Krzesło do biurka: jak wybierać krzesła biurowe dla dzieci i dorosłych?

2024-07-25 12:25

Krzesło do biurka powinno być nie tylko wygodne, lecz także zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. To szczególnie ważne w przypadku dziecka – w młodym wieku kręgosłup stale się kształtuje. A jakie krzesło biurowe będzie idealne dla dziecka i osoby dorosłej?

Spis treści

  1. Ergonomiczne krzesło do biurka
  2. Wybieramy krzesło do biurka krok po kroku
  3. Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?
  4. Krzesło do biurka dla dziecka – jakie kupić?

Choć wydaje się, że podczas siedzenia przy biurku ciało właściwie nie pracuje, to tylko pozory. Kręgosłup cały czas jest w akcji, a mięśnie się napinają. Dlatego jeśli spędzamy przy biurku wiele godzin każdego dnia, powinniśmy dysponować odpowiednim krzesłem.

Ergonomiczne krzesło do biurka

Największą popularnością cieszą się krzesła do biurka obrotowe, czyli wsparte na charakterystycznym krzyżaku z pięcioma kółkami. Jeśli chodzi o siedzisko i oparcie, powinny one podpierać wszystkie części kręgosłupa. Naturalna pozycja kręgosłupa to kształt litery S, stąd ważne w przypadku krzeseł jest uwypuklenie (dla podparcia odcinka lędźwiowo-krzyżowego).

Solidna rama i baza, siedzisko oraz oparcie to nie wszystkie elementy ergonomicznego krzesła do biurka. Ważne są również podłokietniki i zagłówek. Dodatkowym elementem może być też podkolannik, czyli regulowane wsparcie kolan (podczas siedzenia zachowany jest kąt prosty między udami a podudziem).

Wybieramy krzesło do biurka krok po kroku

Aby wybrać odpowiednie krzesło do biurka, należy przyjrzeć się jego poszczególnym elementom. Zaczynamy od dołu:

Krzyżak z kółkami – kółka zwykle dostępne są w dwóch wersjach: do twardej podłogi (parkiet, panele itd.) albo wykładziny dywanowej. I zwracajmy na to uwagę, ponieważ kółka wykładzinowe mogą szybko porysować parkiet. Zwłaszcza w przypadku krzesła dla dziecka sprawdzą się specjalne kółka samohamujące.

Stelaż – im więcej elementów metalowych, tym lepiej. Krzesło jest co prawda cięższe, ale solidniejsze.

Siedzisko – powinno być płaskie, jedynie z zaokrągloną przednią krawędzią.

Oparcie – ważne, by było jak najlepiej dopasowane do kształtu pleców (a więc też wzrostu). Pomaga w tym system regulacji. Zwracajmy uwagę na uwypuklenie odpowiadające części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, a także wysokość oparcia. Powinno się kończyć tak, by sięgało powyżej łopatek.

Podłokietniki – zapewniają podparcie dla rąk, które dzięki temu mniej się męczą.

Zagłówek – polecany głównie dlatego, że można się chwilę zrelaksować, opierając na nim głowę.

Dlaczego system regulacji krzesła biurowego jest ważny?

Trudno skonstruować krzesło do biurka wygodne dla każdej osoby. Dlatego tak ważny jest system regulacji. Im bardziej rozbudowany, tym lepiej. Przede wszystkim powinno to dotyczyć wysokości siedziska oraz kąta odchylenia oparcia. Sprawną i wygodną regulację siedziska zapewnia specjalny amortyzator (wszystko odbywa się płynnie, bez gwałtownych „spadków”).

Równie istotna jest regulacja podłokietników. Podczas pracy przy komputerze powinniśmy opierać na nich ręce. Wtedy mniej się męczą, a zwłaszcza nadgarstki są mniej obciążone. Najlepsze są podłokietniki, w których można regulować i ich wysokość, i odległość między nimi.

Pamiętajmy, że siedzisko i oparcie muszą być w miarę elastyczne, a nie całkowicie sztywne. Wtedy krzesło płynnie dostosowuje się nawet do niedużych ruchów ciała.

Krzesło do biurka dla dziecka – jakie kupić?

W przypadku krzesła dla dziecka obowiązują te same zasady co dla modeli w wersji „dorosłej”. Oczywiście krzesło musi być odpowiednio mniejsze, dopasowane do wzrostu dziecka. By rosło razem z nim, powinno mieć dobry system regulacji – zwłaszcza wysokości siedziska.

Nie warto kupować krzesła dla dorosłych – do wykorzystania w pokoju dziecka. Będzie zdecydowanie za duże i możemy tylko zaszkodzić maluchowi. A nawet małe krzesło z systemem regulacji wystarczy na wiele lat. Jeśli chodzi o wymiary, mamy kilka wskazówek:

Szerokość – kiedy dziecko usiądzie, po bokach powinno pozostać po kilka centymetrów wolnego miejsca.

Głębokość – mniej więcej na ¾ długości ud.

Wysokość – podczas siedzenia stopy powinny opierać się na podłodze, a nogi być zgięte pod kątem prostym.

Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia