Jak rozmnożyć monsterę 'Cebu Blue' – instrukcja krok po kroku
Ola i Przemek z PrintPlant przygotowali instrukcję rozmnożenia jednego ze swoich ulubionych pnączy: monstery 'Cebu Blue'. Według tych wskazówek można rozmnożyć także inne domowe pnącza i nie tylko.
Pnącze monstera 'Cebu Blue' – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa
Monstera 'Cebu Blue', nazywana też z łacińska Epipremnum pinnatum 'Cebu Blue', to łatwa w uprawie roślina doniczkowa, ale rzadko spotykana w sprzedaży. Dorasta do ok. 130 cm wysokości, z czasem jej liście stają się coraz większe, a także powcinane i podziurawione. Rosnąc w miejscu dobrze oświetlonym, liście stają się srebrzystoniebieskawe i połyskliwe! Można ją uprawiać jako roślinę zwisającą albo jako pnącą – wtedy potrzebuje palików czy podpór, wokół których pędy będą mogły się wznosić.
Instrukcja rozmnażania monstery 'Cebu Blue' – to będzie potrzebne
To będzie potrzebne: roślina, z której pobierzemy sadzonki, doniczka, perlit, keramzyt, gotowe podłoże do filodendronów i monster, nożyczki (nożyk), podpórka i drucik ogrodniczy, ewentualnie preparat przyspieszający ukorzenianie, mech torfowiec.
Instrukcja rozmnażania monstery 'Cebu Blue' – krok 1.
1. Pobierz sadzonkę z rośliny. Zrób to czystymi nożyczkami albo nożykiem. Utnij pęd zdecydowanym ruchem. Cięcie powinno być proste, a brzegi gładkie, nie poszarpane. Tnij pod węzłem, czyli miejscem, z którego wyrasta liść. Widać korzenie czepne wytwarzane przez roślinę. Z tego miejsca wypuści ona swoje zwykłe korzonki. Sadzonki nie powinny być duże, maksymalnie dwu-trzylistkowe. Lepiej od razu jest uciąć kilka sadzonek, zwłaszcza jeśli roślinę macierzystą chcesz skrócić i zagęścić.
Instrukcja rozmnażania monstery 'Cebu Blue' – krok 2.
2. Pobraną sadzonkę możesz po prostu wstawić do wody i poczekać, aż wypuści korzenie. Możesz też od razu umieścić w perlicie, keramzycie czy mchu (pamiętaj, że wiele gatunków mchów spotykanych w lesie i na innych obszarach jest pod ochroną, używaj więc mchu kupionego z celowych upraw – najlepiej torfowca, czyli sphagnum, dostępnego w formie luźnej lub sprasowanego brykietu. To pozwoli na utrzymanie sadzonki we właściwej pozycji, lecz będzie konieczne regularnie nawadnianie, bo sadzonka nie może przeschnąć. Przed włożeniem do podłoża można na chwilę zanurzyć końcówkę uciętego pędu w ukorzeniaczu, czyli preparacie, którego zadaniem jest odkażenie pędu i przyspieszenie pojawiania się korzeni. Nie jest to jednak konieczne, zwłaszcza w tym przypadku, bo ta roślina bardzo łatwo się ukorzenia bez tego wsparcia.
Instrukcja rozmnażania monstery 'Cebu Blue' – krok 3.
3. Czas przygotować właściwe podłoże do doniczki, w której mają być sadzonki posadzone docelowo. Dobre wypełnienie powinno się składać z żyznego podłoża oraz rozluźniaczy, czyli perlitu, zdobnego żwirku czy keramzytu lub kawałków kory (uwaga: kora może zakwaszać podłoże). Takie podłoże jest nazywane przez „roślinoholików” bigosem. Jeśli nie chcesz przygotowywać go samodzielnie, możesz kupić gotowe podłoże do monster czy filodendronów. Dostępne jest w sklepach ogrodniczych i w marketach budowlanych z działem ogrodniczym.
Instrukcja rozmnażania monstery 'Cebu Blue' – krok 4.
4. Sadzonki trzymane w wodzie albo perlicie, keramzycie czy mchu po pewnym czasie puszczają korzenie. Lepiej poczekać, by było ich dużo. Wtedy należy posadzić je w docelowej doniczce i odpowiednim podłożu. Włóż od razu podpórkę dla pędów. Podczas sadzenia, zwróć uwagę, by wszystkie korzenie były skierowane czy zawinięte w dół. Obsyp je podłożem, dociśnij z wyczuciem i podlej, by ziemia osiadła wokół korzeni i rośliny. W razie potrzeby dosyp podłoża.
Instrukcja rozmnażania monstery 'Cebu Blue' – piękna roślina
Aby z sadzonek urosła taka roślina, trzeba będzie trochę poczekać. Ustaw swoją w miejscu widnym, ale bez intensywnego nasłonecznienia. Podlewaj regularnie, nie przelewając rośliny. Na zdjęciu widać naszą podpórkę do roślin. Wybraliśmy model Mesh S PrintPlant w kolorze beżowym, by pasował do osłonki z rafii. Dzięki podporze roślina z czasem tworzyć będzie coraz większe liście.