Co do lepienia pierogów? 6 gadżetów, które ułatwią ci życie
Nie ma Wigilii bez pierogów. Jeśli w tym roku to ty jesteś organizatorem wieczornej, świątecznej kolacji i spodziewasz się wielu gości, być może to właśnie na tobie spoczywa zrobienie tego dania. Aby przyspieszyć ci pracę, przygotowaliśmy zestawienie gadżetów, które ułatwią ten proces.
Pierogi
Radełko do pierogów
Przygodę z pierogami zaczynamy zazwyczaj od wycięcia odpowiedniego kształtu. Czy można zrobić to szybko, bez wysiłku i przetrząsania szafek w poszukiwaniu szklanki o idealnej średnicy?
Trzy razy tak! Pomocne będzie np. radełko, czyli niewielka krajarka do pierogów. Podłużna rączka ułatwia prowadzenie radełka, a ruchoma część pomaga wykroić perfekcyjny kształt pieroga.
Wykrawacz do pierogów
Alternatywą do ruchomego radełka jest manualny wykrawacz do pierogów. On również będzie nieocenioną pomocą podczas przygotowywania większej ilości tych mącznych przysmaków.
Wykrawacz ma długą rączkę i zakończony jest okrągłym pierścieniem. Przyciskając go do ciasta, podobnie jak tradycyjną szklankę lub kieliszek, otrzymujemy kształt pieroga. Warto wybrać model ze stali nierdzewnej, który pozwoli na stabilną pracę i nie złamie się, gdy użyjemy więcej siły.
Forma do pierogów (pierożnica)
Ciekawym urządzeniem, które znacząco skraca czas i frustrację podczas lepienia pierogów jest pierożnica. To plastikowa (najczęściej) forma, za pomocą której możemy zrobić nawet kilkanaście pierogów jednocześnie! Jej obsługa jest bajecznie prosta.
Na pustą formę kładziemy plaster ciasta tak, by pokrywał ją w całości. Następnie lekko przyklepujemy, by widzieć, zarys kształtu pierogów i dodajemy nadzienie. Na końcu przykrywamy ciasto z farszem drugim plastrem ciasta, posypujemy odrobiną mąki i delikatnie rozwałkowujemy. Voilà! Pierogi gotowe!
Forma do uszek i pierożków
Forma do uszek i pierożków działa na podobnej zasadzie jak wyżej wspomniana pierożnica - ma jednak mniejsze otwory, które pozwalają szybko przygotować kilkanaście małych pierożków lub uszek. Idealnie sprawdzi się przed świętami Bożego Narodzenia!
Zamykana foremka do pierogów
Gdy już wytniemy ciasto na pierogi, czas przejść do kolejnego etapu, czyli dodawania farszu i lepienia. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy brudzić zbytnio rąk i lepić dziesiątek pierogów ręcznie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w niewielką zamykaną foremkę do pierogów.
Do foremki wkładamy wykrojony kawałek ciasta, dodajemy odrobinę farszu i zaciskamy foremkę za pomocą uchwytów. I tyle — pierogi są idealnie sklejone, a proces nie zajął nam więcej niż kilkanaście sekund.
Zaletą ręcznych foremek do pierogów jest różnorodność ich kształtów — w sklepach możemy dostać modele o różnej wielkości i średnicy oraz wykończeniu krawędzi. Dostępne są też całe zestawy, w skład których wchodzą różne warianty foremek.
Automatyczna maszynka do pierogów
Jeśli nie chcemy zamykać i ręcznie dociskać foremki, by mieć pewność, że pierogi dobrze się skleiły, automatyczna maszynka będzie idealną alternatywą. Urządzenie widoczne na zdjęciu poniżej jest bardzo proste w obsłudze.
Wystarczy posypać foremkę na ciasto odrobiną mąki, by zapobiec przywieraniu ciasta. Następnie kładziemy na foremce wykrojone okrągłe kawałki ciasta i dodajemy nadzienie. Potem wciskamy drążek znajdujący się między foremkami i patrzymy z satysfakcją, jak foremki z ciastem się zamykają i sklejają ze sobą, tworząc idealny pierożek!