Zmień swój balkon w tropikalny raj! Palmy na balkon, które będą go zdobić aż do jesieni!
Palmy na balkonie to coraz popularniejszy wybór pośród osób, które chcą wprowadzić odrobinę egzotyki do swojego otoczenia. W polskim klimacie, gdzie lato bywa krótkie, a zimy mroźne, uprawa palm może wydawać się wyzwaniem. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z palm. Jakie palmy na balkon? Oto gatunki, które dobrze czują się w naszym klimacie!
Autor: Getty Images/ rodho
Spis treści
- Karłatka niska (Chamaerops humilis)
- Daktylowiec (Phoenix dactylifera)
- Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)
- Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei)
- Waszyngtonia Robusta (Washingtonia robusta)
- Palmy na balkon i taras. Zdjęcia
Karłatka niska (Chamaerops humilis)
Jednym z najczęściej wybieranych gatunków palm do uprawy na balkonie jest karłatka niska. To palma o charakterystycznych, wachlarzowatych liściach, które nadają jej egzotycznego charakteru.
Jest odporna na niskie temperatury – wytrzymuje nawet do -10°C, ale w chłodniejsze dni należy ją zabezpieczyć przed mrozem.
Jak pielęgnować karłatkę niską? Palma najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie. Warto posadzić ją w dużej donicy z odpływem, aby uniknąć zastoju wody. Należy ją regularnie podlewać, ale z umiarem, dbając o to, by ziemia nie była zbyt mokra. Co kilka tygodni można ją zasilać nawozem wieloskładnikowym.
Zimą karłatkę należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C.
Daktylowiec (Phoenix dactylifera)
Palma daktylowa to roślina o długich, pierzastych liściach. Może być hodowana na balkonie, pod warunkiem że zapewnimy jej odpowiednie warunki.
Preferuje stanowiska słoneczne i dobrze znosi pełne nasłonecznienie, dlatego warto umieścić ją w miejscu, gdzie słońce będzie ją ogrzewać przez kilka godzin dziennie.

W lecie wymaga regularnego podlewania. Do jej uprawy najlepiej wybrać dużą donicę wypełnioną przepuszczalną ziemią, by uniknąć zalegania w niej wody.
Palma daktylowa nie jest w stanie przetrwać w temperaturach poniżej 5°C, więc zanim nadejdą przymrozki, konieczne jest przeniesienie jej do wnętrza, w którym temperatura nie będzie spadać poniżej 10°C.
Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)
Sagowiec odwinięty nie jest palmą, ale z powodzeniem je udaje! Ma charakterystyczne pierzaste liście i mocny, gruby pień.
Sadzimy go w przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze ziemi. Wymaga miejsca dobrze nasłonecznionego i należy go regularnie podlewać w okresie wzrostu.
W zimie podlewanie należy ograniczyć, jednocześnie nie dopuszczają do całkowitego przesuszenia ziemi.
Sagowiec odwinięty toleruje temperatury do około 5°C, ale lepiej przenieść go do wnętrza, kiedy temperatura spadnie poniżej 10°C.
Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei)
Charakterystyczne, duże liście w kształcie wachlarza oraz włochaty pień sprawiają, że roślina ta wyróżnia się na tle innych palm. Co ważne, jest to gatunek odporny na polski klimat, dzięki czemu doskonale radzi nawet w chłodniejsze dni.
Szorstkowiec Fortunego preferuje przepuszczalne gleby, o lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Warto go posadzić w donicy z odpływem, aby uniknąć problemów z zalegającą w ziemi wodą.
Palma potrzebuje słonecznego stanowiska, ale toleruje również częściowy cień. W okresie wegetacyjnym należy ją podlewać regularnie, ale unikać przelania – gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Co kilka tygodni warto nawozić ją nawozem do roślin palmowych, by zapewnić jej odpowiednią ilość składników odżywczych.

Szorstkowiec Fortunego jest odporny na chłód – wytrzymuje temperatury do -15°C, dlatego jest jedną z nielicznych palm, które można hodować na balkonie przez całą zimę, pod warunkiem że zostanie odpowiednio zabezpieczony przed mrozem (np. przez okrycie korony liści lub przeniesienie do osłoniętego miejsca).
Mimo wszystko zimą najlepiej trzymać go w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C, szczególnie jeśli znajduje się w donicy.
Waszyngtonia Robusta (Washingtonia robusta)
Waszyngtonia Robusta to imponująca palma, która wyróżnia się dużymi, pierzastymi liśćmi oraz szybkim wzrostem. Jest to roślina, która świetnie sprawdza się na większych balkonach, tarasach czy ogrodach, gdzie ma odpowiednią przestrzeń do rozwoju.
Choć pochodzi z gorących rejonów Ameryki Północnej, odpowiednia pielęgnacja pozwala na jej uprawę w Polsce.
Waszyngtonia Robusta potrzebuje przestronnej donicy, ponieważ rośnie dość szybko i może osiągać spore rozmiary. Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, bo jej liście potrzebują dużo światła.
Podobnie jak inne palmy jest wrażliwa na nadmiar wody, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do jej przelania – należy podlewać ją regularnie, ale tak, by ziemia nie była zbyt mokra. W okresie letnim warto ją nawozić nawozami do roślin tropikalnych, by wspomóc jej intensywny wzrost.
Waszyngtonia Robusta jest palmą, która dobrze znosi wysokie temperatury, ale niestety nie jest odporna na mrozy. Jej minimalna tolerancja na zimno to około 5°C, więc w Polsce należy ją zabrać do wnętrza, gdy nadejdą pierwsze przymrozki.
Warto przenieść ją do pomieszczenia o temperaturze 10-15°C, gdzie będzie miała odpowiednie warunki do przetrwania zimy.
Palmy na balkon i taras. Zdjęcia
Autor: Getty Images/ rodho
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciekawe rośliny egzotyczne na balkon i taras. Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu
Autor: Getty Images/OGphoto
Ciekawe rośliny egzotyczne na balkon i taras. Zobacz zdjęcia