Funkcjonalna kuchnia. Zdjęcia
Oto receptura na piękną i funkcjonalną kuchnię. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu kuchni? Jakie okładziny sprawdzą się na podłodze i ścianach? Jakie meble warto wybrać? Podpowiadamy. Podpowiadamy
Przy półwyspie
Zwróć uwagę na dekoratorski patent w tym wnętrzu. Zabudowa od strony salonu ma ozdobne wykończenie i wgłębienie pod blatem, które umożliwia postawienie hokerów. Całość nawiązuje do eleganckiego stylu art déco.
foto: Projekt: Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design, zabudowa: Deer Wood Pracownia Stolarska, zdjęcie: Zagórny Studio
Wzory z natury
Panele na podłodze w kuchni? Jeśli są odporne na wilgoć, zadrapania, wgniecenia – jak najbardziej! Na zdj. winylowe Alpha Vinyl Dąb morska bryza beżowy, Quick-Step, wodoodporne, klasa użyteczności 33 (odpowiednik najwyższej odporności AC5), montaż na klik, nadają się na ogrzewanie podłogowe, wym. panelu 149,4x20,9x0,5 cm.
foto: serwis prasowy marki Quick-Step
Z bufetem
Proste, niedrogie rozwiązanie, a przy tym efektowne i praktyczne. Rząd szafek przykryto dłuższym od niego blatem i podparto metalową ramą (rodzaj wsparcia zależy od aranżacji). W ten sposób uzyskano dodatkowe miejsce robocze oraz kącik do jedzenia. To również świetna optyczna przegroda wydzielająca aneksy funkcjonalne. Konieczne jest tylko wykończenie tyłów szafek widocznych w salonie.
foto: serwis prasowy marki Hansgrohe
Na planie litery L
Zabudowę na planie litery L często wykorzystuje się w przestrzeniach otwartych, gdyż taki układ ich nie zacieśnia. Jest też dobrym rozwiązaniem dla rodziny, która lubi gotować i przebywać w kuchni. Zapewnia swobodę ruchów paru osobom krzątającym się przy blacie roboczym. Na zdj. zabudowa z linii Kammono F8, różne kolory frontów, cena szafek
foto: serwis prasowe meble-kam.pl
Kuchnia z wyspą
Masz dużą kuchnię otwartą na salon? Zaplanuj na granicy stref wyspę z szafkami dostępnymi z dwóch stron. Zapewni komfort pracy przy blacie kilku użytkownikom. Maksymalnie też wykorzystasz miejsce do przechowywania. Od strony pokoju warto umieścić szafki z przeszklonymi frontami, by wyeksponować ładne naczynia. Na zdj. kuchnia Qubik, fronty Nordland, 60x76,5 cm, przeszklony – 246 zł, pełny – 179 zł, blat Egger, dąb Hamilton naturalny, 188x60 cm.
foto: serwis prasowy marki Salony Agata
Artystycznie
W kuchni otwartej na salon dekoracyjna tapeta na ścianie odegra rolę łącznika obu stref funkcjonalnych. By to bardziej podkreślić, przyda się we wnętrzu jeszcze kilka akcentów w kolorze zapożyczonym z tapety. Na zdj. tapeta Aglaia, kolekcja Light And Shadows marki Inkiostro Bianco, winylowa na fizelinie (zmywalna) lub z włókna szklanego (do pomieszczeń wilgotnych, w komplecie z żywicami chroniącymi przed wilgocią), druk cyfrowy.
foto: serwis prasowy marki Inkiostro Bianco
Na szkle malowane
Druk na ekranie ze szkła robi wrażenie przestrzennego, zwłaszcza gdy zostanie wyeksponowany światłem liniowym (np. LED). Jeśli fronty zabudowy są gładkie, ładnie ożywi je tafla z wyrazistym motywem. Przykleja się ją do ściany klejem montażowym do szkła i luster lub mocną taśmą dwustronną. Na zdj. panel Kwiaty polne, szkło hartowane Opti, grub. 0,4 cm, bezpieczne (foliowane), trwały druk, odporny na działanie promieni UV, od 100x50 cm.
foto: serwis prasowy magicandstyle.com
Szybki montaż
Planujesz metamorfozę kuchni i nie masz czasu na szukanie sprawdzonego fachowca, który ułoży płytki nad blatem? Jednym z rozwiązań jest cienki panel z wysokowytrzymałego laminatu. Łatwo go samodzielnie przykleisz do ściany (klejem montażowym). Na zdj. panel ochronny Lysekil, dwustronny, odporny na wysoką temperaturę, wodę, tłuszcz, brud (niezalecany do montażu przy płycie gazowej), 119,6x55 cm.
foto: serwis prasowy marki IKEA
Kamień na ścianie
Fachowcy nie polecają marmuru do kuchni, bo łatwo go trwale zaplamić. Świetnie zastąpią go płytki, które nie tylko mistrzowsko imitują ten kamień, lecz także są od niego twardsze i tańsze. Na zdj. płyty ceramiczne z kolekcji Marble Arcobaleno Verde, rektyfikowane, 60x120 cm.
foto: serwis prasowy parkhandlowymarywilska44.pl
Oszczędnie
Przy stale rosnących rachunkach za gaz i prąd, AGD, które zmniejsza ich zużycie, jest niezwykle cenne. Na zdj. ceramiczna płyta gazowa Innova Comfort 4+1, Solgaz, sterowanie dotykowe, booster, timer, blokada chroniąca dzieci, zakres mocy 50-250, do szafki 60 cm. Zużywa do 50% mniej gazu niż kuchenka standardowa.
foto: serwis prasowy marki Solgaz
Szafki w różnych stylach
Uważasz typową monolityczną zabudowę za monotonną? Połącz szafki w różnych stylach. Jednak nie więcej niż dwóch, by uniknąć kompozycyjnego przeładowania. Najczęściej neutralne, proste szafki dolne zestawia się z intrygującymi górnymi. Wiszące są bowiem bardziej widoczne i mniej narażone na zachlapanie. Na zdj. meble z linii Ostronbeige marki Ballingslöv
foto: serwis prasowy marki Ballingslöv
Pomocne rozwiązanie
Podnośniki Aventos firmy Blum do szafek górnych to alternatywa dla tradycyjnych drzwiczek, które na co dzień sprawiają sporo problemów. Fronty unoszą się ponad obszar pracy i dają swobodny dostęp do wnętrza szafek, dodatkowo można je zatrzymać w dowolnej pozycji. Na koniec jeszcze jedna dobra informacja… wszystkie okucia firmy Blum są objęte dożywotnią gwarancją producenta.
foto: serwis prasowy blum.com
Oświetlenie wewnętrzne
Witryny zawsze wyglądają lekko i ładnie, urozmaicają zabudowę z pełnymi frontami. Podświetlone w środku oprawami podpółkowymi (np. energooszczędnymi LED-ami), stają się zjawiskowe, tworzą też nastrój. Na zdj. szafki z programu Nobilia Cascada, kolor – 776 trzcina, lakierowany laminat, szkło, blat ze spieku kwarcowego.
foto: serwis prasowy marki Nobilia
Praktyczna elegancja
Kamienna posadzka z połyskiem nadaje wnętrzu luksusowy charakter. Płyty gresu polerowanego dają wrażenie powierzchni lustrzanej, która rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenie. Ważne, by do kuchni wybrać płyty polerowane – już fabrycznie zaimpregnowane. Wtedy nie wnikają w nie zabrudzenia. Na zdj. blat – spiek kwarcowy Liquid Dekton Shell, Cosentino.
foto: Projekt: Kamila Jakubowska-Szmyd, zdjęcie: Yassen Hristov
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...