
1. Storczyk Falenopis (Phalaenopsis)
Falenopis jest bardzo lubiany ze względu na jego łatwą pielęgnację. Poradzą sobie z nim nawet niezbyt zaawansowani ogrodnicy. Jego przypominające motyle kwiaty występują w różnych odcieniach białego, różowego, fioletowego, żółtego i czerwonego. Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła, odpowiedniej wilgotności i umiarkowanej temperatury. Można całkowicie zrezygnować z podlewania tej rośliny. Należy jednak pamiętać o codziennych zraszaniu korzeni.

2. Storczyk Katleja (Cattleya)
Katleya to gatunek storczyka uznawany za królową orchidei z powodu swoich dużych, intensywnie pachnących kwiatów. Te występują w szerokiej gamie kolorów: od różu, fioletu, czerwieni, po niebieski i biały. Są wymagające pod względem światła i temperatury, ale nagrodą za odpowiednią opiekę są oszałamiające i pachnące kwiaty.
W dzień preferują wyższe temperatury, mieszczące się w przedziale 24–32 stopni Celsjusza, nocą z kolei wolą, by temperatura spadła do 14 - 18 stopni! Jeśli liście rośliny są w ciemnej odcieni zieleni, oznacza to, ma ona za mało światła. Tego szczególnie dużo potrzebuje zimą. Prawidłowy kolor liści to oliwka lub jasna zieleń.

3. Storczyk Dendrobium
Dendrobium cechuje się różnorodnością kolorów i wspaniałymi, często delikatnymi, kwiatami. Jest stosunkowo łatwy w uprawie, wymaga jasnego, ale rozproszonego światła i umiarkowanego podlewania. Jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków storczyków dostępnych na rynku.
Ponieważ Dendrobium występuje w różnych odmianach, należy dokładnie sprawdzić, który z nich posiadasz. Niektóre z nich nie przechodzą w okres wegetacji, a inne już tak. Ich pielęgnacja będzie się zatem różnić.

4. Storczyk motylnik (Oncidium)
Motylnik wyróżnia się małymi kwiatami o różnorodnych kształtach, nieco przypominających małe motyle. Ten storczyk rośnie lepiej w nieco chłodniejszych temperaturach niż inne gatunki tej rośliny. Jest dosyć trudny w uprawie. W polskich warunkach brakuje im zimą światła, więc trzeba byłoby je doświetlić.
Oprócz tego motylnik potrzebuje specjalistycznego podłoża. Najlepiej, aby znalazły się w nim korzenie takich roślin, jak paprocie i iglaki, ale też mech. Nie toleruje wody prosto z kranu, chyba że posiadasz filtr podwójnej osmozy.

5. Storczyk Wanda (Vanda)
Storczyk Wanda charakteryzuje się dużymi, jaskrawymi i często mocno pachnącymi kwiatami. Jest gatunkiem wymagającym sporo światła i wilgoci. Należy postawić go na oknie południowym, ale mimo tego chronić przed mocnymi promieniami słonecznymi. Wanda lubi ruch powietrza, szczególnie w trakcie upałów. Jeśli liście są jasnozielone z lekko żółtawym zabarwieniem, oznacza to, że storczyk posiada optymalną ilość światła.