Jak ustawiać rośliny doniczkowe we wnętrzach? Inspiracje
Żywa zieleń we wnętrzach nie tylko pięknie dekoruje, lecz także oczyszcza i dotlenia powietrze. Warto wiedzieć, jak z sukcesem tworzyć kompozycje z roślin doniczkowych. Mamy dla Was kilka podpowiedzi.
W dużej skali
Jedna okazała roślina o efektownym pokroju i ozdobnych liściach z głębokimi wcięciami robi wrażenie. Monstera jest mocnym akcentem. Stoi na uboczu, ale już od wejścia dobrze ją widać. Mniejsze kwiaty na stoliku i parapecie tylko podkreślają jej majestatyczny charakter. Taka roślina potrzebuje przestrzeni, żeby pokazać całe swoje piękno, dlatego najlepiej wygląda w przestronnych pomieszczeniach. Wydaje się, że całe wnętrze jest jej podporządkowane, podkreśla to tapeta z lekko zgeometryzowanym wzorem roślinnym (Sandberg Signature Senecio, np. Tapety-sklep.com). Równie pięknie będzie się prezentować na gładkim jednolitym tle. Ciemnozielone skórzaste liście na białej ścianie stworzą wyrazisty kontrast.
foto: Sandberg, materiały prasowe
Oaza zieleni
Kwiaty doniczkowe zebrane w jednym miejscu stworzyły niemal tropikalną oazę. Palmy przenoszą do mieszkania klimat egzotycznych wakacji, a plecione osłonki (wyposażenie Bloomingville) wyglądają jak wprost z letniego kurortu. Dodają wnętrzu przytulności i nawiązują do innych naturalnych elementów wykończenia pokoju (koszy i drewnianego łóżka). Aby stworzyć podobną kompozycję, użyj roślin o różnych rozmiarach (pięknie prezentują się też np. bananowiec, kawa). Duże okazy (na zdjęciu m.in. palma waszyngtonia) ustaw na podłodze, mniejsze (filodendrony pierzaste) – na stoliku, kwietnikach lub schodkach. Wystrój na zdjęciu jest dość oszczędny, ale jeśli chcesz dodać całej aranżacji nieco egzotyki, ustaw w pobliżu marokańskie pufy.
foto: mat. pras. Bloomingville
Salon w zielonej oprawie
Gdyby nie atakująca nas zewsząd żywa zieleń, szaro-różowy wystrój (Green Gate) nie miałby takiego wigoru. Wysokie drzewko (eukaliptus gunni) i wiszące ceropegie Wooda tworzą spójne zestawienie, mają podobne liście. Nie masz miejsca na donicę obok kanapy? Zaaranżuj nad nią zieloną ścianę! Wykorzystaj do tego rozmieszczone w różnych miejscach półki, a na nich poustawiaj i powieś wybrane przez siebie rośliny.
foto: mat. prasowe Green Gate
Meksykański urok
Finezji wnętrzu dodaje kompozycja trzech różnych odmian kaktusa. Największa opuncja przyciąga wzrok. Uzupełnieniem są dwa smukłe okazy (cereus) na parapecie i dwa miniaturowe (echinocactus) na stoliku – nawiązują do lampy (J-line) kulistym kształtem z podłużnymi żeberkami. Dobrano jednolite białe osłonki, ale równie pięknie wyglądałyby szklane pojemniki wypełnione kamyczkami.
foto: mat. pras. J-line
Wiszące w oknie
Miejsce dla kwiatów tradycyjne, ale też zaskakujące, bo nie na parapecie. Rośliny swobodnie zwisające wyglądają efektownie, choć nie każda dobrze zniesie silne nasłonecznienie na południowym oknie. Dobieraj gatunki o małym pokroju, które nie zabiorą dużo światła (sprawdzą się np. ceropegia, zielistka, starzec zwisający). Osłonki (Bloomingville) powinny nawiązywać do wnętrza.
foto: mat. pras. Bloomingville
Schodkowo
Rozmaite rośliny w identycznych osłonkach różnej wielkości, czarne lub złote (wyposażenie Hm.com), ustawione na komodzie tworzą ciekawą konfigurację z książkami. Rozmieść je na nich jak na schodkach, coraz wyżej, aby powstała rytmiczna kompozycja.
foto: serwis prasowy H&M Home
Nowoczesny kwietnik
Na tle białej ściany czarny regał rysuje się niczym geometryczna konstrukcja. Ale to dobrze przemyślana aranżacja sukulentów oraz dodatków dekoracyjnych (Lene Bjerre) wzbudza zachwyt. Wybrano okazy niewielkich rozmiarów oraz proste naczynia i osłonki, dzięki czemu kompozycja jest zrównoważona. Aby ją ożywić, szklane pojemniki wypełnij suszonymi kwiatami.
foto: materiały prasowe Lene Bjerre
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...