Lampka nocna dla dzieci ładna i bezpieczna – co wybrać? Poradnik oświetleniowy
Lampka nocna dla dzieci to prawdziwy przyjaciel – nie tylko najmłodszych, ale również ich rodziców. Lampka dziecięca, ustawiona tuż przy łóżku, chroni pociechę przed wyłaniającymi się z ciemności potworami, tworzy przytulny nastrój, daje dziecku poczucie ciepła i bezpieczeństwa, rodzicom zaś spokojny sen. A to jeszcze nie wszystkie zalety lampek nocnych dla dzieci.
Spis treści
- Czy lampka nocna dla dziecka to konieczny zakup?
- Nocną lampkę dla dzieci dopasuj do wielkości pokoju
- Lampkę dla dziecka dostosuj do jego wieku
- Dobór lampki nocnej dla dziecka do aranżacji wnętrza
Wydawać by się mogło, że wybór lampki nocnej dla dziecka nie powinien sprawiać dużych trudności, ale pamiętajmy, że odpowiedni model zapewni spokojny sen wszystkim domownikom. Lampka dla dziecka ma przede wszystkim podobać się dziecku i być bezpieczna w użytkowaniu. Dobrze, jeśli pasuje do wnętrza i jest energooszczędna. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając lampki nocne dla dzieci?
Czy lampka nocna dla dziecka to konieczny zakup?
Zdecydowanie! Przede wszystkim dlatego, że dzieci zazwyczaj boją się ciemności. W takich warunkach wyobraźnia dziecka pracuje bardzo intensywnie i nic dziwnego w tym, że widzi ono w pokoju znacznie więcej elementów, niż w rzeczywistości się tam znajduje. Nawet niewielki promień światła sprawia, że dziecko jest spokojniejsze i szybciej zasypia. A kiedy ono śpi bezpiecznie, również pozostali domownicy mogą odetchnąć z ulgą i wypocząć.
Ponadto niewielka lampka przy łóżku pozwala rodzicom kontrolować sytuację. Wystarczy uchylić nieco drzwi, by sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku, czy zasnęło, lub kontrolować jego oddech z odległości kilku kroków. Jeśli lampki brak, trzeba podejść bliżej, aby to wszystko sprawdzić – a wtedy ryzykujemy wybudzenie dziecka ze smacznego snu albo… spotkanie gołej stopy z porzuconym na podłodze klockiem.
Nocną lampkę dla dzieci dopasuj do wielkości pokoju
Może się wydawać, że nie ma to nic wspólnego z wyborem odpowiedniej lampy dziecięcej, ale wielkość pomieszczenia jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, który rodzice powinni wziąć pod uwagę. Jeśli lampa będzie zbyt duża w stosunku do wymiarów pokoju, to zdominuje wnętrze i nadmiernie je rozjaśni. Powinna więc mieć taki rozmiar, aby delikatnie oświetlała całe wnętrze. Żadna część pokoju dziecięcego nie może być ciemniejsza niż pozostałe, gdyż taki ciemny kącik to swoiste zaproszenie dla potworów z wyobraźni malucha.
Zobacz też:
Łóżka dla dzieci – jakie są najlepsze? Przewodnik zakupowy
Pokój dla dziecka: jak urządzić pokój dziecięcy w 5 krokach
Wybieramy oświetlenie pokoju dziecięcego
Lampkę dla dziecka dostosuj do jego wieku
Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lampki, jest wiek dziecka. W pokoju niemowlaka to bardziej ty potrzebujesz źródła światła, aby sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku, lub nakarmić je albo przewinąć w nocy. Dopasuj więc lampkę do swoich potrzeb, pamiętając jedynie o tym, by światło było przytłumione i nie raziło maleństwa w oczy. Dziecku w wieku przedszkolnym wystarczy niewielkie źródło światła, warto jednak, by było ono umieszczone poza jego zasięgiem – lampka to jednak urządzenie elektryczne, a przedszkolak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że lampa może być zagrożeniem.
Tradycyjne lampki nocne będą odpowiednie dla starszych dzieci, które rozumieją, że to nie jest zabawka. Dobrą opcją w takiej lampce nocnej jest możliwość regulowania natężenia światła. Daje ona dzieciom możliwość przeczytania swoich ulubionych historii przed spaniem przy mocniejszym świetle i zmiany poziomu rozświetlenia na minimalne wtedy, gdy będzie chciało zasnąć.
Dobór lampki nocnej dla dziecka do aranżacji wnętrza
Dobrze, żeby lampka pasowała do pokoju dziecięcego, była spójna z jego wystrojem i charakterem. Ale jeśli dziecko wymarzy sobie taką, która zupełnie nie pasuje według nas do wnętrza, to też nie powinno stanowić problemu. Pod warunkiem że lampka dla dziecka spełni swoje zadanie i będzie bezpieczna w użytkowaniu.
Jeśli w pokoju dziecka nie ma dominującego motywu, można wybrać minimalistyczną lampę, prostą i wygodną, która będzie pasowała do wnętrza, nawet jeśli jego wystrój ulegnie z czasem zmianie. Dobrze byłoby wybrać lampkę nocną w jasnych barwach. W większości przypadków kolor będzie zależał od płci i preferencji dziecka. Ważne, aby światło było ciepłe, kojące i tworzyło atmosferę komfortu oraz bezpieczeństwa.
Zobacz w galeriach zdjęć pomysły na aranżację pokoi dziecięcych!
Autor: mat. pras. Bloomingville
Autor: Mariusz Bykowski
Wdzięczny motyw domku powtórzony w aranżacji pokoju dziecięcego w formie mebli i dodatków.
Autor: materiał prasowy lasiniebo.pl
Pościel dziecięca z autorskim nadrukiem liści występujących w Polsce drzew. Pościel ma charakter edukacyjny, każdy liść jest podpisany. Pościel jest dwustronna.