Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania
Monika i Dagmara stworzyły pracownię M&D Dom z pomysłem (wejdź na ich profile na Facebooku oraz Instagramie). Zajmują się projektowaniem wnętrz i odnawianiem mebli na zamówienie oraz tworzeniem ozdób, dodatków do wnętrz, w tym miniaturowych domków. Dla nas przygotowały tutorial, według którego można zrobić domek-podpórkę do książek.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania
– Podpórka do książek w formie domku prezentowana na zdjęciu jest stosunkowo łatwa do zrobienia – mówi Dagmara. – Składa się z kilku zaledwie elementów i poradzi sobie z jej wykonaniem (takiej samej czy podobnej) osoba, która nigdy wcześniej nie miała doświadczenia z projektami DIY. Można zrobić dwie identyczne, aby było „do kompletu” albo różniące się niuansami „dla różnorodności”. Potraktuj tę propozycję jako prototyp, a potem się zabaw, malując ściany, dodają okna, okiennice, pnące rośliny itp.
Domek-podpórka do książek – będą potrzebne
To będzie potrzebne: pudełko kartonowe, kolorowy papier, kawałki tekturek, kawałek falistej tekturki na dach, patyczki do lodów bądź laryngologiczne, ołówek, nożyczki, ostry nożyk (np. do tapet, skalpel), linijka, klej, kredki, farby (na drzwi, dach, ewentualnie fasadę), gwoździk, młotek, drobny papier ścierny, cieniutkie pędzelki, pęseta, ewentualnie lupa albo powiększające okulary. Cenne rady: – Ja mam mnóstwo najróżniejszych narzędzi, w tym m.in. dentystyczne, minikowadełko, najróżniejsze dłuta i dłutka, ale do zrobienia podpórki w podstawowej formie powinno wystarczyć, to co wyżej wymienione – wyjaśnia Dagmara. – Do zdjęcia przygotowałam też projekt drzwi na poszczególnych etapach: od rysunku na kartoniku po sklejone z patyczków w stanie surowym i pomalowane. W ten sposób łatwiej zrozumieć, jak one powstają. Aby domek podpierał książki, musi być stabilny i dosyć ciężki. Trzeba więc go wypełnić. Pozwólcie, że wypełnienie, które ja stosuję pozostawię w tajemnicy. Proponuję wnętrze obciążyć pianką montażową z kamykami: foliową torebkę włóż do pudełka, włóż parę kamyków i tryśnij piankę (porcja mini!), dołóż kamyki i, ewentualnie, trochę pianki. Wygładź spod, pozostaw do wyschnięcia, zaklej dopasowanym kartonikiem.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (1)
1. Na patyczkach rozrysuj elementy, z których powstaną drzwi: listewki, framugi, próg, nadproże itd.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (2)
2. Odetnij za pomocą linijki i nożyka do tapet rozrysowany element drzwi.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (3)
3. W ten sam sposób powycinaj pozostałe elementy, z których zbudujesz drzwi.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (4)
4. Każdy z elementów wygładź drobnym papierem ściernym.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (5)
5. Sprawdź, czy przygotowane elementy pasują do siebie i są gładkie. W razie potrzeby popraw.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (6)
6. Na kartoniku z rozrysowanymi elementami drzwi – makiecie pomocnej w ich przygotowaniu – naklej poszczególne części w odpowiednich miejscach. Jeśli uważasz ten etap za trudny, na pierwszy raz przygotuj projekt drzwi mniej skomplikowany, np. składający się tylko z framug, skrzydła i klamki. Zanim pokryjesz klejem składowe, najpierw przymierz je do formy, by się upewnić, że pasują.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (7)
7. Posmarowany klejem element przyłóż w odpowiednie miejsce, przyciśnij. Odczekaj, aż podeschnie. Wtedy dołóż kolejny. Gdy nabierzesz większej wprawy, będziesz naklejać od razu wszystkie elementy z danego „piętra” drzwi. Po naklejeniu patyczków tworzących pierwszą warstwę (czy „piętro”), nie spiesz się z naklejeniem elementów z drugiej warstwy, niech „parter” dobrze wyschnie. Powtarzaj czynności, aż drzwi uzyskają założony przez ciebie wygląd.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (8)
8. Gdy drzwi są już gotowe, nabij kilka malutkich gwoździków – będą wyglądały jak prawdziwe! Pomaluj je farbą. Jeśli chcesz je postarzyć, zrób przetarcia papierem ściernym albo szczotką drucianą.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (9)
9. Pudełko, które ma być bryłą domku, możesz pozostawić bez obróbki albo pomalować na wybrany kolor. Możesz też posłużyć się farbą strukturalną, by uzyskać efekt tynku. Na suchą elewację naklej drzwi. Potem posmaruj „strop” klejem.
Domek-podpórka do książek – instrukcja wykonania (10)
10. Przyklej dach, czyli kawałek falistej tekturki. Gdy wyschnie, pomaluj ją np. na czerwono.
Domek-podpórka do książek – gotowa ozdoba
Tego rodzaju domki sprawdzają się jako podpórki do książek, trzymające je w ryzach z obu stron. Domek można też wstawić pomiędzy tomy, jako ciekawy przerywnik. Jeśli domek nie ma obciążającego go i stabilizującego wypełnienia, potraktuj go po prostu jako dekorację i ustaw na półce.