Co trzymać na półkach w lodówce, a co na drzwiach? Wyjaśniamy!
To, w jaki sposób układasz i przechowujesz jedzenie w lodówce, naprawdę ma znaczenie. Pozwoli zaoszczędzić czas, energię, a co za tym idzie i pieniądze! Być może robisz to tak, jak robiono to u ciebie w domu. Od tego czasu technologia nie tylko się zmieniła, ale i poszła naprzód. Dowiedz się, jak układać jedzenie w lodówce!
Jak układać jedzenie w lodówce No Frost?
Jak przechowywać jedzenie w lodówce?
Zanim włożysz jedzenie do lodówki, niektóre produkty muszą zostać odpowiednio przygotowane, aby dłużej zachowały świeżość. Warto wiedzieć, że to wilgoć odpowiada za psucie się żywności. Nowe lodówki z systemem No Frost pozwalają ją wyeliminować i wyprowadzają ją na zewnątrz lodówki. Dzięki temu bakterie i pleśń nie mają szansy się namnożyć.
Wszystkie świeże rzeczy, np. warzywa, owoce, zioła, powinny zostać umyte i dokładnie osuszone. Następnie należy owinąć je w pergamin lub papier (np. śniadaniowy). Możesz wsadzić je też do woreczków wielokrotnego użytku, woreczków strunowych, owinąć w folię spożywczą czy aluminiową.
Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem będą szklane pojemniki albo te zrobione w porcelany lub ceramiki.
Co trzymamy na dole lodówki?
Na samym dole układamy produkty z krótkim terminem przydatności. Dlaczego? Tam jest najchłodniej! Wszystko to, co powinno być w niskiej temperaturze albo najszybciej się psuje, należy ułożyć właśnie tam. O jakie produkty chodzi? M.in. ryby, wędliny, mięso. Co ważne, tych produktów nie myjemy. Powinny znajdować się na tackach, w próżniowo zamkniętej folii lub oryginalnych opakowaniach.
Co trzymać na środkowej półce w lodówce?
Na tej półce trzymamy produkty, które mają krótki termin przydatności, ale nie tak krótki jak mięso czy ryby, a więc: biały ser czy zupy.
Co trzymać na górnej półce w lodówce?
Im wyżej, tym cieplej. Najwyższa temperatura panuje na górnej półce lodówki. Można tam zatem trzymać nabiał (jogurty, maślankę, kefir czy mleko). Nie wahaj się tam również położyć słoików z dżemem czy konfiturą.
Co trzymać na drzwiach lodówki?
Drzwi lodówki to idealne miejsce do przechowywania żywności, która nie wymaga bardzo niskiej temperatury. Drzwi lodówki często się otwiera, a niekiedy zostawia nawet otwarte na dłużej, kiedy dokładnie analizuje się, co jest w środku i szuka inspiracji, co by tu zjeść. Siłą rzeczy produkty na drzwiach lodówki często są narażone na zmianę temperatury.
Co trzymać na drzwiach lodówki?
- przyprawy
- mleko
- dressingi
- soki
- sosy
- masło - jeśli go używasz i chcesz, by łatwo było je rozsmarować
Uwaga! Na drzwiach lodówki nigdy nie trzymamy antybiotyku! Lek potrzebuje niskiej temperatury i nie wolno go narażać na jej wahania.
Czego nie trzymać w lodówce?
Niektórym produktom naprawdę lepiej w temperaturze pokojowej! Co więcej, będą dłużej świeże, ale i smaczniejsze, jeśli właśnie tam je pozostawisz. Oto lista produktów, których nie należy trzymać w lodówce:
- chleb — chleb w lodówce nie będzie dłużej świeży, wręcz przeciwnie. Bardzo szybko stanie się czerstwy. Chleb lepiej zamrozić, jeśli wyjeżdżasz albo kupiłeś go na zapas.
- kawa — jeśli chcesz, żeby twoja kawa smakował kawą, trzymaj ją po prostu w szafce. Kawa mocno chłonie zapachy, a tych w lodówce jest bez liku. Zrobiony z niej napar może więc smakować naprawdę dziwnie.
- czosnek i cebula — czosnek i cebulę trzymamy w suchym i ciemnym miejscu, aby nie kiełkowały.
- awokado — awokado to owoc, który w lodówce wręcz umiera! Po wyjęciu z niej czernieje, a jego konsystencja zaczyna przypominać papkę.
- pomidory — pomidory w lodówce tracą smak, lepiej trzymać je w suchym miejscu, z dala od słońca.
- miód — miód to konserwant, w lodówce szybciej się skrystalizuje. Wystarczy, że będziesz trzymać go w ciemnym, suchym miejscu.