Czyszczenie grzejnika. Jak wyczyścić kaloryfer?
Czy wiecie o tym, że powinniśmy czyścić kaloryfery przynajmniej dwa razy w roku: na zakończenie i rozpoczęcie okresu grzewczego? Tymczasem czyszczenie grzejników to jedna z najmniej lubianych czynności w domu, która przysparza niemało trudności. Mamy dla was kilka porad, jak sprawnie i bez większych kłopotów uporać się z doprowadzeniem grzejników do porządku.
Dlaczego czyszczenie grzejników jest takie ważne?
Przede wszystkim kaloryfery są siedliskiem kurzu i bakterii, dlatego dbanie o ich czystość to sprawa tak oczywista, jak na przykład regularne odkurzanie dywanów. Oczywiście kaloryfery mają różną budowę, dlatego każdy będzie wymagał nieco innego podejścia. Z którymi będziemy mieli najwięcej pracy?
foto: Instal-Projekt
Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy? Czyszczenie grzejnika żeliwnego krok po kroku
No właśnie – słynne żeberka (które nadal są bardzo modnym motywem w mieszkaniach) mogą okazać się wyzwaniem. Aby jednak wyczyścić je jak najlepiej, przyda się specjalna szczotka do kaloryferów (można ją kupić w sklepach z artykułami przemysłowymi lub na aukcjach internetowych). Równie dobrze sprawdzi się szczotka do butelek. Niezbędna będzie także wilgotna ściereczka (może być z mikrofibry lub bawełny). Jak wyczyścić kaloryfer wewnątrz? Szczotką wystarczy dostać się pomiędzy żeberka, dzięki czemu pozbędziemy się kurzu. Na koniec przednią stronę kaloryfera należy wytrzeć ściereczką, a później całość przetrzeć jeszcze raz, do sucha, aby kurz nie przywierał tak łatwo. Kaloryfery żeliwne są czasem szorstkie, dlatego warto przecierać je ściereczkami z mikrofibry – nie będą się strzępić tak jak zwyczajne ścierki kuchenne.
foto: Eriik Odin/Unsplash
Czyszczenie kaloryfera żeliwnego odkurzaczem
Inną, jeszcze łatwiejszą metodą jest użycie wąskiej końcówki odkurzacza. Dzięki niej z łatwością usuniemy cały kurz, który nie będzie się przy okazji wzbijał w powietrze. Używając odkurzacza, odetnijmy na chwilę ogrzewanie i wypróbujmy szereg różnych końcówek – każda pozwoli uzyskać odmienny efekt. Co ciekawe, w sklepach internetowych można dokupić specjalne, bardzo wąskie ssawki wykonane z elastycznych materiałów. Idealnie nadają się nie tylko do czyszczenia kaloryferów, lecz także innych trudno dostępnych miejsc. Kosztują niewiele, zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Trzeba jedynie dobrać je odpowiednio do modelu odkurzacza.
foto: Alex Perz/Unsplash
Jak wyczyścić kaloryfer aluminiowy?
Czyszcząc dosyć wrażliwą powierzchnię kaloryfera aluminiowego, lepiej zaopatrzyć się w delikatną, plastikową szczotkę, przeznaczoną specjalnie do tego celu. Grzejniki aluminiowe nie mają żeberek, ale raczej ciasno poukładane płyty, dlatego dostaniemy się tam również bardzo wąską końcówką odkurzacza, który idealnie poradzi sobie z zalegającym kurzem. Jeżeli chodzi o mycie grzejnika z zewnątrz, zastosujmy miękką ściereczkę i delikatne detergenty, na przykład płyn do naczyń. Substancje żrące mogą uszkodzić aluminiową powierzchnię. Niektóre grzejniki aluminiowe mają na górze kratkę, tak zwany „grill”. Można ją delikatnie zdjąć, a następnie odkurzaczem dotrzeć do wnętrza kaloryfera. Zdejmując lakierowane części, uważajmy, by ich nie uszkodzić – lakier może łatwo odprysnąć.
foto: He Gong/Unsplash
Jak wyczyścić kaloryfer parownicą?
Czyszczenie grzejnika wewnątrz może stać się jeszcze łatwiejsze, jeżeli posiadacie odkurzacz parowy, czyli tak zwaną parownicę. Ta metoda jest skuteczna i bezpieczna, bo nie używamy żadnych środków chemicznych, a gorąca para skutecznie usuwa bród i kurz, zabijając przy okazji roztocza, bakterie i wirusy. Odkurzacze parowe są wyposażone w różne końcówki, które pozwolą dotrzeć do szczelin grzejnika.
foto: gettyimages
Czyszczenie grzejnika w łazience
Ten grzejnik wyczyścimy bez problemu. Pamiętajmy jednak, by użyć do tego łagodnych detergentów i robić to regularnie. Unikajmy środków myjących opartych na bazie alkoholu, a więc na przykład płynów do szyb.
foto: James Holligworth/Unsplash
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...