Jakie kolory wybrać do wnętrza? 15 inspiracji
Wakacje to idealny czas na remont i zmianę kolorów ścian. Oto propozycje designerów na najbliższe sezony – palety kolorów żółtych, niebieskich, różów i ziemi. Malowanie ścian ma w sobie terapeutyczne właściwości. Spróbujesz?
Słodkich snów
foto: serwis prasowy marki Beckers
Wymarzone kolory do sypialni
Błękity są znakomitym wyborem do sypialni, bo uspokajają. W pomieszczeniu na zdj. użyto na ścianach dwóch odcieni: ciemniejszego – Energii Oceanu i jaśniejszego – T4.04.66 (wokół okna), a także bieli na podłodze oraz stolarce. Całość jest więc dynamiczna, świeża i nie przytłacza. Do ścian wykorzystano farbę lateksową Fusion Matt.
foto: serwis prasowy marki Dulux
Zaskakujące akcenty
Zapobiegają monotonii. Najlepiej brać je (nie więcej niż 3–4) z gamy przeciwstawnej do koloru dominującego. Tu z zimnym niebieskim zestawiono jasny brąz oraz koral. Na ścianach na zdj. emulsje akrylowe Absolute Matt, Blue Verditer 104 i Stone Dark Warm 36.
foto: serwis prasowy marki Little Greene
Odporne na wilgoć
Ściany w przedpokoju należą do najbardziej narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia. Odpowiednia będzie farba, która to zniesie i da się wielokrotnie myć. W holu na zdj. zastosowano Modern Emulsion (odporną na szorowanie, zarysowania), 85 Oval Room Blue.
foto: serwis prasowy marki Farrow & Ball
Twórczo
Eksperci dowodzą, że niebieski nie tylko wycisza, lecz także wzmaga naszą kreatywność. Oprócz sypialni warto pokryć nim ściany (uwaga – jasnym!) w miejscu do pracy. Nadmiar ciemnego może wprawić cię w melancholię. Na zdj. kolor Wild Blue Yonder DE5855, dunnedwards.pl.
foto: serwis prasowy marki Dunn Edwards
Przydatny trik
Błękity sprawiają wrażenie, że są dalej od widza niż odcienie ciepłe. Optycznie pogłębiają przestrzeń. W ciasnym kąciku to bezcenne! Na zdj. użyto farb Chalk Paint w kolorach: Greek Blue, Louis Blue (jaśniejsza), Napoleonic Blue (kwadrat), Athenian Black (ramka), anniesloan.com/pl.
foto: serwis prasowy marki Annie Sloan
Prosto z natury
Subtelne tony barwy żółtej sprawdzą się w stylu eko. Pasują też do kolorów ziemi, które wracają do mieszkań dzięki trendom. Na zdj. ściana pomalowana emulsją Optiva Satin Matt 7 (wodorozcieńczalna, plamoodporna), kolor: H456 Straw, kolekcja Minerals marki Tikkurila.
foto: serwis prasowy marki Tikkurila
Pastelowo
Rozbielone żółcienie nie tylko pokonają chłód w aranżacji, lecz także podkreślą jej charakter i lekkość. Przy tym nie zacieśnią optycznie wnętrza. Idealne do słabo doświetlonych mieszkań. Na zdj. w głębi ściana w kolorze Prairie Land DET489 Dunn Edwards Paint.
foto: serwis prasowy marki Dunn Edwards
Zanim kupisz
Modna paleta żółcieni jest niezwykle bogata – od tonacji intensywnych, jak cytryny, aż do delikatnych. Wybierając kolor, pamiętaj, że na ścianie zawsze wydaje się ciemniejszy o jeden, dwa tony niż ten we wzorniku czy w opakowaniu. Na zdj. ściana pomalowana farbą Lady matową w kolorze Velvet 10246.
foto: serwis prasowy marki Jotun
Potrzebujesz energii?
Trochę znudziły ci się biele w łazience? Szybko ożywi je i ociepli nasycony (jednak niekrzykliwy!) kolor żółty.
foto: serwis prasowy marki Villeroy & Boch
Z fantazją
To już nie życzenie, ale społeczna potrzeba w czasach pandemii. Stąd palety barw bliskich naturze. Na zdj. ściana pokryta emulsjami Fusion Matt, w kolorach: F4.06.78 (z palety Kolorów Ponadczasowych) i w kole: Moc Ziemi E7.10.53 (Kolor Roku 2021 marki Dulux), dulux.pl.
foto: serwis prasowy marki Dulux
Ważne są tonacje
Duże znaczenie dla efektu aranżacyjnego ma całościowa wizja kolorystyki mieszkania. Jednym ze sposobów zachowania harmonii jest zastosowanie barw ton w ton w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. W sypialni na zdj. użyto na ścianach jasnego różu (Pleasant Pink 2094-60, w wykończeniu Eggshell). W łazience natomiast odcienia z tej samej gamy, ale ciemniejszego o kilka stopni (Texas Rose 2092-40). Scaliło to oba wnętrza, ale jednocześnie wzmocniło ich różne nastroje, a do tego wydłużyło perspektywę.
foto: serwis prasowy marki Benjamin Moore
Nowoczesny róż
Zgaszony odcina się od buduarowych skojarzeń. Minimalistycznemu salonowi przywraca pozycję modnego wnętrza. Z jakimi kolorami go łączyć? Z bielą, szarością, punktami czerni, miedzi, mosiądzu, drewna. Na zdj. Sulking Room Pink 295, Farrow & Ball, woodandpaint.eu
foto: serwis prasowy farrow-ball.com
Klasyczne wnętrze
W stylowych aranżacjach sprawdza się róż z kroplą bieli i brązu. Na zdj. ściana pokryta farbami Absolute Matt Emulsion (odpornymi na szorowanie) w kolorach: Castell Pink 314 i Nether Red 315 (ściana), na zabudowie – Arras 316 (farba Intelligent Satinwood), littlegreene.com
foto: serwis prasowy marki Little Greene
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...