluczowe cechy to odporność na gorsze warunki oświetlenia oraz wydłużony okres plonowania.
WARZYWNIK 2.0
Doniczka Smart marki Veritable to ogródek domowy, który zadba o siebie sam – nie trzeba go podlewać ani nawozić. Klucz do zgodnego sąsiedztwa m.in. tymianku, bazylii, pomidora i sałaty to oddzielny pojemniczek dla każdej rośliny, 849 zł, fabrykaform.pl