Zimą liście twoich roślin stają się brązowe? Znamy przyczynę i mamy na nią sposób
Nie da się ukryć, że zima dla niektórych roślin to niezbyt sprzyjający okres. Niedobór światła, suche powietrze to tylko niektóre czynniki, które mogą im nie służyć i odbić się na ich wyglądzie. Okazuje się, że nawet jeśli twoje kwiaty mają suche i brązowiejące liście, da się je jeszcze uratować! Przeczytajcie jak!
Roślina to żywy organizm. Jeśli jej liście zaczynają podsychać i robić się brązowe, to znaczy, że coś jej nie służy. Jedyne, co trzeba zrobić, to znaleźć przyczynę.
Dlaczego moje rośliny mają brązowiejące liście?
Do jesieni wszystko było w porządku, a kiedy nadeszła zima, roślina wygląda jakby umierała? Przede wszystkim, dowiedz się jak najwięcej na jej temat. Każda ma przecież inne wymagania! Kiedy już zdobędziesz, konkretną wiedzę, przeanalizuj poszczególne czynniki.
Co trzeba sprawdzić, kiedy roślina zaczyna podsychać?
- Zastanów się, czy częstotliwość podlewania jest właściwa. Może twój kwiat lubi mieć wilgotną ziemię, a ma za sucho? A może wręcz przeciwnie, wystarczy, że podlejesz go raz na półtora tygodnia?
- Sprawdź wilgotność powietrza, może jest za suche?
- Zapewnij roślinie odpowiednią temperaturę, niektóre nie lubią przegrzewania i trzeba zabrać je z dala od kaloryferów.
Brązowiejące liście? Jeszcze nie jest za późno!
Najczęstszym powodem, dlaczego roślina ma brązowiejące liście i zaczyna marnieć w zimie, jest wilgotność powietrza. Najlepiej żeby wynosiła od 40 do 60%. Niestety w okresie grzewczym może spaść nawet do 30%! Praktycznie wszystkie rośliny, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej, będą cierpieć i usychać, jeśli braknie im zawartej w powietrzu wody.
Żeby kontrolować wilgoć zawartą w powietrzu, przede wszystkim zaopatrz się w wilgotnościomierz. Dzięki niemu dowiesz się, czy problemem, że twoje rośliny brązowieją, jest właśnie niewłaściwa wilgotność.
Jak podwyższyć wilgotność w domu?
- częściej wietrz
- obniż temperaturę do około 20 stopni
- porozwieszaj mokre ręczniki na kaloryferach
- raz na jakiś czas zrezygnuj z suszenia prania w suszarce i rozwieś je w domu
Raz dziennie możesz dodatkowo spryskać brązowiejące rośliny wodą ze spryskiwacza. Uważaj tylko, by robić to z roślinami, które lubią zraszanie!
Kontroluj wilgotność powietrza w domu. Zwracaj uwagę szczególnie na to, czy twoje okno jest wilgotne. Trzeba reagować, zanim będzie za późno!
Przeczytaj również:
- Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?
- Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak z nią skutecznie walczyć?
- Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Musisz je mieć w domu!