Domowe przetwory. Przepisy, porady, akcesoria
Czasu nie da się zatrzymać, ale już smaki lata i jesieni – jak najbardziej. Owoce oraz warzywa pakujemy w słoje, suszymy, mrozimy, wyciskamy z nich soki. Mądrze przechowujemy, by długo zachowały świeżość. Odpowiednie akcesoria i techniki ułatwiają nam te zadania. Czas na domowe przetwory.
Do kiszenia
Przydadzą ci się m.in. pokrywki z rurką fermentacyjną czy kamionkowe garnki.
foto: serwis prasowy marki Duka
Przepis na gruszki z cynamonem
Składniki (na 2 słoiki o pojemności 500 ml): 5 dużych gruszek, 2 szklanki wody, 2 laski cynamonu, łyżka naturalnego miodu. Przygotowanie: ● Gruszki umyj, usuń z nich gniazda, skórki możesz zostawić. Pokrój na duże kawałki, na przykład na ósemki. ● Wodę, cynamon i owoce zagotuj w garnuszku. ● Gdy gruszki trochę zmiękną, dodaj miód. Przełóż całość do czystych słoików. ● Pasteryzuj ok. 25 minut. Okiem dietetyka: ● Gruszki zawierają bor – minerał poprawiający pracę mózgu i zatrzymujący wapń w organizmie. Są zalecane w profilaktyce osteoporozy.Występujący w nich jod wspomaga produkcję hormonów tarczycowych.
foto: Przepis i zdjęcie pochodzą z książki Jolanty Naklickiej-Kleser „Zdrowe przetwory”
Pestki na celowniku
Drylownica do wiśni (świeżych i wekowanych) Cherrymat marki Leifheit wydryluje w godzinę nawet 12 kg owoców. Ekspresowo, łatwo, bez pryskania sokiem. Wiśnie, niczym na zjeżdżalni, trafiają do miski, a pestki do zamykanego pojemnika. W ofercie marki znajdziesz też automatyczną drylownicę do śliwek i mirabelek.
foto: serwis prasowy marki Leifheit
Słodka sałatka z pieczonych warzyw
Składniki (na dwie porcje): 2 średniej wielkości buraki, 2 bataty, ćwierć dyni piżmowej, 2 żółte marchwie, kilka gałązek rozmarynu, 4 łyżki oliwy z oliwek, sól, pieprz, pół szklanki orzechów włoskich, łyżka miodu, ocet balsamiczny w spreju, zielone liście (nasturcji, sałaty, młodych buraków). Przygotowanie: ● Buraki podgotuj, a potem włóż do zimnej wody i obierz ze skórki. Obierz też pozostałe warzywa. ● Buraki, bataty i dynię pokrój w ósemki, a marchew w plastry. ● Przełóż je do naczynia żaroodpornego lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Dorzuć rozmaryn, sól, oliwę, wymieszaj. Piecz do miękkości w temperaturze 190–200˚C. ● Orzechy podpraż na suchej patelni. ● W miseczce połącz miód z octem balsamicznym i odrobiną zmielonego pieprzu. Dodaj do orzechów. ● Upieczone warzywa przełóż na talerz. Posyp orzechami i liśćmi. Spryskaj octem balsamicznym. Zdj. Nicolas Vahe.
foto: serwis prasowy marki Nicolas Vahe
Zielone spaghetti
Podczas krojenia warzyw techniką julienne, czyli w długie cienkie słupki, można się nieźle zaciąć. Obieraczka Julienne Good Grips marki OXO zatroszczy się o twoje palce (ma specjalną nakładkę zabezpieczającą przed skaleczeniem). Zadba też o ładną prezentację dania. W minutę zamieni ogórek, marchewkę czy cukinię w idealnie równe paseczki.
foto: serwis prasowy marki Oxo
Domowa spiżarnia
Hermetycznie zamykane słoiki i butelki to podstawa własnoręcznie wykonywanych przetworów.
foto: serwis prasowy marki IKEA
Przydatna lektura
Kiszony rabarbar z grejpfrutem w miodowej zalewie czy fermentowana dynia w maślance z czosnkiem? Dla poszukujących inspiracji i sprawdzonych przepisów – książka szefa kuchni Aleksandra Barona „Kiszonki i fermentacje”, wyd. Pascal.
foto: serwis prasowy marki Wydawnictwo Pascal
Małe porcje
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z przetworami i brak ci pewności siebie, zacznij od małych słoiczków, np. o pojemności 0,5 l. Łatwiej nad nimi zapanujesz niż nad wielkimi. A jeśli nawet któryś się nie uda, poniesiesz mniejsze straty.
foto: Monika Grabkowska/unsplash.com
Szuszone owoce, warzywa i grzyby
Owoce, warzywa, grzyby – wysuszysz w specjalnej suszarce lub piekarniku. Aby nie zmarnować efektów pracy, przechowuj potem żywność bez dostępu powietrza, np. w szczelnym słoju lub folii.
foto: serwis prasowy marki IKEA
Silikonowe przykrywki
Przerwa w kuchni? O to, by np. arbuz nie tracił soczystości, a cebula nie uwalniała zapachu, zadbają silikonowe, elastyczne przykrywki. Na zdj. przykrywki Tadar, Silco, garneczki.pl
foto: serwis prasowy garneczki.pl
Przechowywanie zapasów
Najlepiej w piwnicy, a jeśli jej nie masz, to w chłodnym ciemnym miejscu w mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest zagospodarowanie na spiżarnię wnęki lub szafki (z dala od kaloryfera czy piekarnika).
foto: Annie Spratt/unsplash.com
Konfitura morelowa
Składniki: 1 kg moreli bez pestek, 200-250 g cukru, 3-4 świeże kwiaty lawendy, łyżka soku z cytryny. Przygotowanie: ● Owoce zasyp cukrem i odstaw na dwie godziny, by puściły sok. ● Zagotuj, od czasu do czasu mieszając. Zbierz szumowiny. Odstaw garnek w chłodne miejsce. ● Następnego dnia gotuj na wolnym ogniu. Wrzuć kwiaty lawendy (zawinięte w gazę i związane nitką). Po 30 min usuń lawendę. Połącz konfiturę z sokiem cytrynowym i pogotuj jeszcze kwadrans. ● Przełóż do czystych, wyparzonych słoików. Spasteryzuj w garnku z wodą lub piekarniku.
foto: serwis prasowy
Kiszonki
Składniki: burak, brukiew, kawałek cukinii, po kilka rzodkiewek i różyczek kalafiora, dwa ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu, koper włoski, sól kamienna, sok z kiszonych ogórków albo ogórek kiszony (przekrojony wzdłuż). Przygotowanie: ● Warzywa umyj. Burak i brukiew obierz, pokrój na cząstki, a cukinię na plastry. ● Włóż wszystkie warzywa ciasno do słoika. Zalej zimną wodą z solą i sokiem z ogórków. ● Przykryj na wierzchu talerzem. Odstaw w ciepłe miejsce na 2-4 dni. Gdy warzywa staną się kwaśne i chrupkie, są gotowe do jedzenia. Zamknięty słój możesz trzymać w lodówce. Na zdj. wyżej aranżacja IKEA, słoik Korken, ikea.pl
foto: serwis prasowy marki IKEA
Soki
Szklane butelki z ceramicznymi korkami przydają się zarówno do serwowania napojów, jak i pasteryzacji soków. Przed tą drugą czynnością sprawdź stan i położenie gumek pod korkami (sparciałe, nieszczelne mogą zniszczyć przetwory).
foto: Brooke Lark/unsplash.com
Beczka do kiszenia
Najlepsza, niezastapiona ceramiczna beczka do kiszenia ogórków i kapusty, z kołnierzem wodnym i pokrywką.
foto: serwis prasowy garneczki.pl
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...