Kuchnia z wyspą. Inspiracje
Warto ją uwzględnić w projekcie kuchni. Wyspa kuchenna może bowiem pełnić funkcje dodatkowego blatu do pracy, wygodnej jadalni czy pojemnego schowka. Odgrywa też ważną rolę w kształtowaniu przestrzeni, w otwartej strefie dziennej najczęściej oddziela kuchnię od salonu. Zobacz, jak urządzić ciekawą przestrzeń z wyspą kuchenną.
Pamietaj o oświetleniu
Kilka identycznych lamp zawieszonych „pod linijkę” nad długą wyspą to klasyka, która nie wychodzi z mody. Oprawy dodają aranżacji dynamiki, a wraz z wyspą tworzą rodzaj optycznej zasłony wytyczającej granicę między strefami funkcyjnymi.
foto: serwis prasowy usedkitchenexchange.co.uk
Sztuka maskowania
Gdy dużo gotujesz i obawiasz się, że nieład na blacie zaburzy aranżację salonu (i twój odpoczynek), zintegruj wyspę z wyższym regałem. Mebel zasłoni część kuchni, będzie przyciągać uwagę dekoracyjną zawartością.
foto: Projekt: Katarzyna Domańska/Decoroom, zdęcie: Mat Pawelski
Duet z jadalnią
DUET Z JADALNIĄ Zalety połączenia stołu z wyspą? Bliskość obu stref i przebywających w nich osób. A gdy planujesz dłuższe biesiady – komfort siedzenia przy stole na siedziskach standardowej wysokości.
foto: serwis prasowy marki Stolkar
W centrum
Inspirujący, nietypowy przykład – wyspa stanowi nie pomocniczy, a zasadniczy blat roboczy (część sprzętów znajduje się w wysokich zabudowach). Z jednej strony służy do spożywania posiłków. Ustawiono ją wzdłuż osi kuchni otwartej na salon. Wyspa zwieńczona jest spiekiem kwarcowym, ma wbudowaną płytę indukcyjną z wysuwanym pochłaniaczem.Projekt wnętrza: TK Architekci, tkarchitekci.pl.
foto: serwis prasowy marki AQform
Ze zlewem i płytą
Nie umieszczaj obu sprzętów blisko szczytów wyspy. Zostaw od brzegów mebla do ich krawędzi co najmniej 30 cm. Musisz mieć miejsce na odkładanie naczyń i garnków. Te 30 cm to także pas ochronny zapobiegający zachlapaniu wodą lub tłuszczem otoczenia wyspy oraz ewentualnym poparzeniom olejem czy wrzątkiem osób znajdujących się w pobliżu. Na zdj. zabudowa bazująca na modelu Z1 marki Zajc Kuchnie. Wyspa wykończona spiekiem kwarcowym Dekton (Cosentino), fronty lakierowane, zlew podwieszany, płyta grzewcza zlicowana z blatem.
foto: serwis prasowy marki Zajc
Funkcjonalnie
Oto przykład, że małe oprawy-tuby sprawdzą się nad wyspą także wtedy, kiedy powiesi się je inaczej niż w jednym rzędzie. Tu zainstalowano dwie identyczne lampy (każda ma dwa źródła światła) pod kątem prostym do siebie. Oświetlają blat i dyskretnie dekorują przestrzeń.
foto: Yassen Hristov
W roli stołu
W mieszkaniu typu studio aneks jadalniany, może zastąpić wyspa w wersji mini. Dodaj tylko do niej wygodne hokery. Całość efektownie oddzieli strefę kuchenną od wypoczynkowej.
foto: serwis prasowy marki mebel-partner.pl
Nowoczesne rozwiązania
Oświetlenie minimalistycznie nie rzuca się w oczy. Perfekcyjnie wpasowuje się w ascetyczną aranżację wnętrza. I przede wszystkim eksponuje światło.
foto: serwis prasowy marki
Szuflady na zapasy
Wpadł nam w oko ten patent – płytsze szuflady (o głębokości ok. 30 cm). Dzięki nim po drugiej stronie wyspy da się zamontować zlewozmywak z odpływem i szafką albo szufladami poniżej. Sprytnie zagospodarowany każdy centymetr. Na zdj. kuchnia Nobilia Cascada 776 trzcina, lakierowany laminat, fronty szuflad – drewno.
foto: serwis prasowy marki Nobilia
Wyspa na zamówienie
Dzięki szafkom modułowym stworzysz swoje „centrum operacyjne” tak jak chcesz i bez długiego czekania na realizację wyspy na wymiar. Przykryj korpusy mebli szerszym blatem (wystarczy 90-centymetrowy przy standardowych szafkach o głębokości 60 cm). Zyskasz miejsce do jedzenia, przy którym nie będziesz siedzieć bokiem. Na zdj. zestaw mebli kuchennych z modułowego systemu Qubik.
foto: serwis prasowy marki Salony Agata
Biophilic design w kuchni
Co powiesz na to, by w duchu idei biofilii, obok lampy nad wyspą powiesić pnące rośliny doniczkowe? Zbudują razem ładną przestrzenną kompozycję (wieczorami podświetloną) i wprowadzą przytulny, świeży klimat. Świetnie podkreśli go podłoga w ciepłym odcieniu betonu. W tej aranżacji wykorzystano podłogę winylową z serii Illume marki Quick-Step. Ta nowa kolekcja to zestaw dekorów, które perfekcyjnie odwzorowują kolory i faktury naturalnych materiałów. W pełni wodoodporne, nadają się do pomieszczeń takich jak kuchnia.
foto: serwis prasowy marki Quick-Step
Na lata
Myślisz o wyspie z drewnianym blatem? Sprawdzą się gatunki twarde, odporne na wilgoć (np. dąb czy egzotyczne). Uwaga – należy je zaolejować lub polakierować. a zdj. blat z drewna amazakoue, 302x62x3 cm.
foto: serwis prasowy marki dlh.pl
Harmonijne zestwienie
Planując w otwartej kuchni wyspę przed zabudową z zasadniczym blatem roboczym, zastosuj te same zasady ergonomii jak w przypadku dwóch ciągów równoległych. Lodówkę, zlewozmywak i płytę grzejną rozmieść w takiej właśnie kolejności (tzw. trójkąt roboczy) i nie za daleko od siebie. Na zdj. zabudowa Bistro marki Ballingslöv w kolorach ostrygowego beżu i jasnego dębu, blat w odcieniu piaskowym (Dekton Arga). W tym projekcie lodówkę schowano w wysokiej zabudowie, zlewozmywak ze zmywarką ulokowano w podstawowym blacie roboczym, i niemal na wprost nich – na wyspie – płytę grzejną.
foto: serwis prasowy marki Ballingslöv
Na granicy stref
Jak wkomponować wyspę ulokowaną na granicy stref kuchennej z wypoczynkową w aranżację całego pomieszczenia? Projektanci podpowiadają, by wykończyć ją materiałami nawiązującymi do mebli w salonie albo do efektownych okładzin w kuchni. Drugie rozwiązanie widać na tym zdj. Wyspę i ścianę nad blatem zabudowy obłożono wielkoformatowymi płytami kwarcogranitowymi Silestone – Ethereal Dusk marki Cosentino. Doskonale imitują marmur, a przy tym łatwo utrzymasz je w czystości.
foto: serwis prasowy marki Cosentino
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...