Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom
Przystosowanie mieszkania na wynajem do potrzeb właścicieli zwierząt podniesie atrakcyjność i konkurencyjność oferty. Warto odpowiednio przygotować nieruchomość i umowę najmu, aby nie żałować takiej decyzji. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie przyjazne czworonogom.
Pies i kot w domu. Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom
foto: Caleb Woods/unsplash.com
Trwała podłoga
TRWAŁA PODŁOGA Psie pazury bywają bezlitosne dla drewnianej podłogi, dlatego w mieszkaniu, w którym spodziewasz się obecności zwierząt, postaw na wytrzymałą, odporną posadzkę. Warto zwrócić uwagę na produkty rekomendowane do budynków użyteczności publicznej – są przystosowane do intensywnego użytkowania (sprawdź parametr klasy ścieralności).
foto: Mariusz Bykowski
Ustal zasady
Wynajmując mieszkanie lokatorowi, który ma zwierzę, zaznacz, jakie zachowania pupila akceptujesz, a co jest dla ciebie nie do przyjęcia. Jako właściciel mieszkania masz prawo powiedzieć, że zależy ci na tym, aby miski z karmą stały np. w miejscu, w którym podłoga jest wykończona płytkami, a nie na parkiecie czy blacie.
foto: Monika Filipiuk-Obałek
Na ścianie
Na przestrzeni lat telewizory znacząco zmieniły gabaryty – ekrany są płaskie i duże, a co za tym idzie – mniej stabilne. W mieszkaniu, w którym będą żyć zwierzęta, sprawdzi się więc montaż na ścianie, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko przewrócenia się sprzętu. Podobnie warto postąpić z innymi delikatnymi przedmiotami, jak lustra, obrazy w ramach ze szkłem itp.
foto: Kamila Markiewicz-Lubańska
Zamykaj drzwi do pokojów
Nie każdy właściciel psa lub kota lubi, kiedy jego pupil ma wstęp do wszystkich pomieszczeń lub, zamiast na posłaniu, śpi w łóżku. Możliwość zamknięcia poszczególnych pokoi staje się w takim przypadku kluczowa. Niestety zwierzęta nie zawsze to rozumieją i starają się sforsować przeszkodę, aby wejść do danego pomieszczenia. Wybierz więc skrzydła drzwiowe odporne na zadrapania i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Możesz także zabezpieczyć drzwi specjalną, samoprzylepną folią ochronną, której niestraszne są kocie lub psie pazury.
foto: serwis prasowy marki Porta
Kable w ukryciu
Wszelkiego rodzaju kable bywają niezwykle kuszące dla zwierząt domowych, a to może doprowadzić do dużego nieszczęścia – odcięcia zasilania lub, co gorsza, krzywdy zwierzęcia. Sposobem na uniknięcie potencjalnego problemu jest zastosowanie listew przypodłogowych z tunelami na przewody. Na zdj. listwa przypodłogowa MD018 marki Mardom Decor.
foto: serwis prasowy mardomdecor24.pl
Kocia toaleta
Właściciele kotów zwracają uwagę na miejsce, w którym można postawić kuwetę. Najlepszym pomieszczeniem jest oczywiście łazienka z toaletą. Rozwiązanie widoczne na zdj. obok, czyli szafka zaprojektowana właśnie z myślą o kociej ubikacji, na pewno podbije serca większości kociarzy. Nie musisz jednak aż tak przygotowywać nieruchomości na wynajem – wystarczy odrobina wolnej przestrzeni na kuwetę z akcesoriami i zapasem żwirku, np. obok sedesu.
foto: Radek Wojnar
Bez błota
Łatwa do utrzymania w czystości podłoga to coś, na co właściciele zwierząt, zwłaszcza wychodzących na spacery, bardzo zwracają uwagę. Newralgicznym miejscem jest przedpokój. Warto położyć w nim posadzkę z materiału dającego się bezproblemowo odkurzyć lub przemyć mopem. W strefie wejścia doradzamy też pomalowanie ścian farbą odporną na zabrudzenia i zmywalną.
foto: Mariusz Bykowski
Co z meblami tapicerowanymi?
Wybierając meble tapicerowane, zwróć uwagę na rodzaj materiału obiciowego. Większość producentów ma w ofercie tkaniny, z których bez trudu usuwa się zabrudzenia. Drugą ważną cechą jest odporność na psie i kocie pazury. Zdecydowanie odradzamy meble tapicerowane skórą lub jej odpowiednikami. Warto również zwrócić uwagę na łatwość usuwania sierści z danej tkaniny, a wyposażając mieszkanie w odkurzacz, wybrać model przeznaczony dla posiadaczy zwierząt.
foto: Łukasz Zandecki
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...