Barek kuchenny w nowoczesnym mieszkaniu
Dlaczego łączymy kuchnię z pokojem? W wielu wypadkach robimy to przede wszystkim z powodów przestrzennych. Brak ściany działowej i drzwi sprawia, że oba pomieszczenia wydają się większe, bardziej przestronne i lepiej doświetlone. Powodem bywa również potrzeba większej integracji rodziny - osoby przebywające w otwartej przestrzeni mają ze sobą niczym nieskrępowany kontakt. Otwartą kuchnię może być trudniej urządzić. Brak jednej lub dwóch ścian działowych może spowodować, że zabraknie nam miejsca na ustawienie mebli i sprzętów kuchennych. To tylko nieliczne problemy, z którymi możemy się zetknąć, łącząc kuchnię z pokojem. Części z nich można uniknąć, stosując różne sposoby otwierania i przysłaniania kuchni. Wizualnie stanowi częściowe wydzielenie kuchni - jest ona tylko częściowo otwarta. Barek może zastąpić stół, ale też blat do pracy i bufet do podawania posiłków. Klasyczny barek w kuchni, przy którym siedzi się na wysokich stołkach, został zapożyczony z baru. Można przy nim jeść i pić, ale głównie z jednej strony, bo z drugiej zazwyczaj łączy się z blatem roboczym. Funkcję barku może też pełnić blat roboczy. Barek może być tylko blatem opartym na nogach lub ściance albo towarzyszyć zabudowie meblowej. Barek może się okazać bardzo przydatny do przysłonięcia niepożądanego bałaganu na blacie przed wzrokiem osób siedzących obok w jadalni przy stole lub na kanapie w pokoju. Wystarczy wtedy, że jest o 10-15 cm wyższy od blatu kuchennego. Barek na wysokości blatu roboczego to podwójna korzyść - może posłużyć jednocześnie jako blat do pracy, blat do jedzenia, blat do podawania posiłków na stół ustawiony w sąsiedztwie lub do odstawiania naczyń z jadalni do kuchni. Wady tego rozwiązania: wysoki barek jest niewygodny dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Barek występujący w roli stołu wyraźnie narzuca określony scenariusz jedzenia i zachowania. Osoby korzystające z niego siedzą obok siebie, co nie sprzyja nawiązywaniu kontaktu. Jedzenie przy barku wymaga obsługi osób jedzących. Tworzą się więc dwie strony - obsługująca i obsługiwana. Taka forma jedzenia sprzyja szybkim posiłkom i daniom, które nie wymagają rozbudowanej zastawy stołowej. Jako miejsce na posiłki barek jest więc rozwiązaniem dla tych, którzy bardziej cenią sobie inne zajęcia domowe i towarzyskie niż celebrowanie długich biesiad. Barek nie może być alternatywą dla prawdziwego stołu. Wybierając materiał do wykończenia ściany barku, należy pamiętać, że będzie on narażony na brudzenie butami osób siedzących przy nim.
Barek kuchenny jako przedłużenie blatu kuchennego
Półwysep kuchenny będący przedłuzeniem blatu kuchennego. Przyjemne miejsce do szybkich posiłków, kawy czy podczas spotkań towarzyskich.
foto: Bernard Białorucki
Zlew wbudowany w barek kuchenny
Ciekawie wbudowany nowoczesny zlew w otwarty półwysep kuchenny.
foto: Mariusz Bykowski
Barek kuchenny o powójnej funkcji
Wygodny dwustronny barek kuchenny. Od strony kuchni umieszczona jest płyta grzewcza, na przeciwko wygodne miejsce do wypicia porannej kawy. Takie miejsca w połączonej przestrzeni pokoju dziennego i kuchni są szczególnie lubiane podczas spotkań towarzyskich.
foto: Marcin Czechowicz
Barek kuchenny w stylu nowoczesnym
Nowoczesna wersja barku kuchennego. Jednym bokiem oba półwyspy przylegają do pionu wentylacyjnego. Jeden z półwyspów pełni rolę miejsca do jedzenia, drugi jest czysto użytkowy z wbudowanym zlewem. Warto zwrócić uwagę na sufit na półwyspami - odwzorowuje kształt mebla.
foto: Mariusz Bykowski
Barek kuchenny wielkości minimlanej
Barek kuchenny zamykający kuchnię od strony salonu. Pod wzgledem wymiarów jest to wersja minimalna barku kuchennego służąca porannej kawie...
foto: Damian Osak
Barek kuchenny jako miejsce na kawę
Barek kuchenny jako ładne wykończenie szafek kuchennych od strony pokoju dziennego. Jest i ładnie i funkcjonalnie.
foto: Damian Osak
Barek kuchenny wsparty na kutej nodze
Barek kuchenny wsparty na wyjatkowej nodze - z kutego metalu. Takie wykończenie półwyspu sprawia, że pozostaje optycznie lekki i nawiązuje do wyjątkowych detali kuchni.
foto: Mariusz Bykowski
Barek kuchenny we aranżacji stylizowanej
foto: Michał Przeździk
Barek kuchenny z funkcją stołu
Półwysep kuchenny w formie stołu. Toczone nogi sprawiają, że wygląda wyjątkowo stylowo w nowoczesnej kuchni. Wysokość takiego półwyspu jest równa wysokości tradycyjnego stołu - łatwo więc z niego korzystać domownikom w każdym wieku.
foto: Bernard Białorucki
Nowoczesny biały barek kuchenny
Półwysep kuchenny jako dodatkowe miejsce pomiędzy kuchnią i jadalnią.
foto: Łukasz Pęcak
Barek kuchenny jako przedłużenie blatu kuchennego
Taki półwysep kuchenny szybko staje się ulubionym miejscem wszystkich domowników, a podczas spotkań towarzyskich jest najbardziej obleganym miejscem. Wysokość blatu równa wysokości blatu roboczego, czyli 90-95cm jest chyba najwygodniejszą opcją dla barku kuchennego.
foto: Mariusz Purta
Barek kuchenny jako dodatkowe miejsce do spożywania posiłków
Ciekawie rozwiązany podwójny półwysep kuchenny w stylu nowoczesnym.
foto: Mariusz Bykowski
Barek kuchenny w nowoczesnym pokoju dziennym
Barek kuchenny powstała jako efektowne wykończenie otwartejb na pokój dzienny kuchni. Sufit powtarza kształt kuchni.
foto: Michał Skorupski
Barek kuchenny zamiast stołu dla dwóch osób
foto: Marcin Czechowicz
Barek kuchenny zamiast stołu
foto: Marcin Czechowicz
Barek kuchenny z rurą
Tak kiedyś wyglądały barki kuchenne z rurą. Dzisiaj raczej takich nie polecamy :)
foto: Mariusz Bykowski
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...