Gryzek lolotek, nazywany też zakamarnik lub inaczej psotnik (Lachesilla pedicularia L.) (=Pterodela pedicularia L) należy do podrzędu (Atropida). Jest małym 1,5-5 mm owadem, większość ma dobrze wykształcone skrzydła, za pomocą których mogą latać. Gryzki można spotkać warunkach naturalnych, ale bardzo dobrze przystosowały się do życia w naszych domach, które są dla nich idealnym miejscem schronienia.
W domach gryzki, uważane za szkodniki zagnieżdżają się w ciemnych i wilgotnych zakamarkach. Najczęściej gryzki zasiedlają łazienkę, ponieważ tam jest najwilgotniej, ale również przebywają na korytarzu i w pokoju. Dopiero, gdy na ścianach w mieszkaniu zobaczymy pojedyncze osobniki to dowiadujemy się o istnieniu gryzków w naszej przestrzeni życiowej.
Czy gryzki są groźne? W domu psotniki nie wyrządzają większych szkód, ponieważ gryzki głównie żywią się porostami, grzybami, pyłkiem, glonami i martwą materią organiczną. Jednak gdy jesienią przedostaną się do mieszkań, to tu zasiedlają produkty spożywcze i resztki roślinne.
Pod względem odżywiania się są to gatunki kosmopolityczne, dlatego nie dziwi nas informacja, że gryzki zjadają klej z tapet albo pojawiają się w starych książkach. Kiedy gryzek dostanie się do kuchni, gdzie znajdzie odpowiednie warunki, czyli wilgoć, to może dostawać się do mąki, cukru i tu zacząć powodować szkody. W efekcie produkty zostają stopniowo zasiedlane przez groźne mikroorganizmy, pleśnie, grzyby.