Kuchnia szara i z dodatkiem szarości – 43 efektowne aranżacje. Zainspiruj się!
Szarość ma niezliczoną ilość odcieni i tyle samo daje możliwości. Kuchnię w szarości czy z szarościami możesz urządzić dosłownie w każdym stylu i to niezależnie od jej metrażu. Wyłap najbliższe sercu inspiracje, pomyśl nad nimi i – stwórz swoją wersję autorską kuchni w szarościach.
Kuchnia w szarościach – szyk w delikatnych odcieniach
Jasnopopielata zabudowa i wyspa mają tradycyjne fronty płycinowe i wysokie cokoły. Górną zabudowę wieńczą piętrowe gzymsy. Płytki (np. Marazzi, Equipe) nad blatem lśnią niczym wnętrze muszli. Białe blaty ze spieku wyglądają jak marmurowe. Podwieszany zlew z baterią Tiga (seria Verdeline, Ferro) są tak delikatne, że nie skupiają na sobie uwagi. Eleganckie lampy podkreślają salonowy charakter aneksu kuchennego.
Kuchnia w szarościach – z odrobiną cukru pudru
Matowa szara zabudowa o gładkich frontach i białym blacie i jasnoszara posadzka (żywica epoksydowa, wykładzina PCV?) to szczyt minimalizmu. Dla zrównoważenia pojawił się więc stół z drewna i... kolor! Jasnojagodowy na ścianie nad szafkami, morelowy nad blatem i pudrowy róż pod postacią krzesła zaskakują w tej konfiguracji, ale dobrze robią kuchni (wyposażenie IKEA), podobnie, jak czarne i stalowe akcenty.
Kuchnia w szarościach – przytulne scandi
Kuchnia w stylu skandynawskim ze ścianami w szaroniebieskawym odcieniu (City Walk, Beckers Designer Kitchen&Bathroom) i białym sufitem (Interio PRO, Beckers), a na tym tle białe fronty i boazeria oraz stalowe AGD. Mogłoby być chłodno, gdyby nie drewno i sklejka (blaty, półki, akcesoria) w ciepłym wybarwieniu. Jaka podłoga do tego? Z drewna, płytek jak beton, a nawet biało-czarna: średnia i drobna szachownica czy np. rozety.
Kuchnia w szarościach – maksimum wyrafinowania
Elegancka kuchnia z szarością w roli głównej. Równie ważne jednak są obsadzone w rolach drugoplanowych szafir i biel oraz czerń i metaliczne detale, które pojawiają się jako akcenty. Już lekko wyszarzały parkiet we francuską jodełkę zapowiada szykowne wnętrze. Nowoczesna kuchenna szafa ma czarny korpus oraz ciemnoszare gładkie bezuchwytowe fronty. Kryje lodówkę i zamrażarkę, a także zapasy spożywcze i niezbędne utensylia. Jej ozdobą są symetryczne linie podziału frontów oraz... piekarnik i kuchenka mikrofalowa z czarno-mysim wykończeniem. Ciąg roboczy jest jej kontynuacją, lecz szuflady mają tu fronty z metalu o satynowym wykończeniu. Szafki górne o białych korpusach podzielono na zamknięte pełnymi białymi drzwiczkami, frezowaniem nawiązującymi do klasycznych wnętrz, oraz na część przeszkloną. Dopracowano ją w każdym szczególe: szyby ujęto w czarne ramy z metalowymi uchwytami, a przez przeszklenia widać wewnątrz ozdobne, ryflowane plecy. Wyspa zaś to kolorystyczny akcent: szafirowe fronty w czarnych „ramach” prezentują się znakomicie. Szary kamienny (może to być też spiek kwarcowy) blat sprowadza meble do wspólnego mianownika. Ten sam materiał wypełnia przestrzeń między szafkami, stanowiąc szlachetne tło dla dekoracyjnej baterii z wyciąganym natryskiem (Lacrima, FDesign). Wykończenie Old Bronze idealnie pasuje do stylizowanej na retro formy. Wisienką na torcie tej aranżacji są dizajnerskie lampy (Multi-Lite, Gubi, proj. Louis Weisdorf, 1972 r.). Dopracowana futurystyczna forma oraz delikatnie odbijający światło mosiądz o satynowym wykończeniu sprawiają, że są biżuteryjnym dodatkiem do wyrafinowanego wnętrza.
Kuchnia w szarościach – szarość w ramach
Przygotowana przez projektantów IKEA nowoczesna kuchnia w bieli, czerni i ciepłej szarości – funkcjonalna i przytulna. Białą zabudowę (fronty Enköping) przykryto czarnym blatem (Säljan) i uzupełniono czarnymi uchwytami (Skruvshult). Strefa gotowania zaznacza się wyraźnie czarnymi płytą indukcyjną, piekarnikiem i okapem. O wyjątkowym uroku tego wnętrza zadecydowała lamperia w ciepłym odcieniu szarości (sprawdziłby się też taupe). W części jadalnianej ma postać płycinowej boazerii, nad blatem jest gładka. Wieńczy ją szeroka listwa od góry, a od dołu wykańcza cokół (gdzie jest to możliwe). Doskonałym pomysłem okazało się włączenie w nią okien kolorem. Dodatkowo urozmaiciły linię lamperii i stały się „żywymi obrazami”, zmieniającymi się wraz z porą dnia i roku. Szarość znajdziemy też na płytkach podłogowych i tekstyliach.
Kuchnia w szarościach – antracytowe tło
Ciemnoszare ściany (odcień L487, Optiva Semi Matt, Tikkurila) to doskonałe tło dla przemyślanego wyposażenia. Kuchnię rozjaśniają duże białe powierzchnie sufitu, zabudowy, blatu stołu i trzech lamp. Blat, deski o organicznej formie i krzesła idealnie harmonizują odcieniem z piękną posadzką – razem wspaniale ocieplają wnętrze. Ażurowe krzesła z podłokietnikami In Between (Dąb Przydymiony, &Tradition) stanowią dizajnerską ozdobę tej kuchni. To przykład norweskiej wersji stylu skandynawskiego – bliską natury, przytulną, z miękko wkomponowaną bielą i… trochę bardziej luksusową.
Kuchnia w szarościach – w klimacie dawności
Wąską kuchnię rozjaśniono bielą ścian i blatów. Szare ciąg roboczy i zabudowa są neutralne, dzięki temu posadzka w trójwymiarowe sześciany może w pełni wybrzmień. Zrezygnowano z górnych szafek, by kuchnia zyskała przestrzeń i oddech. Jasna kolorystyka, błyszczące powierzchnie (m.in. płytki ścienne Masia Blanco, Equipe), odpowiednie oświetlenie (lampy wiszące Pure Copper, Hübsch) oraz „trójwymiarowa” podłoga i... kuchnia optycznie stała się bardziej przestronna.
Kuchnia w szarościach – ocieplona dębem
Nowoczesnej jasnoszarej zabudowie o gładkich frontach oraz wyspie z kamiennego masywu daleko do minimalistycznego chłodu dzięki ocieplającym je wstawkom (meble marki KAM). Wykończenie ich w odcieniu Dąb Sherman koresponduje z szykowaną posadzką w jodełkę francuską i okładzinami ściennymi oraz daje wrażenie przytulności i wnosi ponadczasową jakość. Złociście lśniące metalowe wykończenia i uchwyty są dodatkowym atutem.
Kuchnia w szarościach – delikatnie z pomysłem
Zabudowa i wyspa mają tradycyjną formę. Szafy ścienne i ciąg roboczy są białe, wyspa – szarobeżowym odcieniu (greige). Kamień albo jego imitacja biały z delikatnymi szarobeżowymi żyłkami okazał się tu idealnym materiałem na blaty. We wnęce mieszczącej kuchnię wolno stojącą ścianę wyłożono efektowną mozaiką Mini Hexagon Floret matt z kolekcji DUNIN x House Loves (Dunin).
Kuchnia w szarościach – stalowe love
Fronty ze stali nierdzewnej Vårsta tworzą wyspę i ciąg roboczy, a nakrywa je blat Skogså (wyposażenie IKEA). Warto zwrócić uwagę na ściankę zintegrowaną z wyspą – idealną na półki czy relingi. To także może być pomysł na wykorzystanie „niefunkcjonalnej” ściany konstrukcyjnej czy kominowej. Srebrzyście lśnią nie tylko fronty, lecz także lampa, okap, Stalowe są też lampa i okap, różne drobne przedmioty. Aby nie było zbyt chłodno, stalowe meble przykryto drewnianymi blatami, a posadzkę ułożono z „dywanowych” rozet.
Kuchnia w szarościach – monochromatycznie
Niewielka przestrzeń (wyposażenie BLACK RED WHITE) z aneksem kuchennym wpisującym się w wystrój części salonowej urządzona w neutralnych szarościach, bieli i czerni. Zabudowa kuchenna (Capital, 43RD Luvak Avenue) to efektowne połączenie jasnych i ciemnych mebli o klasycznych ramiakowych frontach. Grafitowe, wiszące szafki dzięki temu, że są węższe niż ciąg roboczy nie przytłaczają aneksu. Ich przeszklona i podświetlona część górna także odejmuje im kilogramów. Wolna przestrzeń po obu stronach to świetne miejsce właśnie na kinkiety i dekoracje.
Kuchnia w szarościach – ciemnoszaro w lofcie
Choć przestrzeń nie imponuje wysokością, aneks kuchenny zaprojektowano loftowo. Dominującym elementem aranżacji jest zabudowa o oryginalnych frontach wyglądających jak z lekko postarzonej blachy. Surowość tego rozwiązania ocieplają elementy wykończenia: odsłonięta cegła oraz deski na podłodze i na podbitce. Minimalistyczne AGD marki Sub-Zero/Wolf ze stali w jasnym odcieniu wyróżnia się spośród ciemnoszarych frontów i urozmaica zabudowę.
Kuchnia w szarościach – elegancko z antracytem
Ogromna kuchnia w stylu amerykańskim – elegancka i funkcjonalna. Na tle pomalowanych na szaro ścian ustawiono białe meble ze stalowymi uchwytami. Wyspa zaś to masywna bryła o także ramiakowych, ale antracytowych frontach. Oświetla ją rząd lamp w dymnym odcieniu. Nakryto ją, podobnie jak blaty, białym marmurem z szarym użyłowieniem albo jego doskonałą imitacją (bardziej praktyczna w użytkowaniu). Materiałem wyłożono także ściany nad dolnymi szafkami. Podstawa luksusowej amerykańskiej kuchni to piękne AGD, np. w tej aranżacji: Sub-Zero/Wolf., srebrzyste i antracytowe.x Korzenie marki sięgają lat 40. XX w., kiedy Westye F. Bakke stworzył pierwszą chłodziarkę. Marka pozostaje w rękach rodziny. Urządzenia cechuje doskonała jakość, unikalna technologia, trwałość i energooszczędność oraz funkcjonalność i ponadczasowa estetyka.
Kuchnia w stylu skandynawskim – neutralna elegancja
Kuchnia utrzymana w szarości (fronty Bodbyn, także reszta wyposażenia IKEA) i bieli, którym za akcent dano czerń. Surowość tych neutralnych barw łagodzą posadzka z drewna czy jego imitacji z jutowymi matami oraz tapeta w drobny botaniczny wzór. Obecność roślin dodaje życia chłodnemu wnętrzu, a frezowane drzwi i drzwiczki oraz sztukateryjne wykończenia elegancji i uroku dawności.
Kuchnia w szarościach – urocze retro
Ściana wokół białych kafelków retro (np. Vives) została pomalowana na odcień mysiego futerka. Kolor pięknie podkreślił fakturę tynku nadgryzionego zębem czasu. Na tym tle pięknie prezentują się miedziane naczynia i inne dekoracje z przeszłości.
Kuchnia w szarościach – stal industrialnie
Oto wyspa oddzielająca strefę kuchenną od salonu. To przemysłowa wyspa marki Stalgast, nad nią zbiera opary okap z IKEA, które opuszczają dom „dekoracyjną” rurą zawieszoną pod sufitem. Stół widoczny na pierwszym planie został zrobiony na zamówienie u stolarza. Oświetlające go industrialne lampy to autentyki! Niegdyś wisiały w powojennej hali przemysłowej. Miały trafić na złom, lecz przypadek sprawił, że dostały się w ręce gospodarzy. Również krzesła pochodzą z odzysku – jeszcze niedawno służyły w pobliskiej szkole, którą przeznaczono do rozbiórki.
Kuchnia w szarościach – ciąg w lofcie
Loftową przestrzeń ociepla ściana z odsłoniętą brunatną cegłą. Na jej tle usytuowano ultranowoczesny aneks kuchenny nawiązujący do funkcjonalnych mebli gastronomicznych. Grafitowe gładkie fronty urozmaicono stalowymi uchwytami XXL. Czarne AGD (kolekcja Maris, Franke) prezentuje się jak futurystyczne dekory.
Kuchnia w szarościach – z cegłą w tle
W przedwojennej kamienicy kuchnia była wąska, wyburzono więc ścianę, otwierając ją na salon. Podłoga z olejowanego na biało jesionowe deski integruje strefy kuchni i salonu. Z części ściany usunięto tynk, a cegły oczyszczono i zaimpregnowano. Pozostałe gładkie ściany pomalowano farbą tablicową. Ikeowskie szare szafki stojące uzupełniono półkami. Loftowy klimat podkreślają rura biegnąca od pieca gazowego i metalowa żółta lampa.
Kuchnia w szarościach – na szarym tle
Kuchnia w stylu skandynawskim, w której szarość zawędrowała na ściany w postaci farby odpornej na wilgoć i zabrudzenia oraz łatwej do mycia (odcień Marble, Tikkurila Optiva White). Stalowe AGD, blat, zlew z baterią i akcesoria uzupełniają tę barwę delikatnie połyskując. Biały ciąg roboczy na nóżkach ma srebrzyste uchwyty, by wpisać się idealnie w aranżację. Dla ocieplenia wnętrza wybrano krzesła z siedziskami w waniliowym odcieniu.
Kuchnia w szarościach – ujmująca prostota
Fragment wiejskiej kuchni utrzymanej w szarościach i bieli. Jest skromna, ale nie ascetyczna. Zróżnicowanie materiałów wykończeniowych i szeroka gama bieli i szarości sprawiają, że sporo się tu dzieje. Przedmioty użytkowe są też dekoracją: szczotki do naczyń z naturalnego włosia oprawione w drewno wetknięte w ceramiczny pojemnik tworzą efektowny bukiet, a drewniana misa i sita to kuchenne antyki, które awansowały do roli obrazów. Na półce (za nią tapeta Sandberg, Etoffe.com) można też wyeksponować imbryki, do których od dawna nie masz filiżanek czy stare pokrywki. Nie wyrzucaj wysłużonych metalowych tarek do warzyw czy foremek do ciasta. Daj im drugą szansę.
Kuchnia w szarościach – retro z rozmachem
Wnętrze – wspaniałe! Zachwyćmy się nim i zainspirujmy, bo tak przemyślaną aranżację warto (i można!) odtworzyć także w zwykłej, sporej kuchni. Ściany mogą być gładkie, najlepiej białe albo jaśniutko szare, posadzka zaś z jasnobeżowego matowego gresu, którego odcień będzie korespondował z wybarwieniem drewnianych elementów. Jeśli kuchnia jest wysoka, może być belkowany i podbity deskami. Jeśli jest niska, pomaluj go na biało, a drewnem wyłóż jedną ze ścian, np. przy której będzie stał stół. Zabudowa niech będzie retro, z frontami ramiakowymi, frezowaniami, ozdobnymi gzymsami. Ciąg roboczy nakryj białym blatem, a drewnianą wyspę – czarnym. Wypolerowane spieki kwarcowe będą do złudzenia imitowały marmur i kamień. AGD koniecznie wolno stojące o klasycznej linii (Sub-Zero/Wolf) w srebrzystym kolorze. Jeszcze ze złociście lśniącego metalu uchwyty, lampa, bateria i gotowe!
Kuchnia w szarościach – oryginalna pepitka
Nowoczesna kuchnia tylko z dodatkiem szarości. Ścianę nad drewnianym blatem, który nakrywa białe szafki, wyłożono mozaiką Allumi Dark Mix marki Dunin. Drobny wzór jest dynamiczny, daje wrażenie głębi. Gładka ciemnoszara posadzka z gresu stylowo dopełniłaby minimalistyczną aranżację.
Kuchnia w szarościach – elegancja z nutką retro
Kuchnia w otwartej przestrzeni dziennej łączy w sobie nowoczesność i tradycję potraktowaną także z przymrużeniem oka (projekt Aleksandra Ciurkot, Architektura Wnętrz, IG/@aleksandra_ciurkot). Szafa ścienna z wbudowaną dwudrzwiową lodówką oraz ciąg roboczy utrzymano w stonowanej szarości. Szafki wiszące zaś mają ciepły odcień bieli złamanej beżem. Atrakcyjna drewniana wyspa od strony strefy wypoczynkowej ma blat wsparty na toczonych nogach. Meble łączy forma nawiązująca do tych tradycyjnych z ramiakowymi frontami oraz biały blat nakrywający wyspę i ciąg roboczy. Ściany wyłożono modnymi wydłużonymi płytkami Tritone White 01 marki Dunin.
Kuchnia w szarościach – nowocześnie na szaro
Dwa ciągi robocze, którym nóżki odejmują kilogramów, oraz szafki wiszące i szafa po sam sufit (lewa część kadru) z wbudowaną lodówką mają miły dla oka odcień Feldgrau, czyli szarości z kroplą zieleni. Biały blat z marmuru lub jego imitacji dodaje im elegancji. Kuchnię ocieplają jasnobeżowa ściana (N439, Tikkurika Everal Aqua Semi Matt 40) oraz drewno o ciemnym wybarwieniu (podłoga, komplet jadalniany).
Kuchnia w szarościach – szarość po amerykańsku
Niektórzy zwolennicy kuchni w stylu amerykańskim robią odstępstwo od dyktatu tonów bieli w kierunku innych jasnych barw i rozmytych pasteli. Ten przykład potwierdza, że neutralny gołębi odcień może wyglądać świetnie! Szafa pod sufit w prawej części ciągu roboczego stawia granicę strefy kuchennej. Szafki nad kuchnią gotowania nawiązują formą do tradycyjnych kredensów i wraz z płytkami ułożonymi w karo zaznaczają wyraźnie „gorącą” część kuchni. Meble z fazowanymi frontami i masywnymi gzymsami mają lekki kolonialny rys. Podkreśla go także egzotyczne drewno o wyrazistym usłojeniu, z którego zrobiono posadzkę i korpus wyspy. Jest ona ogromna, z miejscem do jadania, pracy i zlewozmywakiem. Kamienne blaty spinają ją i zabudowę w całość. Barwa zabudowy znajduje swoją kontynuację w niebieskościach, które użyto w aranżacji reszty pomieszczenia. Ciekawym zabiegiem jest zaznaczenie każdej ze stref innym odcieniem: dla kuchni zarezerwowano odcień niebieskoszary, dla części wypoczynkowej stonowany granat, a dla jadalni – lodowy błękit.
Kuchnia w szarościach – biel i szarość w równowadze
Kuchnię zaprojektowaną przez Aleksandrę Sobiesak z Pracowni Kapa (Kapastudio.com) wypełnia wykonana na zamówienie zabudowa. Dół ma fronty frezowane i biały cokół, górne szafki są białe, z delikatną tylko ramką. Blat składa się z trzech kawałków, połączonych w narożnikach bezlistwowo – precyzyjnie przyciętych i zasilikonowanych (ochrona przed wodą), od spodu spiętych klamrami. Linię styku blatów wypełniono silikonem w kolorze drewna. Pod jego kolor dobrano płytki podłogowe (White Satin, Opoczno). Biało-szare płytki ścienne (D’Antan, Tagina) idealnie wpisują się w wystrój kuchni.
Kuchnia w szarościach – jak z kamienia
Zabudowa jest nietypowa – fronty zdobi okleina z łupka kamiennego (Palladiomaterials.com). Dlatego meble mają zróżnicowaną fakturę i wybarwienie. Nakryto je blatem imitującym beton. Zamiast górnych szafek zawieszono nadstawkę od zabytkowego kredensu. Wyspa oddziela część kuchenną od salonowej (na kolejnym zdjęciu można zobaczyć ją od drugiej strony), znajduje się na niej płyta grzejna (Samsung) z okapem (Amica).
Kuchnia w szarościach – pastelowo
Delikatniej – nie można! Ścianę wyłożoną boazerią pomalowano na zjawiskowy odcień szarości – jest jak lekko szarofiołkowa mgiełka! Na tym tle białe meble: regał bez pleców (ściana jest za ładna, by ją zakrywać), półeczki i ciąg roboczy z dwoma rodzajami frontów. Drewno o czerwonawozłotym wybarwieniu dodaje wiejskiej kuchni ciepła i wigoru. Oryginalny zlew i bateria pasują kolorystycznie do latu i uzupełnienie w postaci uchwytów meblowych. Pastelowe naczynia, tekstylia i akcesoria nadają wnętrzu romantyczny charakter.
Kuchnia w szarościach – do spółki z drewnem
W tym niewielkim aneksie kuchennym (projekt architekt wnętrz Ewelina Para, Reddesign.pl) królują do spółki szarość i drewno. Posadzkę zrobiono z imitującej szary kamień terakoty Radica Gris, większą część ścian pomalowano na nieco jaśniejszy odcień tej barwy. Dolne szafki są wykończone fornirem z orzecha amerykańskiego, a górne – szarym połyskliwym lakierem. Podobny odcień ma szkło między szafkami, oświetlone od góry paskiem LED. Laminowany blat także imituje kamień.
Kuchnia w szarościach – dizajn od kuchni
Przemyślana w każdym szczególe aranżacja dla minimalistów ceniących doskonałe wzornictwo. Posadzka z wyszarzałych desek (albo płytek je imitujących), a na niej wyspa jak z betonu. Czarna płyta indukcyjna znalazła graficzną kontynuację pod postacią dodatkowego czarnego blatu z łupku (może to być np. spiek kwarcowy). Na czarnych hokerach można przysiąść, by podziwiać imponującą zabudowę ścienną. Część roboczą oraz ścianę powyżej przykrywa taki sam materiał, jak wyspę. Podwieszany zlew miał być niewidoczny, w przeciwieństwie do pięknej czarnej baterii ze złotymi wykończeniami i wyciąganym natryskiem (Ardesia, FDesign). Gładkie fornirowane dębem fronty wmontowano minimalistyczne czarne AGD. Zabudowa powyżej części roboczej to majstersztyk z racji falistej linii frontów pięknie odbijających światło.
Kuchnia w szarościach – elegancja na perłowo
Zabudowa z płytą grzejną, kuchenką mikrofalową, piekarnikiem i lodówką XXL (Sub-Zero/Wolf) zachwyca odcieniem – to bardzo modny szarobeżowy greige. Jest stonowany, delikatny i ciepły. W tej wersji ma lekki perłowy połysk, który jeszcze przydaje kuchennemu meblowi elegancji. Wyspę wyposażono w dodatkowy blat-barek. Jest tego samego materiału, którym pokryto ścianę nad ciągiem roboczym.
Kuchnia w szarościach – po skandynawsku
Funkcjonalną część kuchenną tworzą szare ikeowskie szafki (Bodbyn) z olejowanymi blatami dębowymi robionymi na zamówienie. Okap, relingi, krzesła barowe, koszyki i inne drobiazgi także pochodzą z IKEA. Półwysep jasno zaznacza koniec strefy gotowania. To praktyczne rozwiązanie, bo można potraktować go jako dodatkowy blat roboczy i miejsce do zjedzenia przekąski. Wąska ścianka dzieli strefy wejścia i kuchenną oraz daje wizualne oparcie lodówce (Samsung). Proste AGD podkreśla nowoczesny charakter wnętrza. Część szafek w kuchni jest przeszklona, co sprawia, że optycznie są lżejsze i niwelują wrażenia zabudowania powierzchni, lecz wymagają od domowników dyscypliny.
Kuchnia w szarościach – naturalnie kreatywnie
Białe ściany i jasnoszara posadzka, np. z żywicy poliuretanowej rozjaśniają przestrzeń dzienną. Części kuchennej granice stawiają wyspa łącząca funkcje ciągu roboczego i barku oraz obniżony „złocistym ”sufitem. Zabudowa ma ciemny odcień taupe, a wyróżnia się z niej jedynie AGD (Sub-Zero/Wolf) – czarne piekarnik i kuchenka mikrofalowa oraz srebrzysta przeszklona lodówka. Przy barku z blatem z deski o organicznej formie stoją stylowe wysokie taborety (Dorsett Bar, A&B Home) na metalowych nogach. W zestawie jadalnianym, dla odmiany, to stół ma metalową konstrukcję, krzesła zaś to Wishbone w wersji Natural, zaprojektowane w połowie XX wieku przez Hansa J. Wegnera i produkowane od tego czasu w firmie Carl Hansen & Søn.
Kuchnia w szarościach – szary różnorodnie
Różnorodność szarości pod względem odcieni i faktur gra główną rolę w aranżacji tego wnętrza (wyposażenie IKEA). Można się nimi w pełni napawać, bo nic nie odwraca uwagi: dodatki zastosowano oszczędnie, nawet lampy zostały pomysłowo dobrane – są, a jednocześnie tak, jakby ich nie było...
Kuchnia w szarościach – minimalistyczne odcienie
Ciemnoszare, gładkie fronty zabudowy dekorują przeskalowane srebrzyste uchwyty. Aby ocieplić wnętrze posadzkę i ścianę powyżej blatu wyłożono beżowymi płytkami z kolekcji Arego Touch marki Opoczno: przypominające beton to Ivory Matt Rect, z kolei te w delikatny wzór nawiązujący do skóry to Grey Structure Satin.
Kuchnia w szarościach – czyste linie
Zabudowa w formie litery L (Family Line Iris, BLACK RED WHITE) ma gładkie fronty (odcień Ferro) z wyprofilowanymi uchwytami. Szafki nakryto jasnym blatem (Chromix Biały). Jest świeżo i chłodno, wnętrze ocieplają podłoga z desek albo ich imitacji i wiszące lampy ze sklejki (Bio, Nowodvorski Lighting).
Kuchnia w szarościach – z duecie z zielenią
Kuchnia urządzona oszczędnie i – interesująco ze względu na rodzaj zabudowy i użyte kolory. Tę zwykłą część zabudowy stanowią ciąg roboczy ze zlewozmywakiem i wysoką baterią o ruchomej wylewce oraz szafki wiszące. Wszystko jest w stonowanym odcieniu szałwiowej zieleni. Druga część już taka zwykła nie jest, bo zamiast pełnej szafy ściennej, mamy dolną zabudowę wysokości trzy czwarte z piekarnikiem, ekspresem do kawy etc. oraz górne szafki na wzór tych znad ciągu, z podświetleniem dodającym im lekkości. Dół zrobiono w mysim odcieniu szarości, a górę szałwiową. Te dwie barwy obejmują także stół, krzesła, dywan i umieszczone nad zestawem jadalnianym lampy. Minimalistyczne formy mebli oraz konsekwencja kolorystyczna to wzór na spokój i harmonię. który może inspirować do stworzenia indywidualnych wariacji na temat.
Kuchnia w szarościach – w dodatkiem stali
Kuchnia w loftowym wydaniu z cegłą na ścianie oraz sporą ilością drewna, z którego zrobiono blaty zabudowy oraz wykończono od strony salonu korpus wyspy. Posadzka to zapewne deski ceramiczne, ale łudzą oko. Duże powierzchnie pokryte materiałami odbieranymi jako ciepłe i przytulne, pozwoliły na zastosowanie stali. Fronty szafek, ściana ponad nimi, zlewozmywak z baterią Fiesta marki Ferro lśnią srebrzyście. Grafitowe metalowe lampy i konstrukcja półek dopełniają wystroju.
Kuchnia w szarościach – pół na pół
Szarość sięgających sufitu szafek i ciągu roboczego ujmuje w ramy biel płytek nad blatem oraz szafek wiszących. Wieńczący całość szary gzyms dopełnia obraz. Czarno-biała mozaika posadzki nadaje kuchni ponadczasowy sznyt.
Kuchnia w szarościach – odcienie szarości
Ściany kuchni są jasnoszare, wykończone szerokimi białymi listwami ściennymi. W kolorze ścian są ramy okna ujętego w białą opaskę. Grafitowy ciąg roboczy o tradycyjnych ramiakowych frontach ze złotymi uchwytami nakryto białym blatem (kamień, kompozyt?) , co sprawiło, że prezentuje się niezwykle elegancko. Stalowy okap i akcesoria uzupełniają strefę gotowania. Lewa strona kuchni jest zupełnie inna, trochę „medyczna”, z racji przeszklonej witryny i miniwyspy czy jak „z gabinetu”. Dla odmiany w stosunku do ciągu kuchennego, to korpus mebla jest biały, a blat grafitowy. Metalowa lampa podkreśla industrialny charakter tej części, ale szmaragdowe hokery mówią, że nie należy traktować tego zbyt poważnie.
Kuchnia w szarościach – szarość na dodatek
Czarny ciąg roboczy o matowych frontach i blacie uzupełniono podwieszanym zlewozmywakiem i czaro-srebrzystą baterią (Libretto, Ferro). Błyszcząca czernią lodówka Smeg zamyka część kuchenną. Szare płytki chroniące ścianę także lśnią i odbijają światło, co ożywia minimalistycznie urządzony aneks. Zupełnie inne w odbiorze są pokryte welurem w mysim odcieniu krzesła – są ciepłe i miękkie. Ta gra szarości z szarością dobrze zrobiła wnętrzu.
Kuchnia w szarościach – antracyt z drewnem
Funkcjonalna i efektowna kuchnia (wyposażenie IKEA) urządzona z godną podziwu konsekwencją kolorystyczną: tylko drewno czy laminat o orzechowym wybarwieniu i odcień antracytowy, prawie czarny. Nowoczesna elegancja.
Kuchnia w szarościach – szary w przewadze
Szarą zabudowę urozmaicono ramiakowymi frontami, a ocieplono blatami w miodowym odcieniu. Wbudowane w szafę AGD jest stalowe, natomiast okap – dla urozmaicenia – biały. Postarano się też o kilka korespondujących z nim białych akcentów, m.in. tace, naczynia, osłonki na doniczki. Stalową szarość zaś znajdziemy jeszcze pod postacią zlewozmywaka z elastyczną wylewką (Zumba, Ferro) i akcesoriów. Cegła na ścianie oraz przeszklenia rodem z loftu zadbały o wyjątkowy charakter całości.